"PiS chce zniszczyć trzecią władze sądowniczą, bo dwie inne ma już w swoich rękach"

PiS doprowadził do takiego chaosu, że aby z tego chaosu wyjść, trzeba stosować ekstraordynaryjne uchwały - zwracała uwagę w "Kawie na ławę" Izabela Leszczyna (PO). Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odpowiadał, że przeciwnikom chodzi o "zatrzymanie reform wymiaru sprawiedliwości". W programie dyskutowano także o uchwale trzech Izb Sądu Najwyższego, który zareagował na zmiany w polskim sądownictwie.

Dowódca generalny pozostanie na stanowisku, ale raczej nie na pełną kadencję. Wniosek u prezydenta

Wszystko wskazuje na to, że generał Jarosław Mika pozostanie dowódcą generalnym, czyli przełożonym większości polskich żołnierzy. Odpowiedni wniosek znalazł się już na biurku prezydenta – wynika z informacji tvn24.pl. Ale generał najpewniej będzie też ostatnim szefem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Obóz rządzący zabiera się bowiem za likwidację tej instytucji.

Tomasz Kaczmarek "idzie w konflikt z partią władzy"

Pytanie, która prokuratura by się tym zajęła, to musiałaby być prokuratura, która dziś podlega partii władzy - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 Artur Dziambor z Konfederacji. Goście programu komentowali ujawnione w reportażu "Superwizjera" zeznania byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka oraz oskarżenia formułowane pod adresem szefów służb - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przekonywał, że "tego typu historie mają miejsce, kiedy ktoś jest podejrzewany", Izabela Leszczyna (PO) zaznaczyła, że Kamiński i Wąsik "zostali skazani dokładnie za to, o czym mówi agent Tomek".

Wniosek o wotum nieufności. Zapowiedź Lewicy po reportażu "Superwizjera"

Klub parlamentarny Lewicy zgłosi w najbliższym tygodniu wniosek o wotum nieufności wobec ministra Mariusza Kamińskiego - powiedział szef klubu Krzysztof Gawkowski. Zapowiedziany wniosek to reakcja na reportaż "Superwizjera", w którym pojawiły się oskarżenia byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka wobec Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Były szef CBA: szkoda, że agent Tomek wcześniej tego nie powiedział

Szkoda, że prokuratura i politycy nie dokończyli procesu rozliczania tych osób - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Paweł Wojtunik. Były szef CBA komentował w ten sposób oskarżenia formułowane pod adresem obecnych szefów służb - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - przez Tomasza Kaczmarka. Reporterzy "Superwizjera" dotarli do zeznań byłego agenta, w których obciąża on swoich byłych przełożonych.

"Tomasz Kaczmarek rozmawiając z nami, naraża się na kolejne zarzuty"

Tomasz Kaczmarek twierdzi, że od dawna byłe szefostwo CBA, obecni ministrowie, nie pałają do niego sympatią - powiedział Maciej Duda, jeden z autorów reportażu o byłym agencie CBA. We "Wstajesz i weekend" w TVN24 mówił o motywacjach byłego agenta Centralnego Biura Antykorupcyjnego do opowiedzenia swojej historii.

"Po obejrzeniu reportażu zadajemy sobie pytanie, czy CBA nadaje się do naprawienia"

Bardziej tworzono sytuacje korupcyjne, niż je wykrywano, rozpracowywano i chwytano winnych. To cała seria prowokacji - komentował materiał "Superwizjera" TVN dr Jacek Kucharczyk, prezes zarządu Fundacji Instytut Spraw Publicznych. W reportażu pokazano spowiedź słynnego agenta Tomka, który ponad 10 lat temu miał znaleźć dowody na nieuczciwość byłej pary prezydenckiej, w sprawie tak zwanej "willi Kwaśniewskich". 

Blokady w polskich portach przez zakaz połowu dorsza

Przez ponad godzinę porty rybackie w całej Polsce były blokowane przez rybaków i armatorów rybołówstwa morskiego. Wszystko przez unijną dyrektywę, która od stycznia 2020 roku zakazuje połowu dorsza we wschodniej części Bałtyku. Właściciele kutrów chcą wsparcia finansowego od państwa. - Jesteśmy na krawędzi bankructwa - mówią protestujący.

"Życzę Polakom, aby doczekali czasu, w którym prawo będzie prawem, a sprawiedliwość sprawiedliwością"

Chcecie po pierwsze rządzić, a po drugie sądzić. Doprowadzić do sytuacji, w której wymiar sprawiedliwości będzie podporządkowany prezesowi Kaczyńskiemu oraz Prawu i Sprawiedliwości - mówił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski do eurodeputowanego PiS Karola Karskiego. Goście "Faktów po Faktach" dyskutowali o reformie wymiaru sprawiedliwości. - Jest popierana i oczekiwana przez Polaków - przekonywał Karski.

"Wszyscy jesteśmy w jakimś diabelskim młynie"

Dziwię się wiceministrowi spraw zagranicznych, że on jest zdziwiony zaniepokojeniem Komisji Europejskiej - powiedziała w "Babilonie" Iwona Śledzińska-Katarańska z Platformy Obywatelskiej. Rozmówczynie programu komentowały sytuację w polskim sądownictwie i spór na linii Warszawa-Bruksela.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej po rozmowie w MSZ: nie można nie reagować

Komisja Europejska jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów - mówił szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda po spotkaniu z wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim. Został on wezwany w związku z "niedopuszczalną" - zdaniem przedstawicieli resortu - piątkową wypowiedzią rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda na temat praworządności w Polsce.

"Uzależnione od dzieci lub od ewentualnego partnera"

Prościej, taniej i sensowniej jest pozostać w domu - wynika z raportu dotyczącego sytuacji Polek, które nie podejmują pracy, by móc wychowywać dzieci. To w dużej mierze wynik tego, że praca, jaką mogą znaleźć, nie gwarantuje im godzenia różnych ról i nie pozwala na pokrycie kosztów opieki. W ten sposób może dochodzić do uzależniania Polek od ich partnerów. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Profesor Strzembosz o słowach Ziobry: patrzę na nie z zawstydzeniem

Uchwała Sądu Najwyższego jest historyczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były pierwszy prezes Sądu Najwyższego, profesor Adam Strzembosz, odnosząc się do czwartkowej uchwały SN dotyczącej sędziów wskazanych przez nową KRS. O reakcji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na tę uchwałę mówił, że patrzy na nią "z zawstydzeniem".