"Wesele trwało trzy dni. Taki był wtedy zwyczaj"

W dzień książęcego ślubu wspomnieniami z własnego ślubu i wesela podzielił się w sobotnich "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Przyznał, że jego uroczystości były znacznie skromniejsze. - Wszystko według katolickich kryteriów, tak popularnych w naszym kraju - dodał.

Wiceprezes PiS: chwalenie się ma zasadniczy walor

Ważniejsze jest nie to co deklarujemy, ale to, na ile jesteśmy wiarygodni - powiedział w sobotę w Połańcu (województwo świętokrzyskie) Adam Lipiński, wiceprezes PiS i pełnomocnik rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania.

Antoni Libera z nagrodą imienia Lecha Kaczyńskiego

Prozaik, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera został tegorocznym laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "laureat dba o Polskę poprzez kulturę i zawsze stawał po stronie dobra".

Marszałek Senatu: źle, że wykorzystuje się dzieci

Protest niepełnosprawnych w Sejmie przeradza się w demonstrację polityczną - mówił w sobotę w Krokowej (województwo pomorskie) marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Marszałek zadeklarował też, że rząd PiS nie wycofa się z reformy wymiaru sprawiedliwości.

"Jest przyzwolenie na łamanie przepisów". Krucjata kierowcy autobusu

Maciej Patulski, kierowca miejskiego autobusu w Szczecinie, nagrywa i publikuje w internecie niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowania kierowców na drogach stolicy Pomorza Zachodniego. Ma nadzieję, że dzięki temu zmieni podejście innych użytkowników dróg i może zapobiegnie w przyszłości tragedii.

Najpierw kieszeń samorządowców, własna nie wiadomo kiedy. Nierówne tempo obniżek pensji

Zarobki samorządowców spadną już 1 lipca. Tymczasem obniżka płac parlamentarzystów nie została jeszcze nawet uchwalona. O uposażeniach marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu zadecyduje prezydent - jeśli zechce. Zapowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego obniżanie wynagrodzeń polityków władz centralnych i lokalnych toczy się trzema torami. Na każdym torze w różnym tempie i za pomocą aktów prawnych różnej rangi.

"Utoniemy w ptasich odchodach". Posłowie chcą zakazać kolców na gołębie

Czy kolce do odstraszania ptaków miejskich, przede wszystkim gołębi, będą zakazane? Taki zapis znalazł się w poselskim projekcie ustawy. Kolce mają ranić ptaki, więc trzeba się ich pozbyć. Pytanie, jak posłowie, którzy chcą wprowadzić kontrowersyjny przepis, chcą uniknąć zanieczyszczeń zostawianych przez ptactwo. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Prezydent Duda z wizytą w Chicago

W piątek prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu św. Wojciecha w Niles koło Chicago. Ponadto spotkał się z burmistrzem Chicago i gubernatorem stanu Illinois. Odwiedził też bazę Gwardii Narodowej stanu Illinois.

"Doszliśmy wszyscy do ściany, i protestujący, i rząd"

Ten protest jest niebywałą szansą. Siedzę na wózku 36 lat i nie pamiętam takiego momentu, tak przełomowego, który mógłby doprowadzić do zmiany sytuacji osób z różnymi niepełnosprawnościami - przyznał w TVN24 Piotr Pawłowski z Fundacji Integracja. Razem z szefową Polskiej Akcji Humanitarnej Janiną Ochojską podkreślał w "Piaskiem po oczach" potrzebę pośredniczenia w rozmowach pomiędzy niepełnosprawnymi i rządem.

Miał ponad trzy promile i nalepkę. Wjechał pod tira i uciekł

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku wypadku, do którego doszło w czwartek na drodze krajowej nr 19 w Wilkołazie (województwo lubelskie). Kierujący samochodem osobowym mężczyzna, który wjechał pod tira, uciekł z miejsca wypadku. W chwili zatrzymania - kilka godzin po wypadku - miał ponad trzy promile alkoholu.

"Kuba i Adrian tworzą historię"

To moment historyczny, ciężki, ale tak się tworzy historię. Jestem pewna, że wytrwają - podkreśliła w "Tak jest" paraolimpijka Karolina Hamer, komentując trwający od miesiąca sejmowy protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Sondaż CBOS: PiS traci, PO zyskuje. Nowoczesna poza Sejmem

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w maju, głos na PiS oddałoby 40 procent wyborców, o 6 punktów procentowych mniej niż w poprzednim miesiącu - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby również PO z wynikiem 19 procent, Kukiz'15 - 10 procent, SLD - 6 procent oraz PSL z 5 procentowym poparciem.

Ochojskiej i Traczyk-Stawskiej nie wpuścili. Teraz wybiera się Wałęsa

Lech Wałęsa chce odwiedzić w poniedziałek protestujące w Sejmie osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. Szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapowiedział, że spotkanie "odbędzie się zgodnie z jego (byłego prezydenta - red.) wolą". Takiego przywileju nie miały ani 91-letnia uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, ani Janina Ochojska, którym Kancelaria Sejmu odmówiła wstępu i spotkania z protestującymi. Zgodnie z przepisami i wewnętrznymi regulacjami Sejmu byli prezydenci mają jednak swobodny wstęp na teren Sejmu i Senatu.

Order Uśmiechu i sok z cytryny. Jerzy Owsiak odebrał odznaczenie po 25 latach

Twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak odebrał Order Uśmiechu, którym uhonorowano go jeszcze w 1993 roku. - My tyle pracujemy, tyle się dzieje wokół nas, wokół Orkiestry - tłumaczył zwłokę. Ceremonii wręczenia orderu tradycyjnie towarzyszył rytuał wypicia soku z cytryny. Order Uśmiechu to jedyne odznaczenie przyznawane wyłącznie na wniosek dzieci.

Wanda Traczyk-Stawska, strażnik i lekcja dobrego wychowania

Uczestniczka Powstania Warszawskiego i wieloletnia nauczycielka szkoły specjalnej Wanda Traczyk-Stawska przyszła w piątek przed Sejm, by udzielić wsparcia protestującym od 18 kwietnia osobom niepełnosprawnym i ich bliskim. W czasie rozmowy z dziennikarzami podszedł do niej przedstawiciel straży marszałkowskiej, tłumacząc, że może wejść do centrum medialnego Sejmu. - Dziękuję uprzejmie. Muszę skończyć - odpowiedziała. I udzieliła lekcji dobrego wychowania.

Zbrodnia na Tomaszu Komendzie. Za jego koszmar mogą odpowiedzieć śledczy

- Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne za moje aresztowanie i osadzenie odpowiedzą za swoje działania - mówił Tomasz Komenda, niesłusznie skazany na 18 lat więzienia za gwałt i zabójstwo. Śledztwo i proces sprzed lat prześwietlają teraz prokuratorzy z Łodzi, którzy podkreślają, że winnym może grozić do 15 lat więzienia.

"Życie wycenione na milion". Reportaż "Superwizjera"

Dwa brutalne, niewyjaśnione morderstwa. W ich tle pojawia się jeden człowiek: trójmiejski przedsiębiorca. Jeden z jego byłych pracowników zostaje znaleziony martwy na tamie w Czechach. Innego jego znajomego pochowano żywcem niedaleko własnego domu. Co może łączyć przedsiębiorcę Andrzeja K. z tymi dwiema zbrodniami? Czy prokuratura zrobiła wszystko, żeby wyjaśnić te sprawy? Reportaż "Życie wycenione na milion" Łukasza Rucińskiego, Macieja Dudy i Jakuba Stachowiaka w sobotę w "Superwizjerze" o 20 w TVN24.