Kombinezon włóż! Jak? Sprawdź sobie w sieci. Ratownicy: igramy z zagrożeniem, niektórzy nie wytrzymują

Rafał, ratownik z Łodzi kombinezon ochronny musiał wkładać raz. - Z założeniem to pół biedy. Żeby jednak go zdjąć i się nie zarazić, oglądałem film na youtube - opowiada. Eksperci mówią tvn24.pl, że bez odpowiedniego przeszkolenia, używanie sprzętu ochronnego może nic nie dać. Pogotowie odpowiada: szkolenia były, ale niestety wielu pracowników je zignorowało.

Prezydent: jest ogromna szansa, że nowe przepisy wprowadzimy w zgodzie

- Jest ogromna szansa, że w zgodzie wprowadzimy przepisy, które będą ratować gospodarkę, wesprą przedsiębiorców i pracowników - powiedział prezydent Andrzej Duda tuż po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w którym uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz szefowie klubów i kół parlamentarnych.

Lekami między innymi na HIV i malarię leczą osiem osób zakażonych koronawirusem. "Na teraz ta terapia działa"

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu hospitalizowanych jest niemal 30 osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Osiem z nich poddawanych jest terapii lekami, które podaje się między innymi chorym na AIDS, malarię czy wirusowe zapalenie wątroby typu C. - Na teraz mogę powiedzieć, że ta terapia działa - mówi ordynator oddziału zakaźnego tego szpitala.

"Jesteśmy gotowi. Mamy moce przerobowe". Laboratorium zapewni nawet tysiąca testów dziennie

Warszawskie laboratorium specjalizujące się w badaniach genetycznych dołączyło do listy placówek wykonujących testy na obecność koronawirusa. - Jesteśmy gotowi na przeprowadzenie darmowych testów w liczbie tysiąca dziennie. Wciąż mamy moce przerobowe - zapewnia prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski z firmy Warsaw Genomics. Do koalicji firm wspierających walkę z koronawirusem dołączyła Fundacja TVN "nie jesteś sam", która przekazała Warsaw Genomics 1 milion złotych.

Minister zdrowia: nie czuję powiewu optymizmu

Na pewno przed nami znaczny wzrost zakażeń koronawirusem - powiedział w poniedziałek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że na razie "nie czuje powiewu optymizmu". Minister odniósł się też do kwestii przesunięcia terminu wyborów prezydenckich. Stwierdził, że więcej w tej sprawie będzie można powiedzieć po Wielkanocy.

Pielęgniarka zakażona, personel i pacjenci onkologiczni w kwarantannie, ale "szpital działa normalnie"

Kilkadziesiąt osób z personelu szpitalnego i pacjenci onkologiczni Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu muszą przejść kwarantannę. Wszystko przez to, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednej z pracujących tam pielęgniarek. Kwarantannę ogłoszono też dla pracowników i pacjentek oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Oleśnicy. Tu jednak na razie prewencyjnie, bo wciąż trwa oczekiwanie na wyniki jednej z położnych.

Płonie składowisko plastiku

70 strażaków walczyło w poniedziałek z pożarem zakładu przetwórstwa plastiku pod Częstochową. Kłęby dymu widać z odległości kilkunastu kilometrów.

"Jeśli obecny stan potrwa miesiąc lub dłużej, zacznie się kłopot"

Leczenie wszystkich innych chorób też powinno trwać. Dzisiaj umrze tysiąc osób, taka jest średnia w Polsce - 400 na choroby powiązane z układem krążenia, 260 na nowotwory, 90 z powodu urazów powypadkowych. Trzeba o tym myśleć - powiedział w TVN24 pediatra Paweł Gonerko ze szpitala "Zdroje" w Szczecinie. Zaapelował o dodatkowe środki ochronne dla całego personelu medycznego, "niezbędne nie tylko dla szpitali zakaźnych".

Nie czekał na wyniki testu, uciekł. Zatrzymali go na drugim końcu Polsku. Usłyszał zarzuty zniszczenia mienia

24-letni mężczyzna uciekł ze szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, gdzie czekał na wyniki testu na obecność koronawirusa. Został zatrzymany w piątek wieczorem w Makowie Podhalańskim w Małopolsce. W niedzielę policjanci otrzymali informację, że mężczyzna nie jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Prokuratura go wypuściła, nie będzie odpowiadał za ucieczkę ze szpitala.

Dworczyk: mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny

- To nie jest żadna tajemnica, że mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny, zresztą jak cała Europa i świat. W tej chwili wszyscy robią zakupy, bo niestety w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Pytany o liczbę przeprowadzanych testów, stwierdził, że jest ona "adekwatna do etapu epidemii, na którym Polska się znajduje".