Najnowsze

Najnowsze

Rosyjski haker przyznał się przed amerykańskim sądem

38-letni rosyjski informatyk Piotr Lewaszow w amerykańskim sądzie federalnym w stanie Connecticut przyznał się do zarzucanych czynów - przestępstw komputerowych wynikających z działań botnetu Kelihos. Poinformował o tym w środę Departament Sprawiedliwości USA.

Dziennikarz zatrzymany, Austria żąda od Turcji wyjaśnień

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zażądał w środę od Turcji natychmiastowych wyjaśnień w sprawie austriackiego dziennikarza Maxa Zirngasta zatrzymanego w Turcji pod zarzutem "wspierania terroryzmu". Zirngast zajmował się tematyką łamania praw Kurdów w Turcji.

10 lat więzienia. Były prezydent skazany

Były prezydent Salwadoru Elias Antonio Saca został skazany na 10 lat więzienia po tym, jak przyznał się do defraudacji funduszy publicznych i prania brudnych pieniędzy w wysokości przekraczającej 300 milionów dolarów - podał Reuters w czwartek.

Miliony idą pod topór

Na horyzoncie kolejna bitwa, teraz o Puszczę Karpacką. Po Białowieskiej to jeden z najcenniejszych lasów na świecie. Jak mówią niektórzy, to taka Arka Noego dla bardzo rzadkich gatunków zwierząt i roślin.​ Jest plan utworzenia tam parku narodowego, ale jest też zdecydowany sprzeciw leśników i mieszkańców. Argumenty dobrze już znane, ale spór o ten park pokazuje coś jeszcze - to w istocie spór o to, czy wycinać drzewa, czy ciąć pensje tych, którzy z pracy w lesie żyją. Katarzyna Lazzeri.

Puszcza Białowieska rok po korniku

Co stało się w Puszczy Białowieskiej? Wracamy w to miejsce rok po ostrej wycince tego prastarego lasu i głośnych protestach ekologów. Wracamy, żeby sprawdzić, jak wygląda krajobraz po tej bitwie? I dlaczego zamiast ciszy znów słychać tam dźwięk maszyn? Sytuację przedstawia Piotr Czaban.

"Mam wrażenie, jakby to była zorganizowana akcja, która szkodzi"

W ostatnich tygodniach - przynajmniej takie mam wrażenie - jest zorganizowana akcja pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - komentował w środę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Drugim gościem programu był prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Dariusz Zawistowski.

Kwaśniewski pisze do Dudy. "Pańskie słowa są niebezpieczne"

Unia Europejska to realna wspólnota, która przez 60 lat zapewniała pokój naszemu kontynentowi - napisał w liście otwartym do Andrzeja Dudy były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Odniósł się w nim do słów obecnego prezydenta o Unii Europejskiej jako "wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika".

Prezes NIK przedstawił raport o problemach z opieką medyczną nad dziećmi

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, dzieci i młodzież w wieku szkolnym nie mają zapewnionej spójnej i kompleksowej opieki zdrowotnej. W raporcie zwrócono uwagę między innymi na niewystarczającą liczbę personelu medycznego i brak gabinetów pomocy przedlekarskiej w połowie szkół. - Wychowanie młodzieży w zdrowiu wymaga po pierwsze skutecznego systemu profilaktyki, dopiero później leczenia i ewentualnie rehabilitacji - mówił w środę prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Cholera atakuje, władze wprowadzają stan wyjątkowy

Z powodu epidemii cholery władze stolicy Zimbabwe Harare ogłosiły stan wyjątkowy i wprowadziły zakaz zgromadzeń publicznych. W ciągu tygodnia na chorobę tę w Harare zmarło 21 osób, a potwierdzonych przypadków zachorowań jest 3067.

Żądają po 50 tysięcy złotych od marszałka. Jest odpowiedź z Sejmu

Skierowane do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego żądanie 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia za zakaz wjazdu autem na teren Sejmu jest pozbawione podstaw prawnych i nieuzasadnione - poinformował w piśmie do Ryszarda Petru komendant straży marszałkowskiej. Troje posłów Liberalno-Społecznych już drugi miesiąc nie mają prawa wjazdu na teren parlamentu.

"Kiedy prezydent Kaczyński mianował mnie sędzią, została zawarta umowa z państwem polskim"

Uważam, że obowiązuje przyzwoitość i przede wszystkim obowiązuje ona prezydenta. Jeżeli jest konstytucja, która też obowiązuje, to ona wyraźnie mówi o nieusuwalności - wskazywał w środę w "Tak jest" profesor Wojciech Katner, sędzia Sądu Najwyższego, wobec którego prezydent nie wyraził zgody o przedłużeniu możliwości dalszego orzekania. Odnosząc się do tej kwestii, gość TVN24 podkreślił, że kiedy prezydent Lech Kaczyński mianował go "na to stanowisko, została zawarta umowa z państwem polskim".

