Od 4 maja drugi etap luzowania obostrzeń. Co się zmieni?

Od 4 maja wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zmiany dotyczą między innymi galerii handlowych, hoteli, bibliotek i muzeów. - Otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad bezpieczeństwa - mówił premier.

Wiceminister zdrowia: jeśli liczba zachorowań znowu zacznie rosnąć, jesteśmy gotowi, by zrobić krok wstecz

Dobowa liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem spada i to jest dobra wiadomość. Jest szansa na to, że pewne elementy luzowania obostrzeń będą przyspieszone względem tego, co było pierwotnie zaplanowane - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Zastrzegł jednak, że jeżeli liczba potwierdzonych zachorowań zacznie znowu rosnąć, rząd będzie gotowy, by "zrobić krok wstecz".

"Jest jasne, że takie wybory nie są wyborami, tylko głosowaniem. Tak jak kiedyś w PRL"

Sam fakt, że przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wypowiada takie słowa, ma już odpowiedni ciężar gatunkowy - powiedział w TVN24 Maciej Pach z Katedry Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Komentował słowa przewodniczącego PKW, który obawia się, że w przypadku głosowania korespondencyjnego "w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów". Zdaniem Pacha, "takie wybory nie są wyborami, tylko głosowaniem".

Szef PKW obawia się, że wybory nie będą w pełni wolne. Wójcik: nie wiem, do czego odnosiło się to zdanie

Nie wiem, do czego odnosiła się wypowiedź przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Był pytany o słowa szefa PKW, który wyraził obawę, że na podstawie obecnie procedowanych przepisów "w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów". - Może się to odnosiło do samorządów, które wbrew prawu nie chcą dzisiaj przekazywać danych z rejestrów - sugerował Wójcik.

"Otwiera pani te drzwi i co pani czuje?". Reportaż ze szpitala "na wojnie"

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu w trzy dni został przeorganizowany i przebudowany tak, by stać się tzw. szpitalem jednoimiennym. Od tej pory przyjmuje wyłącznie pacjentów z COVID-19. Dziennikarze "Czarno na białym" weszli do środka i na własnej skórze przekonali się, jak trudno pracować w takich warunkach. Ich reportaż od środy można oglądać w TVN24 GO.

"Wchodzimy do strefy zakażonej". Nagrał, jak wygląda codzienna praca w szpitalu 

Ludzie w kombinezonach, cichy szum maszyn i ekranów - w takiej scenerii trwa dramatyczna walka o życie pacjentów z chorobą COVID-19. Pokazujemy nagranie, na którym widać wnętrze OIOM-u szpitala zakaźnego w Krakowie i jedną z procedur - przekładanie pacjenta na brzuch. Choć brzmi to banalnie, ta czynność jest skomplikowana, ma też bardzo duże znaczenie w leczeniu. Materiał Piotra Świerczka, reportera "Czarno na Białym".

Posłowie KO po kontroli w resorcie Sasina: okazuje się, że to minister Kamiński nadzoruje druk kart do głosowania

Podczas kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych dowiedzieliśmy się, że to nie minister Jacek Sasin, a minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński nadzoruje druk kart do głosowania w wyborach - przekazali posłowie Koalicji Obywatelskiej. - Można powiedzieć, że wybory mają się odbywać pod specjalną kuratelą wiceprezesa PiS-u, który był w pierwszej instancji skazany przez sąd i uniewinniony przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział Marcin Kierwiński.

Szlajfer: czuję wściekłość na tych, którzy z trudem zbudowaną wolność zdołali zdemolować

To jest jeden z kamyków, który zostanie dorzucony do ogólnej negatywnej oceny sytuacji w Polsce - mówił w programie "Koronawirus. Raport" były ambasador Polski przy OBWE profesor Henryk Szlajfer. Odniósł się do negatywnej opinii tej organizacji w sprawie propozycji dotyczących zmian w procesie wyborczym. Jego zdaniem opinię OBWE można "lekceważyć na krótką metę, natomiast cena tego będzie wysoka".

"Nie możemy dzisiaj dać sobie odebrać Polski Kaczyńskiemu, Dudzie czy Sasinowi"

Oświadczenie Donalda Tuska "demobilizuje elektorat Platformy Obywatelskiej i wcale nie pomaga jej" - ocenił w "Faktach po Faktach" kandydat Lewicy na prezydenta, europoseł Wiosny Robert Biedroń. Komentował słowa szefa Europejskiej Partii Ludowej, który wyjaśniał, dlaczego 10 maja nie będzie "uczestniczył w procedurze głosowania". - To nie jest moment, żeby kapitulować, wywieszać białą flagę - przekonywał Biedroń.

Opinia dla BAS: decyzja premiera ws. danych wyborców wydana "z rażącym naruszeniem prawa"

Wojewodowie wysłali pisma, w których przekonują samorządy, że przekazanie spisów wyborców poczcie to ich obowiązek. "W obowiązującym porządku prawnym (...) nie istnieje możliwość" przekazania przez samorządy danych wyborców Poczcie Polskiej, której "żądanie" opiera się na decyzji premiera "wydanej z rażącym naruszeniem prawa" – podkreślono w opinii przygotowanej dla Biura Analiz Sejmowych, do której dotarł tvn24.pl.

"Ściółka sucha jak kartka papieru. I tak szybko może się palić"

- Ogień może pojawić się w każdej chwili. Nie trzeba palić papierosów czy grilla, wystarczyć mogą spaliny z rury wydechowej - mówią strażacy o dramatycznej sytuacji w lasach. Z powodu suszy już pięć nadleśnictw na samym Mazowszu wprowadziło zakazy wstępu na zarządzane przez nich tereny. Naukowcy ostrzegają, że pod względem liczby pożarów rok 2020 może być rekordowy.