Stan zagrożenia epidemicznego a powroty do Polski. Premier wyjaśnia

Państwo polskie dopomoże w powrocie naszym obywatelom na terytorium Rzeczypospolitej - przekazał w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Oświadczył, że odbędą się zaplanowane loty czarterowe do kraju. Ponadto zostaną zorganizowane dodatkowe kursy z niektórych państw. Premier mówił także, że osoby przebywające w "rzadziej odwiedzanych" częściach świata, będą mogły zapisywać się na loty powrotne do kraju, a cena biletu będzie zryczałtowana.

Fake newsy o koronawirusie. Jak się nie nabrać?

O tym, jak ważna jest nie tylko walka z epidemią, ale i fałszywymi informacjami na jej temat mówił ostatnio premier Mateusz Morawiecki. Przypominamy, gdzie szukać sprawdzonych informacji o epidemii i radzimy, jak weryfikować źródła.

"Możliwe są reakcje skrajne. Słowo klucz: dystans"

- Na pewno pierwsze dni będą trudne, nie będziemy wiedzieć jak się odnaleźć i poruszać w nowych warunkach. Możliwe są reakcje skrajne: awantury, niepokoje. Ale myślę, że jesteśmy w stanie się dostosować – mówił w piątkowych "Faktach po Faktach" Jacek Santorski, psycholog społeczny.

Cichy piątkowy wieczór. Ulice miast opustoszały

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony przez rząd, by zatrzymać epidemię koronawirusa, zmieni na pewien czas nasze przyzwyczajenia. Widać to było już w piątkowy wieczór. Spacery po zmroku pokazały przede wszystkim puste ulice miast w całej Polsce.

Szpital sam szyje maseczki. Koszt? Mniej niż złotówka

Zagrożenie koronawirusem skutkuje tym, że maseczki chirurgiczne - tak bardzo potrzebne w codziennej pracy lekarzy - są niemal niedostępne na rynku. Co więcej, jeśli już są, to ich koszt jest znacznie wyższy niż jakiś czas temu. Dlatego Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze wziął sprawy w swoje ręce i maseczki szyje sam.

"Antywirusowy rap". Helenka i Jonasz tłumaczą, dlaczego zostali w domu

"Koronawirusie, chcesz dostać tu się. Lecz my się nie damy, bo z domu się nie ruszamy" - śpiewa Helenka razem z braćmi i tatą w opublikowanym w sieci filmie. Zarówno słowa, jak i muzykę napisali sami. - To jest nasz pomysł na spędzanie tego czasu. Lubimy sobie muzykować - mówi Karol Koprukowiak, tata dzieci.

Nie zdecydują o losie oskarżonego burmistrza. Musi "ustać przyczyna zawieszenia głosowania"

W niedzielę w Boguszowie-Gorcach w województwie dolnośląskim miało odbyć się referendum w sprawie odwołania burmistrza oskarżonego o korupcję. To jednak zostało zawieszone z powodu zagrożenia koronawirusem. Komisarz wyborczy wyjaśnia, że podejmując decyzję, kierował się "poczuciem odpowiedzialności i troską o zdrowie i życie członków komisji, uczestników referendum, ich rodzin oraz mieszkańców okolicznych gmin".

Tusk o terminie wyborów prezydenckich. "Wniosek jest jeden"

Były polski premier i szef Rady Europejskiej Donald Tusk napisał w sobotę na Twitterze, że epidemia koronawirusa w Polsce "wyklucza" kampanię prezydencką. "Wniosek jest jeden: trzeba przełożyć wybory. Za zgodą wszystkich" - dodał. - Nie ma w tej chwili żadnego wniosku o to, żeby wprowadzać stan wyjątkowy, w związku z czym na razie w ogóle, o tym nie mówimy - w taki sposób do ewentualnego przełożenia terminu wyborów odniósł się prezydent Andrzej Duda.

Personel szpitala siedzi w domu z dziećmi. Uniwersytet szuka pomocy, studentom medycyny oferuje wolontariat

Po zamknięciu szkół zaświadczenia w zakresie opieki nad dziećmi złożyło około 100 pielęgniarek i około 60 lekarzy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - poinformował jego dyrektor. To, w dobie walki z pandemią choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa, oznacza duże ograniczenie możliwości szpitala. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaapelowało do swoich studentów, by pomogli w pracy tego szpitala, sanepidu lub szpitala dziecięcego. Władze uczelni proponują wolontariat z ubezpieczeniem.

Obowiązkowa kwarantanna po powrocie do Polski. Są wyjątki

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w piątek wieczorem, że z powodu decyzji rządu o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego każdy wjeżdżający na terytorium RP obywatel będzie musiał poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Polskie władze wyszczególniły kilka przypadków, które nie będą podlegać tym obowiązkom.

Czym różni się kwarantanna od izolacji?

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wszyscy obywatele wjeżdżający na terytorium Polski będą poddani kwarantannie - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Co to oznacza dla wracających do kraju obywateli? Czym różni się kwarantanna od izolacji?

Wracają granice. Lista przejść, którymi będzie można dostać się do Polski

W nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano dwa rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczące przywrócenia tymczasowej kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej oraz o czasowym zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego na wymienionych przejściach prowadzących do Polski. Obostrzenia mają zacząć obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. Prezentujemy miejsca, którymi będzie można dostać się do kraju.

Jak Polacy mogą wracać do kraju? MSZ uruchamia infolinię

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zostaje przywrócona na 10 dni - z możliwością przedłużenia o kolejne 20 - pełna kontrola na granicach Polski, a wszyscy powracający do kraju obywatele będą poddani obowiązkowej kwarantannie - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał w sobotę rano szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, rząd zorganizuje loty czarterowe do Polski z kilku kierunków. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia infolinię dla osób, które szukają informacji dotyczących przekraczania granic.

"Od tego jak się zachowamy w tym trudnym momencie, zależy los nas wszystkich"

- To jest ostatni moment na zdecydowane działania, nie mamy już czasu na półśrodki. Czasami lek jest gorzki, a operacja jest trudna, uciążliwa, czasami zdarza się, że bolesna, ale prowadzi do poprawy zdrowia - powiedział w piątek wieczorem minister zdrowia Łukasz Szumowski, który towarzyszył premierowi przy ogłaszaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie? Spot w języku migowym

Informacyjny spot Ministerstwa Zdrowia dotyczący koronawirusa został przetłumaczony na język migowy. Opublikował go Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głusi zwracają jednak uwagę na to, że są w ogromnym stopniu wykluczeni z szybkiego obiegu informacji i apelują o zmiany, które pozwolą im na taki sam dostęp do wiedzy, jak reszcie społeczeństwa.