Sędzia SN: "Myśmy doznali upokorzenia"

Prezydent skierował pisma do siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, wobec których nie wyraził zgody na dalsze orzekanie. Jednym z nich jest prof. Wojciech Katner. W programie "Tak Jest" sędzia tłumaczył, że, zgodnie z Konstytucją, sędzią pozostaje do ukończenia 70 roku życia. Prof. Katner stwierdził też, że wysłanie orzekających przed wejściem w życie nowej ustawy sędziów Sądu Najwyższego na wcześniejszą emeryturę jest działaniem niegodziwym i narusza standardy demokratycznego państwa prawa.

Rosyjskie bombowce użyły pocisków manewrujących. "Pełna skuteczność"

Rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS przeprowadziły na poligonie w Buriacji, w azjatyckiej części Rosji ostrzał z użyciem pocisków manewrujących podczas trwających drugi dzień ćwiczeń Wostok-2018 - podał w środę resort obrony Rosji. Pułkownik Siergiej Kuriszkin z wojsk powietrzno-kosmicznych rosyjskiej armii zapewnił, że osiągnięto "pełną skuteczność".

"Challenge 2018". Top NATO skydivers show their skills

Soldiers from seven NATO member-countries are taking part in a multidisciplinary skydiving competition called "Challenge 2018". Poland will be represented by the elite 25th Air Cavalry Brigade from Tomaszów Mazowiecki. Among the challenges is skydiving to a target and swimming. Some of the best military skydivers from Europe will take part in the competition.

Posłowie PiS podzieleni. "Powinniśmy unikać kontrowersyjnych kandydatów"

Kandydatura Sabiny Zalewskiej na Rzecznika Praw Dziecka zgłoszona przez PiS wywołała podział wśród posłów tej partii. - Powinniśmy unikać kandydatów, którzy wywołują kontrowersje i mieszane uczucia - przyznał Tadeusz Cymański z PiS w rozmowie z tvn24.pl. Kluczowe dla wyboru RPD ma być środowe przesłuchanie na posiedzeniu sejmowej komisji.

Media: "kaznodzieja nienawiści" wyjdzie na wolność

Radykalny imam Anjem Choudary opuści w październiku więzienie, w którym odsiaduje wyrok za zachęcanie muzułmanów do walki na rzecz tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformował w środę "The Times". Jak podkreślił brytyjski dziennik, stanie się tak pomimo ostrzeżeń, że nazywany "kaznodzieją nienawiści" imam wciąż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Obecność Suu Kyi na posiedzeniu ONZ pod znakiem zapytania

Faktyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi nie weźmie udziału w najbliższym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku - poinformowały w środę birmańskie media za przedstawicielem MSZ. Suu Kyi jest krytykowana za bezczynność w obliczu prześladowań Rohindżów.

"Decyzja Parlamentu Europejskiego jest niczym więcej jak małostkową zemstą"

"Małostkową zemstą na Węgrzech" i "decyzją osiągniętą dzięki oszustwu" nazwał przegłosowanie w środę w Parlamencie Europejskim rezolucji uruchamiającej artykuł 7 traktatu unijnego wobec Węgier szef dyplomacji tego państwa. Peter Szijjarto przedstawił to stanowisko po posiedzeniu rządu na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Centre of attention. Residents of Piątek fight to keep the central point of Poland status

It used to be the centre of Poland - now it's the centre of controversy. This is almost a literally groundbreaking story. Where's the precise centre of Poland? For years experts have thought it was in a small village of Piątek. But according to new calculations, that's incorrect. Residents still want to be in the centre of attention and have vowed to fight on to maintain their status.

Siedem pism od prezydenta wpłynęło do Sądu Najwyższego

Do Sądu Najwyższego wpłynęły pisma od prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, wobec których prezydent nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie przez nich stanowiska sędziego Sądu Najwyższego - poinformował w środę Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego. Sędziowie, których dotyczą prezydenckie pisma, złożyli oświadczenia o woli dalszego zajmowania stanowisk.

25 osób pośmiertnie otrzyma Order Orła Białego

Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Władysław Reymont, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski znajdą się wśród pośmiertnie odznaczonych Orderem Orła Białego. Prezydent Andrzej Duda ogłosił w środę listę 25 osób, które 11 listopada zostaną uhonorowane za zasługi dla polskiej niepodległości.