Kwaśniewski: do bycia niezależnym prezydentem trzeba mieć charakter

W 1995 roku zasypiałem z przekonaniem, że Lech Wałęsa wygrał, a rano, po obliczeniu głosów przez PKW, okazało się, że ja jestem prezydentem - wspominał w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem Andrzej Duda, ogłaszając swoje zwycięstwo przed ogłoszeniem oficjalnych wyników, chce "upokorzyć Państwową Komisję Wyborczą".

Andrzej Duda wygrał tylko na wsi

Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich late poll pokazują, że Andrzej Duda utrzymał przewagę wśród wyborców mieszkających na wsi. Rafał Trzaskowski wygrał we wszystkich pozostałych kategoriach, jeśli chodzi o miejsce zamieszkania.

Kinga Duda: niezależnie od tego, kogo kochamy, wszyscy jesteśmy równi

Chciałabym zaapelować do państwa o to, by nikt w naszym kraju nie bał się wyjść z domu. Niezależnie od tego, w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry, jakie mamy poglądy i kogo kochamy, wszyscy jesteśmy równi. Wszyscy zasługujemy na szacunek. Nikt nie zasługuje, by być obiektem nienawiści - powiedziała podczas wieczoru wyborczego Andrzeja Dudy jego córka, Kinga. Głos zabrała także żona ubiegającego się o reelekcję prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

Duda zaprasza do Pałacu Prezydenckiego. Trzaskowski: to dobry pomysł, ale nie dziś

Zapraszam Rafała Trzaskowskiego wraz z małżonką do Pałacu Prezydenckiego w niedzielę na godzinę 23. Chcę, żebyśmy podali sobie ręce i żeby ten uścisk dłoni zakończył tę kampanię - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. "Nasze spotkanie to dobry pomysł" - odpowiedział Trzaskowski, zaznaczając jednak, że lepszym momentem będzie ten po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów przez PKW.

Wyborcy Hołowni masowo poparli Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski przejął 85 procent głosujących na Szymona Hołownię w pierwszej turze wyborów prezydenckich - wynika z sondażowych wyników late poll. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 15 proc. wyborców kandydata niezależnego.

Wybory prezydenckie 2020. "Jestem absolutnie przekonany, że zwyciężymy. Wystarczy tylko policzyć głosy"

Mówiliśmy, że będzie blisko i jest blisko. Ta noc będzie nerwowa dla wszystkich w Polsce - powiedział Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu sondażowych wyników drugiej tury wyborów prezydenckich. Według nich ubiegający o reelekcję prezydent Andrzej Duda uzyskał 50,4 procent głosów, a kandydat Koalicji Obywatelskiej - 49,6. Margines błędu w tym badaniu wynosi dwa punkty procentowe.

Duda o "pięknym świadectwie naszej demokracji". Podziękował między innymi Jarosławowi Kaczyńskiemu

Wygrać wybory przy tak wysokiej frekwencji to niebywała sprawa. Jestem bardzo wdzięczny - powiedział Andrzej Duda po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll. Pogratulował też Rafałowi Trzaskowskiemu i dziękował szeregowi osób, w tym prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Margines błędu przy opublikowanym później sondażu late poll wynosi 2 punkty procentowe, a różnica poparcia między Dudą a Trzaskowskim to 1,6 punktu procentowego.

Podano frekwencję na godzinę 17. PKW: w dalszym ciągu dobre wiadomości

W drugiej turze wyborów prezydenckich w skali całego kraju do godziny 17 głos oddało 52,1 procent osób uprawnionych do głosowania - poinformowała na konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza. Karty wydano 15 295 512 osobom. Frekwencja jest wyższa niż o tej samej porze w pierwszej turze głosowania, kiedy to wynosiła 47,89 procent.

Sąsiadka omyłkowo podpisała się za nią. Próbowała zagłosować dwa razy, nie udało się. Chce złożyć skargę

Kiedy pani Jolanta z Krakowa chciała zagłosować, usłyszała od komisji wyborczej, że przy jej nazwisku jest już podpis. Jak się okazało, w polu błędnie podpisała się sąsiadka kobiety. Po kilku godzinach pani Jolanta ponownie pojawiła się lokalu, ale znowu nie mogła oddać głosu. Dostała zaświadczenie o odmowie wydania karty. Zamierza złożyć w tej sprawie skargę do urzędu miasta.  

"Rezerwy kart uruchamiamy w zasadzie co chwilę"

Do godziny 21 w niedzielę trwa głosowanie w wyborach na urząd prezydenta. W związku ze stanem epidemii po raz pierwszy w wyborach prezydenckich głosowanie odbywa się metodą tradycyjną w lokalach wyborczych oraz metodą korespondencyjną. W miejscowościach turystycznych na Pomorzu, między innymi w Krynicy Morskiej, Jastrzębiej Górze, Ustce, Helu, Sopocie uruchomiono rezerwy kart do głosowania. - W gminach i miejscowościach nadmorskich, takich jak Jastarnia, Hel, Władysławowo Ustka, Lębork. Niektóre gminy zgłosiły się już do nas po raz drugi - poinformował komisarz wyborczy w Słupsku Tomasz Kowalczyk.

Tłumy przed lokalami wyborczymi nie tylko nad morzem. W Krynicy i Zakopanem uruchomiono rezerwy kart

Lokale wyborcze otwarte są w godzinach 7-21. W miejscowościach turystycznych w Małopolsce, między innymi w Krynicy-Zdroju i Zakopanem już przed południem uruchomiono rezerwy kart do głosowania. Przed lokalami wyborczymi w miejscach uczęszczanych przez turystów tworzą się kolejki. Tłumy pojawiły się też w miejscowościach nadmorskich - między innymi w Jastrzębiej Górze i Rewalu.