57 ton sprzętu ochronnego dla medyków od Kulczyk Foundation już w Polsce

Wieczorem w Poznaniu wylądował czwarty samolot ze sprzętem ochronnym z Chin. Łącznie dostarczono w nich 57 ton sprzętu wartego 20 milionów złotych - to między innymi 100 tysięcy przyłbic, milion masek ochronnych, 100 tysięcy gogli i 100 tysięcy kombinezonów. Kupno sprzętu dla lekarzy było możliwe dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation, działającej przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

Nawet 800 maseczek w godzinę. Wszystko dzięki specjalnej maszynie

Radosław Pawlaczyk pracuje w firmie, która do tej pory produkowała kołdry. Jednak w dobie pandemii COVID-19 zakład przekwalifikował się na produkcję maseczek. - To żmudny proces, więc postanowiliśmy go zautomatyzować - mówi konstruktor, który stworzył maszynę produkującą maseczki. Dzięki temu powstać może ich 800 w ciągu godziny.

Poczta Polska ma już dane wyborców. Przekazało je Ministerstwo Cyfryzacji

Departament Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji wydał 22 kwietnia dane z bazy PESEL Poczcie Polskiej - poinformowało biuro prasowe resortu. Są one potrzebne do przeprowadzenia zaplanowanych na maj korespondencyjnych wyborów prezydenckich. Resort dodał, że zwrócił się o "przekazanie oświadczenia o usunięciu danych i ich wszystkich kopii" po wykorzystaniu ich do przeprowadzenia głosowania.

Matczak: to nie święto demokracji, tylko jej upadek

Rzucamy się na głęboką wodę. Próbujemy przygotować wybory korespondencyjne dla 30 milionów Polaków w ciągu miesiąca - zauważył w TVN24 prof. Marcin Matczak, który komentował przygotowania rządu do wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej mimo, że ustawa w tej sprawie nie została jeszcze uchwalona. Sytuację te ocenił jako "polityczne science-fiction".

"Prezydent zachowuje się, jakby nie chciał oddać raz zdobytej władzy"

Prezydent za wszelką cenę chce sobie zagwarantować kolejną kadencje - przekonywał w TVN24 szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. - Czy tak zachowuje się głowa państwa? - pytał. W "Faktach po Faktach" mówił o ponad dwugodzinnym spotkaniu Jarosława Gowina z prezydentem Andrzejem Dudą. Wcześniej tego dnia Budka wraz z innymi przedstawicielami Platformy także spotkali się z szefem Porozumienia. Strony rozmawiały o zbliżających się wyborach prezydenckich.

Prezydent Lublina: podjąłem decyzję, że nie przekażę danych Poczcie Polskiej

- Nie należy obciążać samorządów za brak rzeczywistych działań rządu, które uczynią te wybory zgodnymi z prawem - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk w programie "Tak jest" na antenie TVN24. Dodał, że podjął decyzję o nieprzekazaniu spisów wyborców Poczcie Polskiej. Z kolei prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny mówił, że wniosek poczty spełnia kryteria ustawowe, jest legalny i uprawnia do przekazania danych.

Gowin i posłowie Porozumienia po spotkaniu z prezydentem

Posłowie Porozumienia i lider tego ugrupowania Jarosław Gowin przez ponad dwie godziny rozmawiali w poniedziałek po południu z prezydentem. Zaproszenie na spotkanie wystosował Andrzej Duda. - Każde spotkanie z panem prezydentem wzbogaca - mówił jeszcze przed rozmowami wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz z Porozumienia. Wcześniej tego dnia Gowin spotkał się także z kierownictwem Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawiał o wyborach prezydenckich.

Sąd Najwyższy o ustawie w sprawie wyborów korespondencyjnych. "Nie powinna być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych"

"Kreuje system wyborczy niespełniający postulatu powszechności wyborów prezydenckich", "narusza tajność i bezpośredniość głosowania", "ingeruje w konstytucyjną istotę wyborów" - tak o projekcie ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych pisze Sąd Najwyższy. W poniedziałek wydał opinię, w której ocenił, że podczas uchwalania ustawy "doszło do szeregu naruszeń" i "nie powinna być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych".

"Najpierw tłumaczyli się koronawirusem, a potem oszczędnościami". Rekrutacji do klas sportowych nie będzie

W przyszłym roku szkolnym w łódzkich podstawówkach i liceach nie zostaną utworzone nowe klasy sportowe. Miasto odwołało rekrutację do nich tłumacząc, że z powodu epidemii COVID-19 nie można zorganizować wymaganych testów sprawnościowych. Rodzice są oburzeni i twierdzą, że urzędnikom zależy przede wszystkim na tym, żeby oszczędzić pieniądze zaplanowane na otwarcie klas z dodatkowymi zajęciami wychowania fizycznego.

"Z dziećmi tego pana się nie bawcie, bo mają wirusa". Medycy walczą z hejtem

Pracownicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze wystąpili w spocie, który ma zwrócić uwagę na problem traktowania personelu medycznego w czasie walki z koronawirusem. Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze najpierw byli nagradzani brawami i nazywani bohaterami. Teraz dochodzi do sytuacji, gdy muszą mierzyć się ze społecznym ostracyzmem.

Ministerstwo Zdrowia: liczba zakażeń na stałym poziomie będzie rekomendacją do dalszego luzowania obostrzeń

Przeanalizujemy dane dotyczące zakażeń i ocenimy, jak wygląda sytuacja po zdjęciu części obostrzeń. Jeżeli liczba infekcji utrzyma się na stałym poziomie, to będzie rekomendacja do dalszego luzowania restrykcji - przekazał rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował też o planowanej zmianie dotyczącej testów drive thru dla osób w kwarantannie.