Krystyna Pawłowicz żegna się z Sejmem. "No, taki emeryt"

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz twierdzi, że kończy z polityką. Pytana we wtorek przez reporterkę TVN24, czy będzie tęskniła za Sejmem, odparła, że nadal, jako "taki emeryt" będzie miała prawo przychodzić na Wiejską. Dopytywana, czy z tego prawa skorzysta, oświadczyła, że "wszystko zależy od tego, jak się sytuacja rozwinie".

Po ewakuacji mieszkańców saperzy wywieźli z Kolna dwa niewybuchy

Saperzy z Orzysza po prawie godzinnej akcji wywieźli z Kolna dwa niewybuchy. Wcześniej burmistrz miasteczka na Podlasiu zarządził ewakuację w promieniu 500 metrów od miejsca ujawnienia dwóch skorodowanych pocisków artyleryjskich prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Ewakuacja objęła ponad dwa tysiące mieszkańców, w tym uczniów trzech szkół i urzędów. Na czas wydobywania pocisków zamknięto drogę krajową i wojewódzką.

SN umorzył sprawę pytania o nowych sędziów. "Rozpoznanie stało się bezprzedmiotowe"

Siedmioro sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego umorzyło we wtorek sprawę pytania o "wątpliwości co do poprawności" powołania w zeszłym roku nowych sędziów SN i ich uprawnień do orzekania. Powodem umorzenia był fakt, że w tej izbie nie ma obecnie żadnego sędziego, którego by to dotyczyło. Wojciech Sych został w kwietniu wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego i zrzekł się urzędu sędziego SN.

Prezydenci wybrali Senat i wygrali. W ich miastach będą kolejne wybory

Nowa Sól jednocześnie cieszy się i płacze. Po 17 latach odchodzi prezydent. Z urzędem żegna się też prezydent Gliwic. Zygmunt Frankiewicz był najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce - rządził Gliwicami od 1993 roku, czyli ponad 26 lat. Obaj wystartowali teraz w wyborach do Senatu i wygrali.

"Brat zastrzelił brata". Zabójstwo w rodzinnym domu

W Charbielinie na Opolszczyźnie doszło do tragedii rodzinnej. Jak informuje prokuratura, Arkadiusz S. zastrzelił swojego brata, byłego policjanta. Między mężczyznami od jakiegoś czasu miał trwać konflikt. Do zabójstwa doszło w ich domu rodzinnym.

Złożyła ślubowanie, objęła mandat. W poselskich ławach spędzi dwa dni

Edyta Kubik, która w 2015 roku bez powodzenia startowała do Sejmu z listy Kukiz'15, we wtorek złożyła ślubowanie poselskie i objęła mandat po zmarłym marszałku seniorze Kornelu Morawieckim w Sejmie kończącej się kadencji. W sejmowych zasiądzie prawdopodobnie tylko na dwa dni, ponieważ ostatnie posiedzenie Sejmu ma zakończyć się w środę.

Debiutant z Prawa i Sprawiedliwości z najlepszym wynikiem w bastionie Platformy

Choć Koalicja Obywatelska wygrała na Pomorzu, to indywidualnie najlepszy wynik miał debiutant - Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości, który zdobył 89 384 głosów. Na drugim miejscu była Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej z wynikiem 88 833 głosów. W województwie pomorskim KO wprowadziła do Sejmu jedenastu swoich kandydatów, a PiS dziewięciu.

Została posłanką, ale ma zakaz wejścia do Sejmu

Mam nadzieję, że już jako poseł z mandatem będę mogła wejść do Sejmu - powiedziała w rozmowie z TVN24 Iwona Hartwich, jedna z liderek protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie w 2018 roku. Została wybrana na posłankę Sejmu nowej kadencji, jednak obowiązuje ją zakaz wejścia na teren parlamentu do 27 maja 2020 roku. Hartwich przekazała, że będzie oficjalnie występowała do władz Sejmu z prośbą o uchylenie zakazu. To jednak może okazać się niepotrzebne. Szef Centrum Informacyjnego Sejmu przekazał, że po wyborze Hartwich na posła, zakaz staje się nieaktualny.

Lidia Staroń: nie jestem senatorem ani opozycji, ani PiS

Lidia Staroń, która ponownie zasiądzie w izbie wyższej parlamentu, oświadczyła: "Byłam, jestem i będę senatorem niezależnym, zgodnie z moją dewizą – zawsze po stronie ludzi". Podkreśliła, że na jej głos w Senacie "mogą liczyć wszyscy ci, którzy będą chcieli uchwalać prawo służące ludziom, ułatwiające im życie".

Kto zostanie nowym marszałkiem Senatu? Jest "naturalny kandydat"

W związku z tym, że PiS utraciło bezwzględną większość w Senacie, pojawia się pytanie, kto zostanie nowym marszałkiem Senatu i z jakiego ugrupowania będzie się on wywodził. - Zgodnie z dobrą niepisaną zasadą zwycięzca wyborów powinien wskazywać marszałka Senatu - mówił sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości. Senator Marek Borowski przekonuje, że "naturalnym kandydatem" na to stanowisko jest jednak senator wybrany z komitetu Koalicji Obywatelskiej Bogdan Borusewicz.

