Mimo dwóch orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego nadal nie zmieniono przepisów, które nie określają przesłanek przedłużenia aresztu po wydaniu przez sąd I instancji pierwszego wyroku - podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o zainicjowanie odpowiednich zmian w prawie.
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasad aresztowania. Zostało ono zamieszczone na stronie RPO.
Biuro RPO napisało w poniedziałek w komunikacie, że wątpliwości co do zgodności z konstytucją niektórych przepisów regulujących zasady orzekania i przedłużania tymczasowego aresztowania pojawiły się, podczas badania spraw osób aresztowanych. Chodzi między innymi o Macieja Dobrowolskiego, kibica, który w areszcie tymczasowym spędził 40 miesięcy.
RPO zwracał wcześniej uwagę na stosunkowo wysoką liczbę tymczasowych aresztowań trwających powyżej 2 lat.
Jak czytamy w komunikacie, z badań Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz analiz w Biurze RPO wynika, że przewlekłość stosowania tymczasowego aresztowania w Polsce stała się znów problemem systemowym. Świadczy o tym fakt, że aresztowani stanowią 10 procent wszystkich osób przebywających w aresztach i więzieniach.
Buro RPO wskazało również, że według Fundacji Court Watch w latach 2015-2019 liczba osób przebywających w aresztach śledczych wzrosła o 100 procent. "Wzrasta także długość tymczasowych aresztowań. Średnio oskarżeni czekają w areszcie na prawomocny wyrok 9 miesięcy. W większości krajów UE średnia nie przekracza 6 miesięcy" - napisano w komunikacie.
RPO: nie zmieniono przepisów mimo dwóch wyroków TK
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich podkreśliło, że mimo dwóch orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego nadal nie zmieniono przepisów, które nie określają przesłanek przedłużenia aresztu po wydaniu przez sąd I instancji pierwszego wyroku.
Przywołało wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 listopada 2012 r., w którym uznał on niekonstytucyjność art. 263 § 7 Kodeksu postępowania karnego w zakresie, w jakim nie określa jednoznacznie przesłanek przedłużenia aresztu po wydaniu przez sąd I instancji pierwszego wyroku w sprawie.
Natomiast - jak czytamy w komunikacie - 10 lipca 2019 r. TK z wniosku RPO orzekł, że brak maksymalnego okresu tymczasowego aresztowania po skazującym wyroku sądu I instancji jest zgodny z konstytucją. "Zarazem w postanowieniu z 17 lipca 2019 r. TK zasygnalizował Sejmowi uchybienia w prawie dotyczące: stosowania tymczasowego aresztowania ze względu na surowość kary grożącej oskarżonemu, braku jednoznacznych przesłanek przedłużenia tymczasowego aresztowania po wydaniu przez sąd I instancji pierwszego wyroku w sprawie" - przekazało Biuro RPO.
W związku z brakiem reakcji ze strony ministra sprawiedliwości oraz Sejmu i Senatu, Adam Bodnar zwrócił się do premiera o zainicjowanie działań mających na celu wykonanie orzeczeń TK z 20 listopada 2012 r. oraz 17 lipca 2019 r.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24