130 milionów złotych za 50 urządzeń. Nieścisłości w tłumaczeniach wiceministra w sprawie zakupu respiratorów

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przyznał na antenie TVN24, że firma E&K, która miała dostarczyć 1200 respiratorów za 200 mln złotych, otrzymała około 130 mln z tej kwoty. I to mimo tego, że dostarczyła dopiero 50 urządzeń. W dodatku innych, niż się zobowiązała w umowie. - Środki, które zostały przedpłacone jako zaliczka na partię kwietniową, zostały nam zwrócone - mówił wiceminister.

"PiS ma zdolność do tworzenia wyimaginowanych problemów"

Rafał Trzaskowski unika konkretnych odpowiedzi. Zadaliśmy mu konkretne pytania, czy podpisałby na przykład ustawę o relokacji imigrantów - powiedział w "Faktach po Faktach" Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych (Solidarna Polska). - Zauważyłam, że PiS ma zdolność do tworzenia wyimaginowanych problemów, a potem żądania od kogoś do ustosunkowania się do tych problemów, które nie istnieją - skomentowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Ponad 5,3 tysiąca zakażonych górników, trwają badania załogi kolejnej kopalni

Do ponad 5,3 tysiąca wzrosła liczba górników zakażonych koronawirusem - w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej przybyło łącznie niespełna 50 nowych przypadków. Rozpoczęły się też badania przesiewowe załogi kolejnej kopalni - Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. To jeden z 12 zakładów, które wstrzymują wydobycie węgla.

"Skoro polski proboszcz odprawiał w kaplicy msze, to chyba żołnierzom nie przyszło do głowy, że to już Czechy"

Polscy żołnierze ustanowili posterunek w miejscowości Pelhrimovy po czeskiej stronie granicy – donosi portal "Denik". Jak dodaje, uzbrojeni Polacy zablokowali Czechom dostęp do miejscowej kaplicy. Ta kiedyś była częścią zamku, który jest z kolei po polskiej stronie. "Lokalizacja posterunku była wynikiem nieporozumienia, a nie działaniem celowym i została niezwłocznie skorygowana" – przekazało portalowi tvn24.pl Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Aresztowania i dotkliwe kary. "To działanie, które ma zastraszyć"

Protestujący w czasie pandemii, z którymi rozmawiał reporter programu "Czarno na białym" uważają, że policja karze ich niesłusznie i wykorzystuje obostrzenia, by ograniczać wolność słowa. - To nie jest kwestia nadgorliwości. Tworzy się tezę, w której próbuje się udowodnić na siłę, że policja jest polityczna - przekonuje rzecznik stołecznej policji.

Dyrektor ośrodka interwencji kryzysowej i matka oskarżone. Bo nie poinformowały o krzywdzie dziewczynki

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dyrektorce ośrodka interwencji kryzysowej oraz matce dziewczynki. Według śledczych obie wiedziały, że dziecko jest wykorzystywane seksualnie przez policjanta i nie powiadomiły organów ścigania. Z ich ustaleń wynika, że krzywda dziecka trwała jeszcze cztery lata od momentu pierwszego zgłoszenia. Przerwała ją dopiero szkoła. Proces byłego już policjanta wciąż toczy się przed sądem.

Szef PKW: mam nadzieję, że najpóźniej 1 lipca poznamy wyniki wyborów

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak wyraził nadzieję, że najpóźniej 1 lipca poznamy wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się 28 czerwca. - Wówczas jest szansa, że druk kart i doręczenie pakietów korespondencyjnych przed drugą turą powinny się powieść - dodał.

W jaki sposób Polacy będą mogli głosować za granicą

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało rozporządzenie w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku dla Polaków przebywających za granicą. W blisko połowie z nich możliwe będzie wyłącznie głosowanie korespondencyjne.