Gowin spotkał się z prezydentem w sprawie zmiany konstytucji. "Bardzo uważnie wsłuchiwał się w moje argumenty"

Spotkaliśmy się dzisiaj z panem prezydentem Andrzejem Dudą. Bardzo uważnie wsłuchiwał się w moje argumenty - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 prezes Porozumienia Jarosław Gowin. Przekonywał także, że "najlepiej, jakbyśmy dali sobie spokój z wyborami na dwa lata". - Jestem wściekły na siebie, na całą polską klasę polityczną, że my w ogóle rozmawiamy o wyborach - dodał.

Mikrobiolog: musimy przyzwyczaić się do życia z koronawirusem

Im więcej osób pozwoli sobie na relaks i powie: nie ma koronawirusa, nie muszę się obawiać, jestem w grupie niskiego ryzyka, tym więcej będzie potem zachorowań - ostrzegła w "Faktach po Faktach" doktor Katarzyna Pancer z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Doktor Tomasz Ozorowski, mikrobiolog i były prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej ocenił, że "musimy przyzwyczaić się do życia z koronawirusem".

Szkoły apelują o zerowy VAT na laptopy. Ministerstwo wskazuje na Unię 

Komputery stacjonarne dla szkół obłożone są zerowym VAT-em, ale za laptopy trzeba zapłacić ten podatek. Szkoły mają więc komputery i prawie nie mają laptopów. W czasie zdalnej nauki to duży problem. Ministerstwo Finansów znosi VAT na komputery przekazywane szkołom, ale zdaniem nauczycieli, z którymi rozmawiał dziennikarz "Czarno na białym", to nie rozwiąże problemu.

Sośnierz: jeśli założyć, że liczba zgonów to jeden procent, to mamy 40 tysięcy zakażonych

Jeśli będziemy robić codziennie 10 tysięcy testów, a wykrywalność w tych testach to pięć procent, to codziennie będziemy wykrywać 500 nowych przypadków. Dopiero zwiększenie liczby testów pozwoli nam wykryć prawdziwy zasięg tego zjawiska - mówił w "Tak jest" poseł Porozumienia i były szef Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz. Jego zdaniem w rzeczywistości w Polsce zakażonych koronawirusem może być nawet 40 tysięcy osób. 

Sędzia Rączka: Co zrobi prezydent w sprawie Sądu Najwyższego? Ja nie mam wątpliwości

Prezydent nie ma w obecnym momencie prawnej możliwości wyznaczenia sędziego-komisarza, który pełniłby obowiązki pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - mówił w "Tak jest" w TVN24 sędzia tego sądu profesor Krzysztof Rączka. Odniósł się do zbliżającego się końca kadencji obecnej pierwszej prezes profesor Małgorzaty Gersdorf. Jak dodał, "nie ma wątpliwości", co w tej sytuacji zrobi Andrzej Duda.

Międzynarodowe instytucje o wyborach w Polsce. "To może zagrozić życiu obywateli"

Zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie w Polsce i związane z nimi zmiany prawne spotykają się z reakcją przedstawicieli międzynarodowych instytucji. Parlament Europejski mówi o krokach polskiego rządu, które są "całkowicie niezgodne z europejskimi wartościami", wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova niepokoi się o "legalność i konstytucyjność" takich wyborów, a przedstawicielka OBWE zwraca uwagę, że "autentyczne wybory wymagają autentycznej kampanii".

Groźne znalezisko na plaży w Chałupach

Mają tam stanąć ostrogi. Zanim jednak zaczną się prace, saperzy sprawdzają teren plaży między Chałupami a Władysławowem. Znaleźli tam osiem pocisków z czasów II wojny światowej. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kolejni pracownicy zakażeni koronawirusem, zmarło dwoje pensjonariuszy

Testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych siedmiu osób pracujących w Domu Pomocy Społecznej "Polanki" w Gdańsku. Dotąd COVID-19 zdiagnozowano u 15 podopiecznych i 11 pracowników. W ciągu ostatniej doby zmarło dwoje pensjonariuszy. Jedna z tych osób, kobieta była zakażona koronawirusem.

"Wicepremier Sasin zapowiedział w imieniu rządu i państwa polskiego, że dopuści się złamania prawa"

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia "przestępstwa wyborczego" przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. To reakcja na słowa Sasina, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpoczęła druk kart wyborczych bez przyjęcia ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych. Zareagowała też Lewica.

Na zdjęciach z satelity zauważyli plamę na Bałtyku. "Zagrożenia dla środowiska i ludzi już nie ma"

Na zdjęciach satelitarnych Bałtyku dostrzeżono 34-kilometrową plamę. To substancja ropopochodna nieznanego pochodzenia. Ratownicy od rana szukali dużego wycieku, jednak napotykali jedynie mniejsze plamy, które w razie potrzeby były na bieżąco neutralizowane. - W tej chwili żadnego zagrożenia już nie ma - mówi Rafał Goeck, rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni.

Dlaczego robimy tak mało testów? "Cały czas sprawdzamy i weryfikujemy"

Chcielibyśmy osiągnąć próg 22 tysięcy testów na dobę. Dlaczego go nie mamy? Cały czas sprawdzamy i weryfikujemy, na jakich zasadach kierowane są osoby na badania w poszczególnych regionach, dlaczego tych testów jest wykonanych mniej - mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodaje, że "minister zdrowia ani żaden urzędnik nie jest osobą władną do kierowania na testy". Z analizy portalu Euroactiv wynika, że Polska jest dopiero na 23. miejscu wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę wykonanych testów w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Nauczyciele nie chcą wracać do szkoły. Arkusze pełne wakatów

- Może się okazać, że pandemia będzie dla nas jeszcze trudniejsza niż strajk - mówią związkowcy z ZNP. Wielu nauczycieli przytłoczonych atmosferą wokół zdalnego nauczania nie chce wracać od września do pracy. Widać to już w arkuszach organizacyjnych i w kuratoryjnych bankach ofert pracy.

Rzecznik resortu zdrowia: nadal jesteśmy w krzywej idącej do góry

Skala wzrostu zachorowań będzie w Polsce rozłożona w dłuższym okresie czasu - przekazał w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak zaznaczył, "nadal jesteśmy w krzywej idącej do góry, a nie idącej w dół". Tego dnia liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w Polsce 10 tysięcy.

"Nie wiem, jakich słów użyć po tym, co zrobił dzisiaj pan Sasin"

Minister Jacek Sasin, który zresztą żadnego ustawowego trybu do przeprowadzenia wyborów nie ma, dzisiaj tak naprawdę poinformował, że popełnił przestępstwo przeciwko wyborom - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" poseł klubu Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras. Odniósł się w ten sposób do słów ministra aktywów państwowych o tym, że karty do głosowania w wyborach prezydenckich stworzone przez PKW już są drukowane, choć Komisja straciła prawo do określania ich wzoru.