OBWE o "używaniu narracji dyskryminacyjnej przez czołowych polityków" w polskiej kampanii

Wybory parlamentarne w Polsce zostały odpowiednio przygotowane, lecz zakłócała je narracja nietolerancji - stwierdzili międzynarodowi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którzy oceniali sposób przeprowadzenia niedzielnych wyborów parlamentarnych. Dodano, że "środowisko kampanii wyborczej było wysoce spolaryzowane, a jej negatywny charakter narastał". Równocześnie podkreślili, że administracja wyborcza "cieszyła się ogólnym zaufaniem" Polaków.

Lubnauer: w Senacie są twardzi politycy, nie dadzą się łatwo kupić

Na pewno Senat spowoduje, że nie będzie już tego, co nazywamy biegunką legislacyjną - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" liderka Nowoczesnej, która dostała się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej. Odniosła się też do przejęcia izby wyższej parlamentu przez opozycję. Zaznaczyła, że "nie chodzi o to, żeby uniemożliwić rządzenie Polską".

"To nie Grzegorz Schetyna jest problemem w tych wyborach"

Na pewno nie był to imponujący wynik - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 Małgorzata Kidawa-Błońska o rezultacie, jaki w niedzielnych wyborach uzyskał Grzegorz Schetyna. Podkreśliła jednak, że to nie lider Koalicji Obywatelskiej był problemem w kampanii a to, że rywal "nie przestrzegał żadnych reguł".

Kaczyński: chcemy, by Senat stał się miejscem, gdzie wojna w polityce będzie ograniczona

Uzyskaliśmy legitymację do tego, by kontynuować dobrą zmianę, by kontynuować naszą politykę, by Polskę w dalszym ciągu zmieniać - powiedział w poniedziałek Jarosław Kaczyński, komentując wyniki wyborów. Odnosząc się do wyborów do Senatu, stwierdził, że jego ugrupowanie będzie "dążyć do tego", by ta izba "stała się miejscem, w którym wojna niszcząca polską politykę będzie co najmniej ograniczona".

"Symboliczna przegrana. Trudniej będzie przepychać ustawy z taką łatwością"

Przegrana PiS-u w Senacie jest symboliczna. To spowoduje, że trudniej będzie przepychać z taką łatwością, jaką do tej pory widzieliśmy, pewne ustawy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Radosław Markowski. - Trzeba być ostrożnym z cieszenia się z wyniku opozycji w Senacie. Nie byłabym taka pewna, że nie znajdzie się parę chętnych osób do przekupienia senatorów, żeby byli po drugiej stronie - oceniła dr Anna Materska-Sosnowska. Z kolei zdaniem Piotra Trudnowskiego, "teraz będziemy mogli obserwować na żywo wielki test kultury politycznej".

PKW podała wyniki wyborów do Sejmu z podziałem na mandaty

PKW podała wyniki wyborów parlamentarnych 2019. W Sejmie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów (43,59 procent głosów); Koalicja Obywatelska - 134 mandaty (27,40 procent głosów); SLD - 49 mandatów (12,56 procent głosów); PSL - 30 mandatów (8,55 procent głosów); Konfederacja - 11 (6,81 procent głosów), a Mniejszość Niemiecka - 1 mandat (0,17 procent głosów). Frekwencja wyniosła 61,74 procent.

Decyzje personalne, rozpatrywanie ustaw, inicjatywa ustawodawcza. Co może Senat?

Inicjatywa ustawodawcza, uczestnictwo w uchwalaniu ustaw, powoływanie senatorów w skład Krajowej Rady Sądownictwa, wybór ławników Sądu Najwyższego, wyrażanie zgody na powołanie i odwołanie prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Dziecka, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych - to tylko niektóre z uprawnień Senatu, izby wyższej parlamentu. Wyniki wyborów do Senatu wskazują, że większość w tym gremium będą mieli parlamentarzyści z opozycji.

Gratulacje od Merkel, Junckera i szefów rządów V4 po wyborach

Gratulacje po wyborach parlamentarnych dla premiera Mateusza Morawieckiego przekazała kanclerz Angela Merkel - poinformował w rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Premier Węgier Viktor Orban powiedział natomiast w niedzielę, że z punktu widzenia Węgier w Polsce odbyły się "bardzo ważne wybory".

Prawo i Sprawiedliwość traci Senat

Wyniki wyborów do Senatu 2019. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 43 mandaty senackie, PSL - trzy, SLD - dwa. Trzy przypadły kandydatom sympatyzującym z opozycją, ale startującym z własnych komitetów. Oznacza to, że opozycja ma większość w Senacie. 48 mandatów zdobyli kandydaci z list PiS. Jeden mandat przypadł Lidii Staroń, która nie miała konkurenta z PiS.