"Zacięta bitwa między dwiema sprzecznymi wizjami polskiej tożsamości". #PisząoPolsce i wyborach prezydenckich

Źródło:
Guardian, BBC, Financial Times, VOA News, France 24, Bloomberg, Euronews, Politico, PAP, Washington Post, Sueddeutsche Zeitung, Le Monde, El Pais
Zagraniczne media o polskich wyborach
Zagraniczne media o polskich wyborachTVN24
wideo 2/22
Zagraniczne media o polskich wyborachTVN24

Zagraniczne media komentują wyniki wyborów w Polsce, zwracając uwagę przede wszystkim na małą różnicę w wynikach obu kandydatów oraz "ujawniającą podziały" kampanię wyborczą. Prognozują też, że zwycięstwo Andrzeja Dudy może prowadzić do dalszych zmian, które już spowodowały pogorszenie stosunków Polski z Unią Europejską.

Na podstawie danych z 99,99 procent obwodów, które podała PKW, wynika, że ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda uzyskał 51,08 procent, a kontrkandydat, popierany przez Koalicję Obywatelską Rafał Trzaskowski - 48,92 procent. Polacy głosowali w drugiej turze wyborów prezydenckich w niedzielę.

"Prezydent ledwo pokonał pretendenta Rafała Trzaskowskiego"

"Obecny prezydent Polski Andrzej Duda w niedzielnym głosowaniu prezydenckim ledwo pokonał pretendenta Rafała Trzaskowskiego" - pisze w swoim tekście o wyborach prezydenckich w Polsce BBC.

Portal brytyjskiej telewizji informuje, że to zwycięstwo z najmniejszą różnicą w ilości głosów w wyborach prezydenckich w Polsce od "końca komunizmu w 1989 roku". "Jednym z głównych tematów wyborów była przyszłość napiętych stosunków tego kraju z Unią Europejską" - pisze BBC o niedzielnych wyborach.

"Jednym z głównych tematów wyborów była przyszłość napiętych stosunków tego kraju z Unią Europejską"

Prezydent Duda został w tekście określony jako "społeczny konserwatysta sprzymierzony z rządem kierowanym przez nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość", zaś Rafał Trzaskowski jako "liberalny prezydent Warszawy". Zdaniem portalu zwycięstwo Andrzeja Dudy może doprowadzić do dalszych "kontrowersyjnych reform sądownictwa i dalszego sprzeciwu wobec aborcji i praw osób homoseksualnych".

BBC powołując się na rozmowę przedstawicieli Platformy Obywatelskiej informuje również, że chociaż wynik w wyborach jest już raczej przesądzony, to PO "zbiera informacje o nieprawidłowościach w głosowaniu", między innymi dotyczące "doniesień o tym, że Polacy za granicą nie otrzymali pakietów wyborczych na czas".

PKW: cząstkowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich
PKW: cząstkowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckichPKW

Tymczasem w telewizji BBC w poniedziałek rano specjalista brytyjskiej telewizji publicznej ds. polskich Adam Easton, z Placu Zamkowego w Warszawie mówił o głębokim podziale społeczeństwa i negatywnych reakcjach UE i innych instytucji międzynarodowych na ograniczającą demokrację politykę partii rządzącej, ograniczanie swobody mediów i zawłaszczeniu wymiaru sprawiedliwości. - Najwyraźniej jednak części elektoratu taka właśnie polityka się podoba - powiedział Easton.

Z kolei francuska telewizja France 24 po reportażu z Warszawy nadała rozmowę z komentatorem międzynarodowym, który mówił o przeprowadzanej w Polsce "rewolucji konserwatywnej", której przeciwstawia się, reprezentowana przez przeciwnika dotychczasowego prezydenta "Polska bardziej współczesna, otwarta i tolerancyjna".

"Obserwatorzy twierdzą, że odroczenie wyborów osłabiło Dudę"

O bardzo zbliżonych wynikach kandydatów pisze również portal VOA News. "Prawicowy Duda i liberalny burmistrz Warszawy Rafał Trzaskowski mieli po około 50 procent głosów" - czytamy.

Portal ocenia, że partia wspierająca prezydenta Dudę, czyli Prawo i Sprawiedliwość, chce "wdrożyć konserwatywne zmiany w polityce społecznej, imigracyjnej i wymiarze sprawiedliwości, które wielu w Unii Europejskiej krytykowało jako antydemokratyczne". VOA News wspomina, że te zmiany to między innymi zobowiązanie Dudy do zakazania zajęć uwzględniających prawa osób homoseksualnych w szkołach i przypomina, że prezydent "określił homoseksualizm jako gorszy niż komunizm".

Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia
Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologiaTVN24

Portal pisze również o kampanii Rafała Trzaskowskiego - przypomina, że obiecywał zachować popularne programy pomocy społecznej wprowadzone przez partię rządzącą, ale zapowiadał, że "zablokuje wszelkie przepisy, które według niego byłyby niezgodne z konstytucją", a także "chciał przywrócić dobre stosunki z Unią Europejską".

VOA News przypomina, że wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja, ale zostały przełożone z powodu pandemii COVID-19. "Obserwatorzy twierdzą, że odroczenie osłabiło Dudę" - pisze portal. "Jego popularność w sondażach spadła po tym, jak Platforma Obywatelska zastąpiła znacznie mniej popularną kandydatkę Trzaskowskim, a innym kandydatom pozwolono prowadzić kampanię, gdy ograniczenia COVID-19 zostały złagodzone" - dodano.

Kampania "ujawniła głębokie podziały w narodzie"

Portal "Financial Times" pisze o zakończonej kampanii, która "ujawniła głębokie podziały w narodzie" i była "zaciętą bitwą między dwiema sprzecznymi wizjami polskiej tożsamości". Portal dodaje, że obie strony podziału "uznały niedzielne wybory za decydujący pojedynek o przyszłość piątego co do wielkości państwa członkowskiego UE, które jest głęboko podzielone na konserwatywne małe miasteczka i obszary wiejskie oraz bardziej liberalne duże miasta".

Tak rozłożyły się głosy w województwach według danych z  ponad 99 proc. obwodów
Tak rozłożyły się głosy w województwach według danych z ponad 99 proc. obwodówTVN24

"Financial Times" ocenia, że zwycięstwo Dudy pozwoli jego partii PiS na "kontynuację reformy sądów, która wywołała gorzkie starcia między Warszawą a Brukselą".

Pisząc o kampanii wyborczej "Financial Times" wspomina, że na jej początku obecny prezydent mówił głównie o "dużych projektach strukturalnych planowanych przez PiS", a także "pozycjonował się jako gwarant hojnych programów socjalnych partii, które znacznie poprawiły życie wielu biedniejszych polskich rodzin", ale kiedy rywalizacja stała się ostrzejsza, zaczął się prezentować jako "bastion przeciwko zagranicznym zagrożeniom dla tradycyjnych katolickich wartości w Polsce" między innymi atakując osoby LGBT.

"Rafał Trzaskowski starał się parować ataki prezydenta Dudy w dużej mierze unikając tematu praw LGBT"

Portal pisze, że kontrkandydat prezydenta, Rafał Trzaskowski, "starał się parować ataki prezydenta Dudy w dużej mierze unikając tematu praw LGBT i obiecując, że nie porzuci programów socjalnych PiS", a także obiecał poprawę stosunków z Unią Europejską i krytykował prezydenta za to, że "nie sprzeciwił się PiS".

"Bitwa o przyszłość kraju"

Brytyjski "The Guardian" zauważa, że mała różnica w ilości głosów na obu kandydatów może "powodować skargi opozycji na nieprawidłowości w głosowaniu oraz wypaczone reguły gry".

Portal ocenia, że druga tura wyborów prezydenckich była przedstawiana przez obie strony jako "bitwa o przyszłość kraju, w której Duda obiecał kolejną kadencję popierającą program populistycznej partii rządzącej, a Trzaskowski przekonywał, że będzie twarzą innej Polski". Dodano, że Duda prowadził "dzielącą" kampanię, w której obiecywał "poparcie wartości rodzinnych kosztem praw osób LGBT i często stosował homofobiczną retorykę".

"Dane z exit poll pokazały, że kraj podzielił się na wiele różnych sposobów"

Podobnie jak inne portale "Guardian" zwraca uwagę, że zwycięstwo Dudy da władzę PiS na kolejne lata i pozwoli na "kontynuację programu, który osłabiał praworządność i niezależność sądów, wprowadzając Polskę na kurs kolizyjny z UE".

"Dane z exit poll pokazały, że kraj podzielił się na wiele różnych sposobów: Trzaskowski zdobył więcej głosów wśród młodszych wyborców, w dużych miastach i na zachodzie kraju, a bazą Dudy byli starsi wyborcy oraz małe miasteczka i wieś" - czytamy na brytyjskim portalu.

"Partia rządząca została doceniona przez Polaków za politykę społeczną"

Portal "Euronews" wspomina, że w drugiej turze odntowano najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich, od kiedy w Polsce organizowane są wolne wybory. Portal dodaje, że "obecny Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie w Polsce z niewielką przewagą" oraz "ledwo pokonał" Rafała Trzaskowskiego.

"Krytycy oskarżają rząd o pogłębianie rozłamów społecznych poprzez atakowanie mniejszości"

"Wynik głosowania jest znaczący dla kraju Europy Wschodniej, który został spolaryzowany przez obecny rząd kierowany przez sojuszników Dudy, partię Prawo i Sprawiedliwość" - czytamy na "Euronews". "Partia rządząca została doceniona przez Polaków za politykę społeczną, która wyciągnęła wielu z ubóstwa, szczególnie w społecznościach wiejskich. Ale krytycy oskarżają rząd o pogłębianie rozłamów społecznych poprzez atakowanie mniejszości, takich jak Żydzi i społeczność LGBT, a także o niszczenie norm demokratycznych od momentu objęcia władzy w 2015 roku" - ocenia portal i dodaje, że reformy sądownictwa doprowadziły do konfliktu z Unią Europejską.

"Sondaże exit poll pokazują, że tradycyjne podziały Polski również odegrały swoją rolę w wyborach, w których bardziej konserwatyny wschód kraju poparł Dudę, a bardziej liberalne zachodnie województwa - Trzaskowskiego" - czytamy na portalu.

"Obaj ogłosili zwycięstwo"

Portal Bloomberg informuje o "zaciętej bitwie" między "konserwatywnym" prezydentem a "proeuropejskim pretendentem".

"Duda oraz jego sojusznicza partia Prawo i Sprawiedliwość przekształciły Polskę z narodu uznawanego za model postkomunistycznej zmiany w walczący z wartościami Unii Europejskiej"

"Wyniki z ponad 99 procent okręgów pokazały, że Duda wygrywa ze swoim rywalem, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Obaj mężczyźni ogłosili zwycięstwo, a sztab Trzaskowskiego mówi o "nieprawidłowościach" w głosowaniu i planowaniu protestów. Najwyższa frekwencja od upadku komunizmu pokazuje, że Polacy są bardzo zaangażowani w głosowanie" - podsumowuje niedzielne wybory Bloomberg.

Portal ocenia, że pięć lat po zmianie władzy prezydent "Duda oraz jego sojusznicza partia Prawo i Sprawiedliwość przekształciły Polskę z narodu uznawanego za model postkomunistycznej zmiany w walczący z wartościami Unii Europejskiej". "Wraz z kolejną kadencją rząd może tak mocno podważyć praworządność, że Polska pozostanie poza głównym nurtem UE przez lata" - dodaje portal.

"Rosnące napięcia między Warszawą a Brukselą"

Sukces Andrzeja Dudy oznacza kolejną pięcioletnią kadencję i jest wielkim zwycięstwem PiS, które może kontynuować swój radykalny program restrukturyzacji Polski i poddać instytucje takie jak sądy i media ściślejszej kontroli politycznej - pisze z kolei Zofia Wanat z brukselskiego portalu Politico. Brukselski portal ocenia, że wygrana obecnego prezydenta "oznacza również rosnące napięcia między Warszawą a Brukselą w związku z obawami, że Polska odstępuje od swojego zaangażowania w liberalną demokrację".

