"Można się nawet w domu uczyć". Senator radzi uczniom z podwójnego rocznika

W każdej szkole można się uczyć. Jak będą ludzie ambitni, to nawet jeśli skończą nierenomowaną szkołę, a będą mieli dobre wyniki, mogą pójść na lepsze studia - stwierdził senator Waldemar Bonkowski (niezrzeszony, wcześniej PiS), odnosząc się do problemów z rekrutacją podwójnego rocznika do szkół średnich. Reporter TVN24 pytał w czwartek senatorów o cele i sens reformy edukacji.

Minister zdrowia: leki na choroby tarczycy i diabetologiczne są już w Polsce

Część leków, których w ostatnich tygodniach brakowało w aptekach, jest już w hurtowniach i "za chwilę będą one przekazywane dalej" - zapewniał w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że leki na choroby tarczycy i diabetologiczne będą wkrótce dostępne. - To jest problem techniczny, wynika z globalizacji rynku – dodał.

"Ostrze ataku idzie w kierunku tych, którzy mają wykonywać decyzje"

- Miejsc na pewno nie zabraknie. Problem jest w tym, że zabraknie ich dla wszystkich chętnych i tych, którzy by spełniali kryteria w wybranych przez siebie szkołach - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 przewodniczący Branży Nauki i Oświaty Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz, odnosząc się do trwającej rekrutacji podwójnego rocznika do szkół średnich. - Jak czują się uczniowie, kiedy słyszą takie komunikaty, że to będzie ogromny problem? - pytał przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej Piotr Wasilewski.

Podwójny rocznik walczy o miejsca w szkołach. Jak przebiega proces rekrutacji?

Po przeprowadzonej reformie edukacji w tym roku naukę w szkołach średnich rozpoczną uczniowie z dwóch roczników jednocześnie. Napotykają przez to problemy przy rekrutacji, brakuje dla nich miejsc w wybranych placówkach. Procedurę rekrutacji do szkół średnich i pojawiające się wątpliwości w tej sprawie wyjaśniła dziennikarka "Gazety Wyborczej" Justyna Suchecka.

"Warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji"

- Potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się zdarzyło, nigdy więcej się nie powtórzyło pomiędzy naszymi państwami, naszymi narodami - powiedział w czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda uczestniczący w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Dodał, że warunkiem tego upamiętnienia jest ekshumacja ofiar.

Reforma "może rzutować na całe przyszłe życie", ale "wątpliwości były ignorowane"

Podwójny rocznik w szkołach średnich oznacza ciasnotę i pogorszenie się warunków nauki dla wszystkich uczniów, nie tylko dla pierwszej klasy - stwierdził rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w liście przesłanym do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego. RPO wskazuje też, że problematyczna rekrutacja do szkół "spowodowana jest konkretnymi decyzjami rządzących i można było jej uniknąć".

Przenoszą stołówki i biblioteki, stawiają ścianki działowe

Trwa rekrutacja podwójnego rocznika do szkół średnich. Wielu uczniów obawia się, że nie starczy dla nich miejsca w wybranej placówce. Jednak pojawiają się także problemy z dopasowaniem szkolnej infrastruktury do nowej sytuacji. W wielu szkołach trwają remonty pomieszczeń, które miały służyć jako stołówka czy biblioteka. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Sędzia Zaradkiewicz zarządził przekazanie do TK swoich pytań w sprawie Sądu Najwyższego

Sędzia Kamil Zaradkiewicz, który w ubiegłym tygodniu formalnie zapytał Trybunał Konstytucyjny, czy poprzednia KRS wybierała sędziów Sądu Najwyższego zgodnie z konstytucją, zarządził przekazanie tego wniosku do TK. Nakazał też kierującemu pracami Izby Cywilnej SN prezesowi Dariuszowi Zawistowskiemu wstrzymanie się od czynności kierowniczych w tej sprawie. Według wPolityce.pl Zawistowski blokował przesłanie pytań Zaradkiewicza do TK.

Ludzie "nakręcili" się na pomoc Poli. "Szansa, że usłyszy, jak powiem, że ją kocham, to piękne"

Cała ciężarówka i 13 ton plastikowych nakrętek. Ludzi z całej Polski do ich zebrania i pomagania choremu dziecku nakręcił dzielnicowy z Białej Piskiej. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek policjant przekazał na leczenie i rehabilitację rocznej Poli z Pisza, która od urodzenia choruje na całkowity niedosłuch. Akcja pomocy trwa i niekoniecznie trzeba zbierać w tym celu nakrętki.

Karnowski: Szkoła nie jest z gumy. Ostrzegaliśmy, nikt nie myślał o uczniach

Reformę edukacji trzeba było robić w większym konsensusie i w dłuższym okresie, a nie eksperymentować na młodych ludziach - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Jego zdaniem utrudniona rekrutacja tak zwanego podwójnego rocznika do szkół średnich "skończy się obniżeniem poziomu nauczania". - Trzy lata temu mówiliśmy, że ta reforma nie wyjdzie. Ostrzegaliśmy, ale nie chciano z nami rozmawiać - dodał Karnowski.

Przyszły wyższe faktury za prąd. Samorządy tną inwestycje

Samorządy obciążone kosztami reformy edukacji dostają też nowe faktury za prąd. W niektórych przypadkach opłaty są wyższe nawet o połowę. Wzrost wydatków na tych polach powoduje, że wiele inwestycji i remontów zostanie lub już zostało wstrzymanych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Projekt raportu MSWiA: Polsce potrzebne ręce do pracy, ale słowo "imigrant" niemal nie pada

Z dokumentu przygotowywanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że nie poradzimy sobie bez imigrantów. Polska musi się wesprzeć pracownikami z zagranicy. Profesor Witold Klaus z Polskiej Akademii Nauk zauważa, że w raporcie "jest mowa o sile roboczej i rękach do pracy". – Tam słowo "imigrant" pojawia się niezwykle rzadko – dodaje. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Martwię się o poziom i przyszłość chrześcijaństwa w Polsce"

- Jesteśmy jako wierni bardzo podzieleni, także polityka nas dzieli, to prowadzi do upolitycznienia wewnątrz Kościoła - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 ksiądz profesor Alfred Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dodał, że martwi się "o poziom i przyszłość chrześcijaństwa w Polsce". Redaktor naczelny "Liberte!" Leszek Jażdżewski ocenił, że "Kościół nie wyróżnia się, niestety, świętością spośród innych instytucji".

Czy wszyscy chętni dostaną się do liceów? Wiceminister: nigdy nie było gwarancji

Samorządy miały trzy lata, żeby się na to przygotować. Jestem przekonana, że zdecydowana większość jest wręcz zadowolona z tego, że ma więcej uczniów w liceach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister edukacji Marzena Machałek. Odniosła się do trwającej rekrutacji podwójnego rocznika do szkół średnich. Zaznaczyła, że "nigdy nie było gwarancji", że wszyscy chętni uczniowie dostaną się do liceów lub techników, a nie szkół zawodowych.

Macierewicz "bawi się w przesłuchania posłów". Suski: poprosiłem o legitymację, wypisał sobie

Cezary Tomczyk i Paweł Suski, dwaj posłowie klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska, zostali wezwani na środę do stawienia się przed podkomisją smoleńską. Okazało się, że czekała ich rozmowa w cztery oczy z Antonim Macierewiczem. "Powiedzieć o tej komisji, że to parodia państwa to nie powiedzieć nic" - skomentował Tomczyk na Twitterze. - Mija wiele czasu, komisja nie ma kompletnie nic do powiedzenia, nic nie robi, a pan Macierewicz bawi się w przesłuchania posłów - mówił Paweł Suski.

Ponad 180 pozycji. Lista brakujących leków trafiła do ministerstwa

Przekazałam Ministerstwu Zdrowia faktyczną listę leków, których brakuje w aptekach - poinformowała prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Do tego wykazu dotarło radio TOK FM. Znajduje się na nim około 180 leków. - Ministerstwo zadeklarowało, że postara się, aby w najbliższym czasie zminimalizować listę braków - przekazała Piotrowska-Rutkowska.

Na motocyklu zginął policjant. Zarzut usłyszał kierowca samochodu

Zarzut nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym usłyszał kierowca samochodu, który - według ustaleń policji - doprowadził do zderzenia z motocyklem. Do tragedii doszło we wsi w Świętokrzyskiem, zginął komendant policji ze Śląska.

Młoda sarna zgubiła się w mieście

Zdezorientowana młoda sarna przez dwa dni błąkała się na jednej z posesji w Grajewie w województwie podlaskim. Policjantów powiadomił dyżurny straży pożarnej, który wcześniej otrzymał zgłoszenie od właścicielki podwórka.

"Dzikie zabawy" w piaskownicy. Sensacja na wrocławskim osiedlu

Wataha ośmiu młodych dzików od dwóch tygodni regularnie widywana jest na wrocławskim osiedlu Poświętne. Jedna z mieszkanek nagrała jak warchlaki - niczym dzieci - bawiły się w piaskownicy na placu zabaw. Urząd miasta zapewnia, że odstrzału nie będzie; zwierzęta mają zostać odłowione.

Pokazał i opisał, jak zabił. Prokuratura nie ujawnia jednak, kto wykopał grób

55-latek i 28-latek byli sąsiadami. Poszli razem w zarośla w centrum miasta. Tam doszło do zbrodni. Starszy z mężczyzn teraz opisał i pokazał śledczym, jak zabił młodszego. Na zdjęciach z wizji lokalnej krępuje ręce manekina taśmą klejącą, dusi go i uderza młotkiem, na koniec zakopuje. Prokuratura nie ujawnia jednak, kto wykopał grób, bo w sprawie pojawił się nowy wątek.