Rozporządzenia potwierdzającego wzór nie ma. Sasin: karty do głosowania już są drukowane

Przygotowania do wyborów korespondencyjnych się odbywają - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier Jacek Sasin. Fakt tego, że karty do głosowania są drukowane, choć Państwowej Kosmisji Wyborczej odebrano prawo do określania ich wzoru, skwitował stwierdzeniem, że odpowiednie rozporządzenie dające podstawę prawną "będzie musiało być wydane przez ministra aktywów państwowych, który potwierdzi ten wzór". Ministrem aktywów państwowych jest Jacek Sasin.

"Rozkaz dostaliśmy w czwartek". Mieli trzy dni, by przekształcić się w szpital leczący chorych na COVID-19

Tak naprawdę nasz szpital funkcjonuje tylko dlatego, że ma wspaniały personel, który jest w stanie funkcjonować w takim reżimie – mówił dyrektor szpitala w Kędzierzynie- Koźlu Jarosław Kończyło, który przybliżył kulisy przekształcania go w szpital dla zakażonych koronawirusem. Zmagania personelu kędzierzyńskiej placówki pokazali w reportażu dziennikarz Dariusz Kubik oraz operator Huber Mastalerz z "Czarno na białym".

Iluzoryczny nadzór i poczucie bezkarności. Raport NIK o prywatnych domach opieki

Ponad 200 działających w szarej strefie prywatnych domów opieki społecznej odkryli inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli. W swoim najnowszym raporcie alarmują, że często dramatyczna sytuacja mieszkańców tych ośrodków to w dużej mierze wina nieskutecznych działań i zaniedbań wojewodów. Raport stanowi także alarm w kontekście epidemii COVID-19, która szczególnie dotyka podopiecznych domów opieki.

"COVID-19 nie odejdzie", epidemiolodzy o wyborach, odwołano Oktoberfest. Podsumowujemy wtorek

Unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kiriakidu oceniła, że "COVID-19 nie odejdzie, będziemy musieli się nauczyć z nim żyć". Zarząd Głównego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych przygotował ekspertyzę projektu ustawy o wyborach korespondencyjnych, w której ocenili, że ustawa nie zapewnia ochrony przed zakażeniem ani głosującym, ani osobom pracującym przy wyborach. Oktoberfest - jedno z najważniejszych świąt Bawarczyków - zostało odwołane. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek?

"Korytarze są smutne, jest cisza, słychać tylko szelest worków, zakładanych rękawic"

Nie bałem się, ale była adrenalina i ekscytacja. W końcu jest to wirus, którego boi się cały świat, a on jest tam wszędzie - mówił w programie "Koronawirus. Raport" reporter TVN24 Dariusz Kubik, który pokazał w swoim materiale, jak wygląda od środka szpital dla chorych na COVID-19. Jak przyznał, "nie jest to na pewno normalne miejsce". - Taka kosmiczna strefa zero - stwierdził.

"Żadnych wyborów nie będzie w maju. Być może będzie jakieś głosowanie"

Rolą państwa jest organizacja wyborów tak, aby wybrać na kolejną kadencje kolejnego prezydenta. To jest rzecz naturalna, że to jest obowiązek, odpowiedzialność państwa, niezależnie od sytuacji jaka ma w państwie miejsce - przekonywał w "Faktach po Faktach" wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń (PiS). Zdaniem Pawła Kowala (KO), "są argumenty polityczne i są argumenty sanitarne, epidemiologiczne, żeby w tym momencie dać sobie spokój z przeprowadzaniem głosowania".

Czerwone strefy, tytaniczna praca. Kamera TVN24 w środku szpitala dla chorych na COVID-19

W potrójnych rękawiczkach i kombinezonie nawet najprostsze czynności trwają o wiele dłużej niż zwykle. By zachować bezpieczeństwo personelu i pacjentów, w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu wydzielono strefy, które oddzielone są od siebie specjalnymi śluzami. Dla chorych walczących o życie w samotności, personel jest jak rodzina. Tak wygląda rzeczywistość jednego z tak zwanych szpitali jednoimiennych, przeznaczonych dla chorych na COVID-19.

Pięć zdań odrębnych do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie "sporu kompetencyjnego"

Po raz kolejny mamy do czynienia z przykładem sprzężenia Trybunału Konstytucyjnego z obozem władzy - w taki sposób rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski odniósł się do wtorkowego postanowienia Trybunału w sprawie - jak określono we wniosku - sporu kompetencyjnego. TK ocenił, że powołania sędziów są wyłączną kompetencją prezydenta, a SN nie ma kompetencji do zmian "w sferze ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości". Zdanie odrębne w tej sprawie zgłosiło pięciu sędziów, a samo istnienie sporu było wcześniej kwestionowane przez prawników.

