Łabędź w opałach. Zaplątał się w żyłkę wędkarską

Na brzegu Jezioraka łabędź zaplątał się w żyłkę i sam nie mógł się z niej uwolnić. Był już na tyle zmęczony ratowaniem się z więzów, że bez oporu pozwolił oswobodzić się ludziom. Okazało się, że to Kubuś - znany mieszkaniec nabrzeża jeziora.

Odmawia małej Idze leczenia za granicą i pisze o "hedonistycznym podejściu do życia pacjentów"

Dostało się pacjentom z "hedonistycznym podejściem do życia", amerykańskiemu autorytetowi, który "nielegalnie działa w Polsce" a nawet sędzi z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za "sugerowanie ułomności lekarzy". W taki sposób prof. Jarosław Czubak, Krajowy Konsultant w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu wypowiedział się w sprawie leczenia pięcioletniej Igi z Żyrardowa.

Chciał uniknąć zderzenia, odbił w lewo i wjechał pod prąd

Prawdopodobnie jechał za szybko. Kiedy zapaliło się czerwone światło, samochody przed nim zaczęły hamować. Kierowca peugeota, aby uniknąć zderzenia, odbił w lewo, przeciął pas zieleni rozdzielający jezdnie i wjechał pod prąd. Kiedy udało się uniknąć kolizji, kierowca wrzucił wsteczny bieg i wrócił na "swój" pas. Wtedy jednak szedł już do niego policjant, który całą sytuację obserwował na kamerach monitoringu. Tego dnia bydgoscy policjanci ukarali jeszcze pięciu innych kierowców.

Cel: starsi i bezradni. Łup: 34 nieruchomości. Sposób: lichwa

Najpierw było "rozpoznanie" - szukanie ludzi w dramatycznej sytuacji życiowej. Potem "oferta nie do odrzucenia" na lichwiarskich warunkach. Ostatnim elementem planu było zajęcie nieruchomości dłużnika. Grupa przestępcza, według śledczych, przejęła w taki sposób co najmniej 34 nieruchomości w całej Polsce.

Miller: PiS obudził to, co drzemało w polskim społeczeństwie, dlatego ma taki sukces

Nie podzielam poglądu, że te wybory, które odbędą się w niedzielę, są jeszcze ważniejsze niż te z 1989 roku - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były premier Leszek Miller. - Ale są ważne z kilku powodów. Po raz pierwszy idziemy do wyborów w sytuacji, w której zmienił się konstytucyjny porządek państwa. Dzięki temu PiS się obwarował w swoim obozie w taki sposób, żeby utrudnić albo uniemożliwić przejęcie władzy, nawet gdyby opozycja wygrała - mówił. Jak dodał, kolejnym czynnikiem, dla którego te wybory są ważne, "jest niezwykły stopień aferalności".

75 milionów złotych. PiS chce dofinansować "dobry projekt amerykański" o Pileckim

Na finiszu kampanii wyborczej w Sosnowcu prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił o wymianie elit - w tym także tych kulturalnych, które jego zdaniem niszczyły reputację Polski. Wywołane do tablicy elity mówią stanowcze "nie" kulturze podporządkowanej politycznie. Chcą tworzyć filmy po swojemu, szczególnie te historyczne. Prawo i Sprawiedliwość - jak dowiedzieli się reporterzy magazynu "Polska i Świat" - jest gotowe wesprzeć finansowo amerykański film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

"Sądy mają kierować się prawem, a nie lojalnością partyjną"

Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla, nieraz zabierała głos w ważnych dla Polski sprawach. W 2017 roku pisarka popierała inicjatywę #Wolnesądy, tłumacząc rodakom, na czym polega i jak ważny jest rozdział polityki od sądownictwa. - Sądy mają kierować się prawem, a nie lojalnością partyjną - zwracała wówczas uwagę.

Mocne zapowiedzi PiS i milczenie w sprawie wraku. "Nie chodziło o prawdę, chodziło o spektakl"

Prawo i Sprawiedliwość cztery lata temu zapowiadało, że sprawa katastrofy smoleńskiej będzie jedną z najważniejszych kwestii, którymi się zajmie po przejęciu władzy. Prokuratura Zbigniewa Ziobry przeprowadziła, wbrew woli wielu rodzin, ekshumacje ofiar, a Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz zapewniali, że prawda jest już coraz bliżej. Dziś o sprawie smoleńskiej w kampanii PiS milczy. - Nie chodziło o prawdę. Chodziło o spektakl - oceniła Izabela Sariusz-Skąpska, która w katastrofie z 2010 roku straciła ojca. Materiał magazynu "Czarno na białym" w TVN24.

"Ta udawana polityka miłości nagle po prostu została zdekodowana"

Polacy dzisiaj, na kilkadziesiąt godzin przed otwarciem lokali wyborczych, zobaczyli, jak będzie - powiedział w "Kropce nad i" kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu Marek Migalski. Odniósł się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o "piętnowaniu" elit. - Nikt nie będzie napiętnowany - przekonywał natomiast kandydat PiS na posła Zbigniew Girzyński.

Kaczyński "pokazuje swoją prawdziwą twarz"

Cała wypowiedź prezesa PiS dotyczyła Polski i jej szans rozwojowych, jej losu. To był fragment, gdzie akurat prezes Kaczyński mówił o polityce zagranicznej, więc w oczywisty sposób mówiąc "naszych wrogów" miał na myśli wrogów Polski - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. - Przez te cztery lata bardzo dobrze chowaliście Jarosława Kaczyńskiego za maską takiego spokojnego, starszego pana. Kiedy dzisiaj mówi o tym, że ludzie niegłosujący na PiS będą napiętnowani, to pokazuje swoją prawdziwą twarz - ocenił poseł PO-KO Cezary Tomczyk.

"Dedykuję tę nagrodę Polakom. Jesteśmy kilka dni przed bardzo ważnymi wyborami"

- Ktoś do mnie zadzwonił, kiedy jechałam samochodem. Wyświetlił mi się numer ze Szwecji i od razu podniosło mi się ciśnienie. To był ten telefon - powiedziała na konferencji prasowej w Niemczech laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk. - Dedykuję tę nagrodę Polakom. Jesteśmy kilka dni przed bardzo ważnymi wyborami. Te wybory mogą zmienić przyszłość tego kraju - dodała.

"Nasze głosy zdecydują o Polsce". Orędzie prezydenta

- W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Sejmu i Senatu, wybory bardzo ważne, dotykające kluczowych dziedzin naszego życia - powiedział w orędziu przed wyborami parlamentarnymi prezydent Andrzej Duda. Zaapelował o wysoką frekwencję, "aby i tym razem padł rekord udziału Polaków w wyborach".

Rozmowa z ambasador Georgette Mosbacher dziś w "Faktach o Świecie"

Stany Zjednoczone zniosły wizy dla Polaków. Czy ten ruch może oznaczać, że nasz sojusz z Amerykanami jest jeszcze silniejszy? Czy możemy czuć się bezpieczni na arenie międzynarodowej? Cała rozmowa Michała Sznajdera z ambasador Georgette Mosbacher dziś w "Faktach o Świecie" w TVN24 BiS o godzinie 20.20.

Nowe zarzuty popełnienia "zbrodni sądowych" dla stalinowskiego sędziego

Wyczerpujący materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie Stefanowi M. łącznie 93 zarzutów popełnienia tak zwanych zbrodni sądowych - poinformował w czwartek dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego prokurator Andrzej Pozorski. Dodał, że "możliwe jest wymierzenie nawet dożywotniego pozbawienia wolności" wobec stalinowskiego sędziego.

Polska "zaniepokojona" turecką operacją w Syrii

W czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie tureckiej ofensywy w północno-wschodniej Syrii. Resort podkreślił, że Warszawa jest zaniepokojona działaniami Ankary i wyraził nadzieję na jak najszybsze zakończenie trwającej operacji zbrojnej.

Znęcali się nad zwierzętami w ubojni. Dwóch do więzienia, resztą ma znów zająć się prokuratura

Sąd Okręgowy w Szczecinie zadecydował w czwartek o karze bezwzględnego więzienia dla dwóch z 12 mężczyzn oskarżonych o znęcanie się nad zwierzętami w ubojni w Witkowie (Zachodniopomorskie). Wcześniej sąd rejonowy skazał ich na karę w zawieszeniu. W przypadku pozostałych oskarżonych sąd uchylił wyrok uniewinniający. Złoży też ponowne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Wybuch w lesie, dwóch saperów nie żyje. Chcieli wysadzić pociski na miejscu?

- Ciało jednego z poległych w lesie saperów zostało przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej. Prokuratorzy są w okolicy miejsca, gdzie znajduje się ciało drugiego - dowiedzieliśmy się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Trzech z sześciu poszkodowanych wskutek eksplozji niewybuchu w Kuźni Raciborskiej żołnierzy nadal przebywa w szpitalu. Dwóch z nich jest w ciężkim stanie. Szósty żołnierz wrócił do domu. Czy chcieli wysadzić niewybuchy na miejscu ich odnalezienia? Do takich nieoficjalnych informacji, które przekazał nam jeden z wysokich rangą oficerów, prokuratura się nie odnosi.

Kolejne szczątki znalezione na Westerplatte. "To prawdopodobnie polski żołnierz"

Archeolodzy odnaleźli na Westerplatte trzecie już ludzkie szczątki. - Przy pochowanym, przypuszczamy, żołnierzu polskim z Westerplatte na prawym boku znajduje się wyposażenie żołnierskie, pas z ładownicami, pojemnik na polską maskę przeciwgazową - mówił podczas czwartkowej konferencji wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że badacze starają się ustalić tożsamość ofiar.

Minister Gliński "zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki"

"Wielki dzień dla polskiej literatury" - napisał prezydent Andrzej Duda, komentując decyzję o przyznaniu Oldze Tokarczuk literackiego Nobla. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że w związku z nagrodą dla Tokarczuk "tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki". Donald Tusk nagrodą zamierza się chwalić w Brukseli "jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał wszystko, od początku do końca".

"Zupełnie zaskoczona odebrałam telefon na autostradzie"

Jestem dumna, że moje książki - mimo że są lokalne - to jednak mogą być czytane, uniwersalne, mogą być ważne dla ludzi na świecie. To jest coś niesamowitego - powiedziała w rozmowie z "Faktami" TVN Olga Tokarczuk. W czwartek Szwedzka Akademia ogłosiła, że pisarka została laureatką literackiego Nobla za rok 2018.