Nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek na Mazowszu. "Technicznie to trudne i uciążliwe"

Źródło:
TVN24
Nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek na Mazowszu
Nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek na MazowszuTVN24
wideo 2/4
Nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek na MazowszuTVN24

Po weekendzie zanotowaliśmy spadek zachorowań, co było do przewidzenia. Mamy ponad 8 tysięcy nowych zakażeń. Nie zmniejszyła się za to liczba zajętych łóżek w szpitalach. Karetki non stop wyruszają po chorych. Żeby usprawnić pracę, zespoły ratownictwa medycznego na Mazowszu dostały nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Gdy ratownicy medyczni wsiądą do karetki, nawet nie liczą na chwilę odpoczynku - po prostu jeżdżą od pacjenta do szpitala. - Przeciętny zespół ratownictwa medycznego realizuje przeciętnie około 16-18 interwencji w ciągu doby. To 22 godziny pracy w karetce – mówi ratownik medyczny Ariel Szczotok.

Nowe wytyczne dotyczące dezynfekcji karetek na Mazowszu

Gdy miejsc w warszawskich szpitalach brakuje, łóżek szukają w innych miejscowościach - to blokuje system. A kolejnym wąskim gardłem jest oczekiwanie na dezynfekcję karetki. Do tej pory pojazdy w stolicy były dezynfekowane każdorazowo po tym, gdy zespół miał na swoim pokładzie pacjenta zakażonego wirusem SARS-CoV-2. Teraz nowe zalecania Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego zmieniają te zasady - do dokumentu dotarł dziennikarz TVN Warszawa Artur Węgrzynowicz.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Najnowsze wytyczne mówią o tym, że tego już nie trzeba robić w takiej formie jak dotychczas. Wystarczy jedynie wietrzenie karetki i spryskanie kombinezonów, po czym można ruszyć do kolejnego pacjenta zakażonego koronawirusem – mówi Artur Węgrzynowicz.

Zalecenie dotyczy wyłącznie sytuacji, w której po jednym pacjencie covidowym, kolejnym znów jest pacjent zakażony wirusem SARS-CoV-2. - Oczywiście jeśli dotyczy to wyjazdu do pacjenta z negatywnym wynikiem, albo takiego, co do którego nie ma pewności lub jest niezdiagnozowany, karetka podlega pełnej dekontaminacji – mówi rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz. Tłumaczy, że celem zalecenia jest usprawnienie sparaliżowanego przez covid systemu.

Ale to nie takie proste i nie zawsze da się przewidzieć do jakiego pacjenta będzie kolejny wyjazd - mówią ratownicy medyczni. - My możemy dostać wezwanie do kolejnego pacjenta z covidem, ale może okazać się, że na naszej trasie ulicę obok będzie trzymiesięczne dziecko z zatrzymaniem krążenia, które nie ma covida, więc my nie będąc zdezynfekowanymi, jesteśmy wyłączeni z tego systemu ratownictwa i nie możemy pojechać do tego dziecka – zwraca uwagę Ariel Szczotok.

"Technicznie to trudne i uciążliwe"

Ratownicy mają obawy, że gdy już trafią na covidowego pacjenta, a potem kolejnego - ich czas pracy w kombinezonie ochronnym będzie się niebezpiecznie wydłużać - do tej pory chwilą odpoczynku była właśnie dezynfekcja karetki. To wtedy mogli zdjąć kombinezon, skorzystać z toalety - gdy była taka potrzeba następny kombinezon założyć dopiero pod domem pacjenta.

- My jesteśmy w tej sterylnej bańce. Nasze warunki są jakie są tam wewnątrz, ale są i potrzeby fizjologiczne, teraz my nie możemy ich załatwić, a trzeba jechać na kolejnych kilka godzin w kombinezonie, który nas izoluje od otoczenia. To technicznie staje się już trudne i uciążliwe – twierdzi ratownik medyczny Marcin Borkowski.

Zalecenia dopiero zaczęło obowiązywać - na razie w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie wszystko odbywa się tak jak zawsze. Karetki są dezynfekowane nawet jeśli jedzie w niej jeden covidowy pacjent za drugim. - Trzeba zapewnić wszystkich mieszkańców stolicy i regionu operacyjnego, w którym pracujemy, że wszystkie ambulanse są bezpieczne – podkreśla Piotr Owczarski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans".

Autorka/Autor:Anna Wilczyńska

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl