Najnowsze

Najnowsze

40 lat Solidarności. Rocznicowe materiały TVN24

Dziesiątki rozmówców i setki wspomnień. W przeddzień głównych uroczystości obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" dziennikarze TVN24 przypominali wydarzenia ze Stoczni Gdańskiej.

"Mam poczucie wdzięczności, że historia umieściła mnie w takim miejscu". Wspomnienia córek opozycjonistów

W tamtym roku miałam najdłuższe wakacje mojego życia. Już od wiosny było czuć powiew rozluźnienia, wolności - w taki sposób podpisanie Porozumień Sierpniowych wspominała w "Faktach po Faktach" w TVN24 córka opozycjonistów Zofii i Zbigniewa Romaszewskich, a obecnie szefowa Telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy. -To, co pamiętam, to dumę, przede wszystkim z tego, że mój ojciec jest w Gdańsku, że jest doradcą strajkujących, że jest w tym ważnym miejscu, w którym dzieje się historia - mówiła córka innego opozycjonisty Andrzeja Wielowieyskiego, Dominika, obecnie dziennikarka "Gazety Wyborczej".

Premier w kinie bez maseczki. "Czy to był błąd? Być może był"

Od władzy powinno się wymagać znacznie więcej, bo powinna dawać przykład - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Nowoczesnej Adam Szłapka, odnosząc się do zachowania premiera Mateusza Morawieckiego, który złamał obowiązujące przepisy i pojawił się w kinie bez maseczki. - Chociażby po to, żeby tego typu obrazki nie obiegły Polski, warto było wówczas tę maseczkę założyć - przyznał z kolei poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk.

Gorzka rocznica Porozumień Sierpniowych. "Nie będę świętował tam, gdzie nie jestem zapraszany"

To, co wydarzyło się w Gdańsku między 14 a 31 sierpnia 1980 roku, było przełomowe w wielu wymiarach, ale przede wszystkim dało początek wielkiemu społecznemu ruchowi. To był pierwszy wielki sukces rodzącej się "Solidarności". Zniknęły podziały, zniknęła nieufność. Robotnicy słuchali inteligentów, inteligenci uczyli się od robotników. W tę niedzielę, w przeddzień głównych obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych, dało się jednak zobaczyć istniejące współczesne podziały.

Wyczekał do ostatniej chwili i zaatakował. Alaphilippe ponownie na żółto

- To byłoby spełnienie marzeń - mówił przed startem 2. etapu Tour de France Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step), zapytany o to, czy chciałby odzyskać żółtą koszulkę, w której przejechał większość etapów ubiegłorocznej Wielkiej Pętli. Marzenie się spełniło. Francuz wygrał etap i ponownie wprawił swoich rodaków w ekstazę, zakładając po roku przerwy koszulkę lidera Touru.

Wielotysięczna manifestacja w urodziny Łukaszenki. "Do Mińska wjechały wozy bojowe"

Na ulice Mińska w niedzielę wyjechały pojazdy opancerzone. Białoruskie MSW tłumaczyło, że decyzję podjęto w celu "zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonariuszy w czasie nielegalnych zgromadzeń masowych" - podała agencja Interfax-Zachód. Niedziela była 22. dniem protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym. - Na ulicach Mińska jest "morze" ludzi - relacjonował w TVN24 Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej".

Co robić, by być bezpiecznym podczas burzy?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz specjaliści Rządowego Centrum Bezpieczeństwa informują o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. W związku z dynamiczną aurą przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa.