Gliński: prezydent uczci ofiary Katynia w Charkowie

Prezydent Andrzej Duda planuje 13 kwietnia udać się do Charkowa, by uczcić ofiary zbrodni katyńskiej - powiedział w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Informacji nie potwierdza kancelaria prezydenta.

Prezydent powołał dwóch ministrów konstytucyjnych

Dotychczasowi członkowie Rady Ministrów: Konrad Szymański i Michał Woś zostali powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministrów. Szymański objął tekę ministra do spraw Unii Europejskiej, a Woś - ministra środowiska.

Tak wielu cudzoziemców w polskich szkołach jeszcze nie było

W polskich szkołach uczy się już ponad 57 tysięcy cudzoziemców, od ubiegłego roku przybyło ich ponad 20 tysięcy. Tak dużego wzrostu liczby uczniów z zagranicy w polskich szkołach dotąd nie było - wynika z danych MEN, do których dotarł portal tvn24.pl. Jak pomagają im szkoły?

"Nie jesteśmy przygotowani na kontakt z pacjentem zakaźnym"

W środę stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Doktor Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego w "Faktach po Faktach" wyraziła nadzieję, że był to rzeczywiście pierwszy zakażony koronawirusem w Polsce. Doktor Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślał, że najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem są lekarze. - Nie jesteśmy przygotowani na kontakt z pacjentem zakaźnym - mówił.

"Po kilku tygodniach będziemy wiedzieli, czy mamy skuteczną szczepionkę". Testy mogą ruszyć w czerwcu

Szczepionki przeciwko koronawirusowi dotąd nie wynaleziono, naukowcy cały czas nad nią pracują. Blisko tego celu jest Polka pracująca w niemieckiej firmie biotechnologicznej. Doktor Mariola Fotin-Mleczek w rozmowie z reporterem TVN24 Sebastianem Wasilewskim podzieliła się szczegółami na temat postępu prac. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na początku czerwca mogą ruszyć pierwsze testy nowej szczepionki na ludziach - przewiduje specjalistka.

"To nie jest przypadek istotny dla Polski"

Nie możemy powiedzieć, że to polski wirus. To jest wirus zapożyczony, przywleczony z innego kraju - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" doktor Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert do spraw zakażeń. Wskazywał też, że podając statystyki dotyczące koronawirusa, mówimy tylko o przypadkach potwierdzonych badaniami, a "mnóstwo osób zachoruje na tyle łagodnie, umiarkowanie, że nawet się o tym nie dowiemy".

Jedni mają żele antybakteryjne, drudzy "dalej będą się spotykać z wyborcami, a nawet ich całować"

Jeśli pojawi się najmniejsze niebezpieczeństwo, odwołamy dziesiątki spotkań - mówi członek sztabu wyborczego Szymona Hołowni. - Mamy żele antybakteryjne - tłumaczy człowiek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, choć ona sama poinformowała, że spotkanie w Zielonej Górze, gdzie przebywa pacjent zakażony koronawirusem, zostało odwołane. Ze sztabu Władysława Kosiniaka-Kamysza płynie jeszcze inny przekaz: z wyborcami będziemy się nawet całować, bo "bezpośredni kontakt to kolejny głos". Niepewna sytuacja związana z koronawirusem może wpłynąć na wiele kampanijnych planów przed majowymi wyborami prezydenckimi.

Ćwiczenie Defender w cieniu koronawirusa. "Uważnie monitorujemy sytuację"

Rozprzestrzenianie się w Europie koronawirusa nie wpływa na ćwiczenie przerzutu amerykańskich wojsk DEFENDER-Europe 20 - powiedział generał dywizji Andrew "Andy" Rohling, zastępca dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie (USAREUR). - Chociaż skupiamy się na ćwiczeniu Defender, oczywiście uważnie monitorujemy sytuację związaną z COVID-19 i jego potencjalnym wpływem na nas - dodał.

Co ze współpasażerami zakażonego Polaka?

Pacjent jest w dobrym stanie, czuje się coraz lepiej - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski, który mówił o pierwszym zakażonym nowym koronawirusem w Polsce pacjencie. W programie pytany był też o osoby, z którymi 66-latek podróżował.

"Człowieka mogą wyrzucić z pracy"

- Specustawa była procedowana o miesiąc za późno. Jeszcze nie działa i dzisiaj mamy taką sytuację, że minister mówi o kwarantannie, a człowieka mogą wyrzucić z pracy - mówiła w programie "Tak Jest" posłanka Platformy Obywatelskiej, Izabela Leszczyna. - Przyznam, że nie wiem, czy ta ustawa będzie działać retroaktywnie. Natomiast mamy też coś takiego jak działanie w stanie wyższej konieczności i niewątpliwie ochrona interesu publicznego - przekonywał poseł klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Kamil Bortniczuk.

Dworczyk: Premier wydał konkretne zalecenia. Trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność

Dzisiaj nie ma jeszcze takiej potrzeby, żeby były dodatkowe izby przyjęć przy szpitalach, ale trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność - przekazał w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Mówiąc o sytuacji związanej z koronawirusem i potwierdzeniu jego pierwszego przypadku w Polsce wskazywał, że premier wydał "konkretne zalecenia resortom, z których ministerstwa zostaną rozliczone w najbliższy piątek".