Najnowsze

Najnowsze

"Kilka rurek, kilka słupków" za 370 tysięcy złotych. "Sprawdzimy bardzo dokładnie tę sprawę"

Jednym z zarzutów, jakie Najwyższa Izba Kontroli wysunęła na wtorkowej konferencji podsumowującej dwie kontrole NIK, były zbyt wysokie koszty budowy toru przeszkód w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Miał on kosztować prawie 370 tysięcy złotych, podczas gdy według urzędników NIK powinien kosztować 65 tysięcy złotych. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie w tej sprawie. - Poleciłem przeprowadzenie kontroli w tym zakresie - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Greta Thunberg człowiekiem roku magazynu "Time"

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została uznana "Człowiekiem Roku 2019" w corocznym plebiscycie amerykańskiego tygodnika "Time". 16-latka jest najmłodszą osobą w historii, która otrzymała ten tytuł.

Tymoteusz Szydło odchodzi z kapłaństwa. "Przepraszam wszystkich, których zawiodłem"

- Obecnie moja reputacja jako księdza jest zdruzgotana przez plotki i domysły. Z bólem stwierdzam też, że nie udało mi się pokonać kryzysu wiary i powołania. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego, jak złożyć w kurii diecezji bielsko-żywieckiej prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie mnie do stanu świeckiego, by uregulować moją pozycję kanoniczną i nie pozostawać w konflikcie sumienia. Jednocześnie oświadczam, że to moja ostatnia wypowiedź w tej sprawie - poinformował Tymoteusz Szydło.

Prokuratura chce uchylenia immunitetu posłowi PiS

Prokuratura Okręgowa w Warszawie za pośrednictwem Prokuratora Generalnego skierowała do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu jednemu z posłów w związku ze zdarzeniem, do jakiego doszło nad ranem 1 stycznia 2019 roku w jego mieszkaniu - przekazał w środę rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Chodzi o Przemysława Czarneckiego, posła PiS, syna eurodeputowanego Ryszarda Czarneckiego.

Obraz we włazie za starym bluszczem. "Uderzające podobieństwo" do skradzionego Klimta

Gałęzie wyschniętego bluszczu, niewielkie drzwiczki, a za drzwiczkami właz. - Znalazłem futerał w czarnym worku, na początku myślałem, że to śmieci - opowiada mężczyzna, który natknął się na tajemniczy pakunek. Pracował w ogrodzie galerii sztuki we włoskiej Piacenzy, ale raczej nie spodziewał się, że odnajdzie dzieło Gustava Klimta skradzione z muzeum w 1997 roku. Nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, że to ono, ale jak mówi Franca Franchi, członkini zarządu galerii - podobieństwo jest uderzające, a z tyłu widnieją oficjalne pieczęcie.

"Pracownikom szpitali sponsorowali konferencje i zjazdy". Osiem osób z zarzutami korupcyjnymi

Policjanci zatrzymali osiem osób - byłych i obecnych przedstawicieli handlowych dystrybutora produktów medycznych, którzy mieli udzielać korzyści majątkowych członkom komisji przetargowych w szpitalach w całym kraju. W jaki sposób? Przez sponsorowanie ich uczestnictwa w konferencjach i zjazdach. W zamian oczekiwali preferencyjnego traktowania. Śledztwo obejmuje ponad 100 szpitali i ponad 200 przetargów.

Napięcie na linii Niemcy-Rosja. Po zabójstwie w Berlinie "pomoc prawna" z Warszawy

Prokuratura i służby na prośbę niemieckich organów badają "polski wątek" egzekucji, za którą, jak się podejrzewa, stoją rosyjskie służby specjalne – dowiedział się portal tvn24.pl. Do wykonania zlecenia egzekutor mógł przygotowywać się w Warszawie, tutaj także mógł otrzymać broń, z której w Berlinie zastrzelił obywatela Gruzji czeczeńskiego pochodzenia.

Budżet ma pozostać bez deficytu

W nowym projekcie budżetu nie będzie deficytu - poinformował w środę wiceminister finansów Leszek Skiba. Realizacja rządowego celu stała pod znakiem zapytania po tym, gdy wycofano projekt dotyczący zniesienia limitu 30-krotności.

Mieszkańcy Wyspy Bougainville'a opowiedzieli się za niepodległością

Mieszkańcy Wyspy Bougainville'a, wchodzącej w skład Papui-Nowej Gwinei, w referendum mieli do wyboru niepodległość lub większą autonomię. Niemal wszyscy głosujący - 98 procent - opowiedzieli się za pierwszą opcją. Referendum nie jest wiążące, ale papuaskie władze podkreślają, że jego wynik "wiele znaczy także dla reszty kraju".

Pomnik na cześć Własowa stanie w Pradze. "Przerażająca inicjatywa"

Samorząd praskiej dzielnicy Rzeporyje upamiętni żołnierzy Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej, formacji utworzonej w 1944 roku przez Niemców i dowodzonej przez byłego radzieckiego generała Andrieja Własowa. W dzielnicy, mimo protestów części mieszkańców, zostanie odsłonięty pomnik żołnierzy Własowa.

Minister: Warszawa ma największą szansę na 5G w przyszłym roku

Obstawiam, że największe szanse na objęcie siecią 5G ma Warszawa - powiedział w środę szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał jednak, że decyzja, w jakim mieście w przyszłym roku zacznie funkcjonować sieć 5G będzie zależała od zwycięzców aukcji częstotliwości z pasma 3,6 GHz.

Strzelanina w hotelu. Zginęło 10 osób, w tym pięciu napastników

W ataku islamistów z organizacji Al-Szabab w hotelu w centrum stolicy Somalii, Mogadiszu, zginęło pięć osób, w tym trzech cywilów i dwóch członków sił bezpieczeństwa - poinformowała somalijska policja. W wymianie ognia, do której doszło we wtorek, zabitych zostało także pięciu napastników.

"Związek zawodowy 'Solidarność' odpiłował Lenina, to i tablice odbierze"

Europejskie Centrum Solidarności nie zgadza się na wydanie Tablic z 21 postulatami Sierpnia '80 Narodowemu Muzeum Morskiemu. - Takie mówienie, że my ich nie oddamy, ja powiem krótko: związek zawodowy "Solidarność" odpiłował Lenina, to i tak samo tablice odbierze. W ECS pani Dulkiewicz i pan Kerski mogą mieć tysiąc oryginalnych tablic, a i tak zawsze będą wyrobem czekoladopodobnym - powiedział dziennikarzom Piotr Duda, przewodniczący "S".

Konserwatyści z samodzielną większością w przededniu wyborów

Z sondażu ośrodka YouGov i dziennika "The Times" wynika, że rządząca dotychczas Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona w czwartkowych wyborach do brytyjskiej Izby Gmin może liczyć na 339 mandatów, co oznacza, że będzie mieć o 28 posłów więcej niż wszystkie pozostałe ugrupowania.

"To jest tkanka, która narosła w Sądzie Najwyższym. Można to porównać do nowotworu"

Rzecznik dyscyplinarny pokazał swoją klasę, jednocześnie mi pogroził. To znaczy: "Markiewicz, jak się zamkniesz, to może nie będziemy wnosić o twoje zawieszenie, ale jak będziesz robił tak, jak robisz, to ja ci grożę, że możemy cię zawiesić w czynnościach sędziowskich" - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Prawda jest taka, że Izba Dyscyplinarna nie może mnie zawiesić w czynnościach sędziowskich, ponieważ po prostu nie może wydawać orzeczeń - dodał.