Parafie angażują się w pomoc potrzebującym. "Niezwykły przywilej, ale także zobowiązanie"

"Wspólnota pomocy" to inicjatywa powstała w celu zapewnienia wsparcia osobom zagrożonym zakażeniem koronawirusem, przebywającym w izolacji, samotnym i ubogim. Pomoc jest organizowana wokół wspólnot kościelnych. Jeden z przedstawicieli akcji, Kuba Wygnański mówił, że to dla parafii "niezwykły przywilej, ale także zobowiązanie", ponieważ mają one łatwiejszy dostęp do osób potrzebujących pomocy. - Należy pamiętać, że parafia to nie jest tylko budynek, to nie są tylko księża, ale to są parafianie - dodał.

Policja podała informacje o liczbie zakażonych i objętych kwarantanną funkcjonariuszy

Rzecznik Komendy Głównej Policji, inspektor Mariusz Ciarka, podał najnowsze dane o kontrolach osób przebywających na kwarantannie, a także liczbę zakażonych funkcjonariuszy. - Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze - apelował. Wśród policji zakażonych jest 130 osób, a ponad dwa tysiące funkcjonariuszy objęto kwarantanną.

"Nie możemy tańczyć tak, jak Jarosław Kaczyński nam zagra"

To jest ten moment, w którym możemy wykazać się mądrością i przerwać to, co się dzieje w Polsce od wielu lat. Apeluję do wszystkich o to, żebyśmy usiedli do dobrego planu - powiedział w "Kawie na ławę" europoseł PO Bartosz Arłukowicz odnosząc się do kwestii organizacji wyborów prezydenckich. - Niech Jarosław Kaczyński z Jarosławem Gowinem rozegrają swoją partię szachów, kto, komu ilu posłów wyjmie. Przekonamy się, czy jest większość rządząca - ocenił kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

"Pod kombinezonem jest człowiek taki sam jak ty"

Janek chciałby znów mieć długą brodę, Natalia ugotować coś dla przyjaciół. Karolina od roku nie widziała mamy. Czy wkrótce to się uda? Od kilku tygodni pracowników ochrony zdrowia widujemy w kombinezonach i maskach. Właśnie je zrzucili i mówią jednym głosem: halo, pod tym strojem wciąż jest człowiek, nie maszyna.

Afrykarium zamknięte, na spacer ruszyły więc pingwiny

Bez biletów, ale pod czujnym okiem opiekunów. Dwa pingwiny przylądkowe wybrały się na spacer po Afrykarium. Ciekawskie ptaki pokonywały kolejne korytarze największej atrakcji wrocławskiego zoo i przez szyby przyglądały się innym zwierzakom. Wszystko z okazji Światowego Dnia Pingwina.

"Bliźniak" ich potrzebował. Mimo pandemii COVID-19 położyli się w szpitalu

Dostali wiadomość, że gdzieś na świecie jest ktoś, kto bardzo ich potrzebuje. Ktoś, kogo dni będą policzone, jeśli w porę nie otrzyma szpiku. Nie wahali się tylko powiedzieli: tak, pomogę. Minął rok. Sytuacja się zmieniła. Na całym świecie koronawirus zamyka szpitale, fabryki, kawiarnie. Spytałam Fabiana i Bartka, czy pandemia mogła zmienić ich decyzje o byciu dawcą. Odpowiedzieli zgodnie.

Koronawirus uderzył w Anakondę

Epidemia sprawia, że Wojsko Polskie musi zmienić plany. Największe krajowe ćwiczenie, odbywająca się co dwa lata Anakonda, w tym roku zostanie zmodyfikowana, a jej ostateczny kształt i termin - na miesiąc przed planowanym rozpoczęciem - nie jest jeszcze znany - wynika z informacji portalu tvn24.pl.

Listonosz z 25-letnim stażem, oficjalnie mówić nie może. Jak ocenia przygotowania do wyborów? "Jako chore" 

Czy Poczta Polska jest przygotowana do wyborów? To pytanie zadają sobie dzisiaj nie tylko wyborcy, ale i listonosze. Za dwa tygodnie wybory prezydenckie, a ludzie, którzy mają przy nich pracować, nie znają żadnych szczegółów. Co więcej, dostali odgórny zakaz wypowiadania się na ten temat w mediach. Mimo to Rafałowi Stangreciakowi, reporterowi "Czarno na białym", udało się porozmawiać z jednym z nich.

"Kaczyński postanowił, że wybory mają się za wszelką cenę odbyć i aparat państwa jest podporządkowany tej woli"

Samorządowcy, którzy odmawiają wydania Poczcie Polskiej spisu wyborców, postępują absolutnie zgodnie z prawem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Dodał, że robiąc to w momencie, gdy zobowiązujące do tego przepisy nie weszły jeszcze w życie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie "mogą się narażać na odpowiedzialność karną".

"Nie można było umorzyć postępowania tylko dlatego, że jest niewygodne do prowadzenia". Jest zażalenie

Stwierdzenie, że czynu nie popełniono, nie może być powodem umorzenia śledztwa wszczętego przez prokurator Ewę Wrzosek w sprawie wyborów prezydenckich - stwierdził Krzysztof Parchimowicz, były prezes stowarzyszenia prokuratorów "Lex super omnia". W jego ocenie "realnie istnieją działania, które zmierzają do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w stanie epidemii i realnie istnieje zagrożenie życia i zdrowia ludzi".

Wpadł do stawu, ale maseczki z twarzy nie zdjął

Pił alkohol nad stawem, nagle poślizgnął się i wpadł do wody. Wyciągnęli go policjanci. Okazało się, że chociaż 53-latek zapomniał o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą, to poważnie potraktował obowiązujące przepisy sanitarne – na twarzy cały czas miał ochronną maseczkę.