"Od kilku dni toczy się jakiś dziwny chocholi taniec nad konstytucją"

Lewica dała Polsce konstytucję i Lewica tej konstytucji będzie bronić - w taki sposób poseł Krzysztof Śmiszek odniósł się w "Tak jest" w TVN24 do różnych propozycji, między innymi Porozumienia, związanych z wyborami prezydenckimi. Poseł tej partii i wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur przekonywał, że ich pomysł to "świetne rozwiązanie", a dzięki przewidzianej w niej jednej siedmioletniej kadencji prezydenta "nie będzie wszystkich spekulacji dotyczących reelekcji".

W środku epidemii MSWiA likwiduje swój sanepid

Trwa likwidacja inspekcji sanitarnej resortu spraw wewnętrznych i administracji. Mundurowy sanepid, który nadzorował dotąd około pięciu tysięcy komend różnych służb, ostatecznie przestanie istnieć na początku lipca. – To kolosalna głupota, dla której nie znajduję cienia merytorycznego uzasadnienia – alarmuje prof. Krzysztof Chomiczewski, krajowy konsultant do spraw obronności w zakresie epidemiologii.

Reporter "Czarno na białym" w środku szpitala dla chorych na COVID-19

W potrójnych rękawiczkach i kombinezonie nawet najprostsze czynności trwają dwa razy dłużej niż zwykle. Codzienny obchód lekarski trwa dwie i pół godziny. Każdy dzień zaczyna się od zakładania kombinezonów, masek, butów, rękawic. Tak wygląda rzeczywistość szpitala przeznaczonego dla chorych na COVID-19, zwanego jednoimiennym.

Odwołane Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Pierwsza prezes publikuje oświadczenie

Obecnie brak jest podstaw prawnych, pozwalających na przeprowadzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN w sposób bezpieczny dla jego uczestników - pisze w oświadczeniu pierwsza prezes tego sądu, profesor Małgorzata Gersdorf. Dodaje, że decydując o odwołaniu Zgromadzenia, kierowała się "wyłącznie nadrzędnym aksjologicznie celem jakim jest ochrona życia i zdrowia" jego pracowników. Za "krzywdzące i niesprawiedliwe" uznaje opinie "o poddaniu się Sądu Najwyższego i wywieszaniu białej flagi".

W filmie na rządowej platformie więcej plusów niż minusów efektu cieplarnianego. MEN zawiesza wyświetlanie

W filmie opublikowanym na rządowej platformie epodreczniki.pl więcej mówi się o niższych rachunkach za ogrzewanie i nowych szlakach handlowych po stopnieniu lodowców niż o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. Aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego żądają jego usunięcia. Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na pytania tvn24.pl poinformowało, że zawiesza wyświetlanie filmu i prosi o opinię Ministerstwo Klimatu.

Ministerstwo Zdrowia: 263 nowe przypadki zakażenia we wtorek. Nie żyje 21 osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek po południu o kolejnych 119 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce i śmierci 16 zakażonych SARS-CoV-2 osób. Tego dnia potwierdzono łącznie 263 infekcje, a zmarło 21 osób. Od początku epidemii infekcję stwierdzono w Polsce u 9856 osób, spośród których 401 zmarło.

Nowy szef CBA ściąga doświadczonych policjantów

Nowy szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Andrzej Stróżny zaczyna wprowadzać swoich ludzi do służby antykorupcyjnej. Kluczową funkcję szefa pionu bezpieczeństwa wewnętrznego powierzył właśnie doświadczonemu policjantowi, który dotąd nie miał nic wspólnego ze służbami specjalnymi – dowiedział się tvn24.pl.

"Nie wymienia się zamków z włamywaczem. Jarosław Kaczyński jest ustrojowym włamywaczem"

Wciąż wierzę, że rozum zwycięży, że zwycięży też dobra wola polityków i odpowiedzialność za państwo, i to szaleństwo Jarosława Kaczyńskiego i jego podwładnych zostanie powstrzymane - mówił we wtorek Szymon Hołownia. To jego reakcja na forsowanie przez obóz rządzący majowego terminu wyborów prezydenckich, mimo rozprzestrzeniania się koronawirusa i trwania epidemii COVID-19.