Autorka dwóch tekstów wskazuje, że niewielka różnica między głową państwa i kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim, która uniemożliwiła ogłoszenie zwycięzcy na podstawie pierwszych sondażowych wyników, jest znakiem głębokim podziałów Polski. "Kampania Dudy miała na celu ożywienie jego konserwatywnej bazy poprzez obietnicę kontynuacji hojnej polityki społecznej, przy jednoczesnym dodaniu 'mięsa', jakim były ataki na 'ideologię LGBT', oskarżenia o niemiecką ingerencję w sprawy polskie i bulwersowanie się żydowskimi wezwaniami do odszkodowań wojennych" - czytamy.

Trzaskowski - według Politico - w dużej mierze odwoływał się do osób zaniepokojonych działaniami PiS nakierowanymi na upolitycznienie instytucji takich jak sądy. Prezydent opozycji byłby w stanie zawetować inicjatywy partii rządzącej - przypomina portal.

Zagraniczne media o wyborach w Polsce
Zagraniczne media o wyborach w PolsceTVN24

"Chociaż Trzaskowski i Duda reprezentowali bardzo różne wizje dla Polski, mają bardzo podobne pochodzenie"

Amerykański "New York Times" pisze między innymi, że "ponowne wybranie pana Dudy zapewni, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, która kontroluje również parlament, będzie w stanie kontynuować przekształcanie narodu w sposób, w jaki krytycy określają jako podważanie otwartej debaty politycznej i praworządności". Portal zauważa, że polski rząd "ściera się z Unią Europejską, która oskarżyła Polskę o niszczenie wartości i instytucji demokratycznych”.

"NYT" również zwraca uwagę na "zaciętą kampanię", która stała się wyjątkowo "brudna" w ostatnich dniach przed drugą turą. "Chociaż Trzaskowski i Duda reprezentowali bardzo różne wizje dla Polski, mają bardzo podobne pochodzenie. Obaj urodzili się w 1972 roku i wychowali się w rodzinach uważanych za część inteligencji kraju, obaj byli nauczycielami akademickimi, zanim weszli do polityki" - zauważa amerykański portal.

Z kolei "Washington Post" w artykule o polskich wyborach pisze m.in., że "wyniki prawdopodobnie pomogą polskiej rządzącej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość w kontynuacji twardej polityki, w tym w działaniach na rzecz wyparcia niezależnych sędziów, za co w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymała upomnienia od Unii Europejskiej i grup broniących praw człowieka". "To cios dla liberałów, którzy mieli nadzieję, że zwycięstwo Trzaskowskiego może przynieść oszałamiającą zmianę w polskiej polityce, pozwalając proeuropejskiemu Trzaskowskiemu zawetować ustawy uchwalone przez prawicowy rząd, mający większość w niższej izbie parlamentu. Prezydent Warszawy Trzaskowski przyrzekł przywrócić Polsce standardy UE w zakresie praworządności" - dodaje amerykański portal.

"Bohater bez wygranej"

Niemiecki "Sueddeutsche Zeitung" opublikował artykuł pod tytułem "Bohater bez wygranej", w którym koncentruje się na przegranym w wyścigu prezydenckim. "Trzaskowski oznacza tolerancyjny, przyjazny dla Europy i postępowy kurs. Zaczął łamać władzę rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. W ciągu ostatnich kilku lat ograniczyła ona niezależność sądownictwa i poważnie ograniczyła wolność prasy. Duda, wspierany przez PiS, jest uważany za 'długopis'. Podczas swojej kadencji od 2015 roku podpisał prawie wszystkie ustawy zgodnie z życzeniami PiS. Tymczasem Trzaskowski jako prezydent chciał korzystać z prawa weta i obiecał przywrócenie praworządności" - pisze niemiecka gazeta.

Francuski "Le Monde" pisze tymczasem: "Spotkanie dwóch Polsk, z jednej strony wiejskiej i konserwatywnej, z drugiej liberalnej i miejskiej, osiągnęło punkt kulminacyjny w niedzielę 12 lipca, kiedy druga runda wyborów prezydenckich doprowadziła do niemal idealnej równości między dwoma finalistami".

Hiszpański "El Pais" w artykule "Ultrakonserwatywny Duda wyłania się jako zwycięzca wyborów prezydenckich w Polsce", pisze: "Krytycy zwracają uwagę, że w próbie mobilizacji swego najbardziej konserwatywnego elektoratu, kampania prezydenta opierała się na homofobii i antysemityzmie (również dzięki sygnałom z telewizji publicznej). W ostatnich dniach Duda odwołał się nawet do ruchu przeciwko szczepionkom, stwierdzając, że niektóre z nich nie powinny być obowiązkowe. Jego wystąpienia wspierały także konserwatywną polityki partii".

Autorka/Autor:mart, Jacek Pałasiński\mtom

Źródło: Guardian, BBC, Financial Times, VOA News, France 24, Bloomberg, Euronews, Politico, PAP, Washington Post, Sueddeutsche Zeitung, Le Monde, El Pais

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Jestem prezydentem Stanów Zjednoczonych, jestem kandydatem Partii Demokratycznej i pozostaję w wyścigu" do Białego Domu - wpis o takiej treści pojawił się w piątek w mediach społecznościowych Joe Bidena. Amerykański przywódca pojawił się tego dnia w stanie Wisconsin i uczestniczył w wiecu. Rano udzielił też wywiadu stacji ABC News. Ta ma go opublikować jeszcze w piątek wieczorem, a więc w nocy czasu polskiego.

Joe Biden: pozostaję w wyścigu

Joe Biden: pozostaję w wyścigu

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Władze w Budapeszcie nagle odwołały spotkanie ministrów spraw zagranicznych Węgier i Niemiec. Resort niemieckiej dyplomacji wyraził "zdumienie" tym zachowaniem.

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Źródło:
Reuters, PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Temperatura w weekend w cieniu sięgnie nawet 32 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Gorąco będzie trudne do zniesienia. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Gorąco będzie trudne do zniesienia. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najpierw musimy się zastanowić nad odpowiedzialnością samego ministra sprawiedliwości, ale być może w tym kontekście także premiera - powiedział o Zbigniewie Ziobrze i Mateuszu Morawieckim w specjalnym wydaniu programu "#BezKitu" w TVN24 obecny szef resortu Adam Bodnar. Odniósł się w ten sposób do kwestii badania nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości i odpowiedzialności za tę aferę członków poprzedniego rządu. Zaznaczył, że list Jarosława Kaczyńskiego do Ziobry ujawniony w ostatnich dniach "ma szczególne znaczenie" i był jedną z podstaw dla przygotowania wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu.

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Źródło:
TVN24

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w wyniku eksplozji butli z helem w samochodzie w Limie, stolicy Peru - informują lokalne media. Sprawę bada policja. Butle z helem są używane do napełniania balonów.

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Źródło:
expreso.com, larepublica.pe

W niektórych miejscowościach gminy Krośnice w województwie dolnośląskim woda nie nadaje się do spożycia - poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu. Można ją wykorzystywać jedynie w celach sanitarnych. W próbkach zaobserwowano przekroczenie parametru mikrobiologicznego, czyli liczby bakterii grupy coli.

Bakteria coli w gminie Krośnice. Woda nie nadaje się do spożycia

Bakteria coli w gminie Krośnice. Woda nie nadaje się do spożycia

Źródło:
PAP

Podzielić zachodnie społeczeństwa i "zaszczepić strach" - tak wygląda obecny plan Rosji i jej najnowszej odsłony wojny informacyjnej prowadzonej przeciwko demokracji. Dziennikarze portalu The Insider i tygodnika "Der Spiegel" dotarli do dokumentów rosyjskiej agencji wywiadu zagranicznego (SWZ FR). Wynika z nich, że Rosjanie skupiają się na publikowaniu fałszywych informacji i podszywają się pod radykalne europejskie i ukraińskie siły polityczne. 

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Źródło:
PAP

- To sytuacja bez precedensu - mówił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Śmiszek (Lewica), komentując doniesienia o naciskach wywieranych przez Mateusza Morawieckiego na włoską premier Giorgię Meloni. - Działanie premiera Morawieckiego jest działaniem antypaństwowym, co jest zawstydzające dla byłego premiera - stwierdził Michał Kobosko (Polska 2050).

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

Źródło:
TVN24

Odpowiednie pismo dziś, jutro wystosuję do Prokuratury Krajowej. Powinno zostać wszczęte śledztwo i wniosek o uchylenie immunitetu - zapowiedział w "Tak jest" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Chodzi o orzeczenie NSA z czerwca stwierdzające, że decyzja byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo.

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Sąd rejonowy umorzył postępowanie w sprawie nastolatka, który na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy wepchnął pod tramwaj 15-letnią Emilię.

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

Źródło:
tvn24.pl, Radio PiK

Z powodu pożarów, do których dochodzi w całej Kalifornii, 30 tysiącom mieszkańców tego amerykańskiego stanu nakazano ewakuację. Wysoka temperatura utrudnia walkę z ogniem. W piątek blisko połowa mieszkańców USA była objęta ostrzeżeniami związanymi z upałami.

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Źródło:
PAP, Reuters

Tajwańskie ministerstwo obrony wykryło w piątek nagły wzrost aktywności chińskiej armii wokół wyspy. W ciągu nieco ponad trzech godzin odnotowano 26 samolotów wojskowych, w tym J-16. Premier Cho Jung-tai apelował wcześniej do Chin o nieeskalowanie napięć w Cieśninie Tajwańskiej.

Wzrost aktywności wokół Tajwanu. Chiny wysłały 26 samolotów w nieco ponad trzy godziny

Wzrost aktywności wokół Tajwanu. Chiny wysłały 26 samolotów w nieco ponad trzy godziny

Źródło:
PAP

Zakończony w czwartek szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy miał być świadectwem globalnego współdziałania Chin i Rosji. Jednak Azja Środkowa, gdzie szczyt się odbył, doświadcza właśnie czegoś zupełnie innego: bezlitosnego zastępowania Rosji przez Chiny. Słabnący Kreml traci znaczenie w tym ważnym dla siebie regionie, dawniej części ZSRR, a o przejęcie jego roli starają się już nie tylko Chiny.

Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Tak Rosja traci swoje "miękkie podbrzusze"

Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Tak Rosja traci swoje "miękkie podbrzusze"

Źródło:
tvn24.pl

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska nauczycielka, która wykorzystywała seksualnie dwóch nieletnich uczniów, a z jednym z nich zaszła w ciążę, usłyszała wyrok sześciu i pół roku więzienia. Sędzia podczas rozprawy mówiła o "celowym przekroczeniu granic właściwego postępowania". Jeden z pokrzywdzonych odczytał w sądzie oświadczenie.

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów. Poruszające oświadczenie pokrzywdzonego

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów. Poruszające oświadczenie pokrzywdzonego

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Włoskie media informują o wypadku w górach w okolicach miejscowości Calasca Castiglione w Piemoncie. Nie żyje 41-latka, która najpierw przypadkiem zaczepiła o elementy kolejki linowej, a pociągnięta przez nią runęła 100 metrów w dół.

Zaczepiła o kolejkę linową. 41-letnia turystka runęła w przepaść na oczach dzieci i męża

Zaczepiła o kolejkę linową. 41-letnia turystka runęła w przepaść na oczach dzieci i męża

Źródło:
La Stampa, Corriere della Sera

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl
Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wakacje na greckiej wyspie, w malowniczym regionie Włoch, a może w hotelu Drakuli? W ofercie platformy Max nie brakuje filmów w sam raz na letni wieczór. Co warto obejrzeć?

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Źródło:
tvn24.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl