Najnowsze

Najnowsze

Żłobki nie mogą już uczyć religii

W kanadyjskiej prowincji Quebec żłobki otrzymujące publiczne dotacje nie mogą już nauczać religii. W praktyce oznacza to, że wolno udekorować placówkę choinką, ale nie wolno tłumaczyć, skąd ta tradycja.

Strzelanina na Wzgórzach Golan

Izraelska armia otworzyła ogień do propalestyńskich demonstrantów protestujących na granicy z Syrią w 44. rocznicę rozpoczęcia wojny sześciodniowej. Według syryjskiej telewizji, podczas rozpędzania tłumu zginęły trzy osoby, a dziewięć zostało rannych. Doniesień o ofiarach nie potwierdziły źródła izraelskie.

Kierowca zginął po zderzeniu z łosiem

43-letni mężczyzna zginął po tym, jak prowadzony przez niego samochód uderzył w przechodzącego przez drogę łosia. Do wypadku doszło w niedzielę nad ranem na drodze wylotowej z Puław w kierunku Żyrzyna (woj. lubelskie).

"Musimy zbudować swoisty kordon sanitarny wokół PiS"

Joanna Kluzik-Rostkowska chce "twardego sprzeciwu" wobec polityki J. Kaczyńskiego. - Trzeba zrobić wszystko, żeby powstrzymać politykę nieobliczalną, politykę osobistych fobii i obsesji - uważa była już szefowa PJN. Jak podkreśliła, nie ubiegała się o przewodnictwo w partii, bo większość parlamentarzystów PJN nie podziela jej zdania o potrzebie ostrej walki z PiS.

Bronił matki, ugodził ojca nożem

Tragiczny finał domowej awantury. Podczas kłótni syn ugodził nożem swojego ojca. Mężczyzna zmarł. Domniemany sprawca czynu był pijany.

Będą jeździć konno do pracy

W przyszłym tygodniu ponad 1500 mieszkańców chińskich miast będzie do pracy jeździło konno. Akcja ma promować zdrowy tryb życia i jest związana z przypadającym w niedzielę Światowym Dniem Środowiska.

Zakaz demonstracji przed domem prezydenta

Kijowski sąd zakazał dziennikarskiemu ruchowi "Stop cenzurze" demonstracji przed rezydencją prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W swoim stanowisku sąd poinformował, że "ruch zbyt późno uprzedził lokalne władze o zamiarze demonstrowania u wrót posiadłości", a poza tym "wziął pod uwagę prawo człowieka (prezydenta - red.) do odpoczynku". Ruch zamierzał przypomnieć, że Janukowycz nie wywiązał się z obietnicy pokazania mediom swojej posiadłości.

Arizona w ogniu

Setki hektarów ziemi strawionych przez ogień i tysiąc ewakuowanych osób. Od tygodnia płoną tereny na wschodzie stanu Arizona. Strażacy walczą z żywiołem w dzień i w nocy.

Miłość w czasach powodzi

Ceremonia ślubna w hotelu zagrożonym zalaniem i sesja zdjęciowa na wale przeciwpowodziowym. Takie sceny można było zobaczyć w dotkniętym przez powódź amerykańskim stanie Północna Dakota.

Siad! Waruj! Surfuj!

Psie komendy to nie tylko "siad", "waruj" czy "daj łapę", ale i "surfuj". W San Diego odbyły się zawody psich surferów. W niezwykłym konkursie wzięło udział 50 czworonogów.

"Największym szczęściem jest to, że kogoś kochałem"

- Wierzę w znaki. Myślę, że Pan Bóg dał człowiekowi rozum, ale dał mu i wolną wolę. Pan Bóg wszystkiego za nas nie robi. Czasem grozi nam palcem, strofuje - mówi Wojciech Kilar w specjalnym wywiadzie dla TVN24. Rozmowa to część cyklu "Dziękuję", którego motywem przewodnim jest idea dziękczynienia. Za co chce podziękować wybitny kompozytor?

Ziemia widziana z kosmosu. Najpiękniejsze zdjęcia od NASA

Nie lada gratka dla miłośników kosmosu. Teraz każdy może zobaczyć jak piękna jest nasza planeta. NASA opublikowała właśnie nagranie wideo, składające się z najlepszych zdjęć Ziemi z kosmosu zebranych przez lata. - Jest to tylko zwiastun tego, co można obejrzeć na portalach NASA dostępnych dla każdego. Tam jest ponad milion zdjęć - powiedział w TVN24 prof. Michał Różyczka z Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika.

"Zmienimy dużo, ale zostawimy to, co dobre"

- IPN będzie otwarty dla wszystkich środowisk zainteresowanych jego działalnością - kombatantów, działaczy opozycji antykomunistycznej, nauczycieli, dziennikarzy, naukowców itp. Otwarty, czyli dostępny nie tylko dla tych, którzy nas chwalą, ale też i dla krytyków - mówi kandydat na prezesa Instytutu dr Łukasz Kamiński. I zapewnia: - Zacznę od siebie. Deklaruję gotowość do dyskusji, debaty, otwartość na racjonalną krytykę.

Rozejm w Jemenie? Ranny prezydent wyjechał z kraju

Saudyjskie źródła podają, że Rijad wymusił zawieszenie broni na stronach konfliktu w Jemenie. Ulice stolicy kraju, Sany - po walkach w ostatnich dniach - są w niedzielny poranek spokojne. Jedynie niewielkie grupy ludzi świętują wyjazd Salaha do Arabii Saudyjskiej. Oficjalnie prezydent udał się do Rijadu na leczenie ran odniesionych w piątkowym ostrzale jego siedziby.

Napoleon wciąż walczy w Polsce. Bitwa pod Heilsbergiem

Miłośnicy historii z kilku krajów spotkali się w sobotę w Lidzbarku Warmińskim, by zrekonstruować jedną z największych bitew napoleońskich stoczoną na terenach dzisiejszej Polski. Mowa o rozegranej 10 czerwca 1807 roku bitwie pod Heilsbergiem. Impreza rozpoczęła się już w piątek, a towarzyszyło jej mnóstwo dodatkowych atrakcji, m.in. targi rękodzieła i turniej strzelecki. Relację i zdjęcia z miejsca wydarzeń umieścił w naszym serwisie internauta Romuald_Lagun.

Zatłuczeni kijami. Lincz na boisku

W południowoafrykańskim mieście Flagstaff tłum zlinczował w sobotę trzech młodych mężczyzn, podejrzewanych o kradzieże - poinformowała miejscowa policja.

Córka autokraty kontra były oficer

Druga tura wyborów prezydenckich w Peru. O najwyższy urząd w państwie ubiegają się kandydatka prawicy Keiko Fujimori i lewicowy reformator Ollanta Humala. W sondażach minimalnie lepiej wypada córka byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego.

Chile zamyka granicę. Przez wulkan

Władze na południu Chile zarządziły ewakuację ponad trzech tysięcy osób i zamknęły pobliskie przejście graniczne z Argentyną. To skutek wybuchu wulkanu Puyehue, uśpionego od 1960 r.

Hyundai dachował podczas wyprzedzania. 6 osób rannych

Sześć osób, w tym troje dzieci, zostało rannych w wypadku, do którego doszło w sobotę wieczorem na drodze krajowej nr 72 w pobliżu miejscowości Ciężków w woj. łódzkim. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Pasażerowie zostali przewiezieni do szpitala. Do późnych godzin nocnych ruch w miejscu wypadku odbywał się wahadłowo.

Papież na hipodromie

Od mszy świętej na hipodromie w Zagrzebiu rozpocznie Benedykt XVI ostatni dzień swojej pielgrzymki do Chorwacji. Hasłem pielgrzymki są słowa: "Razem w Chrystusie".

Wybory, czyli referendum antykryzysowe

Portugalia wybiera dziś parlament. Zdaniem ekspertów - wybory będą miały charakter referendum dotyczącego antykryzysowych działań socjalistycznego premiera Jose Socratesa.

"Skrwawione ziemie" z 14 mln ofiar. Kresy II RP i nie tylko

O kilkunastu milionach ofiar Sowietów i nazistów, tysiącach Polaków straconych podczas Wielkiego Terroru w ZSRR i potrzebie pamięci mówił w programie "Horyzont" Timothy Snyder, historyk i autor książki "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem".

Pikut, guma i klasy - zagubiony czar podwórek

Podwórka odchodzą w zapomnienie, a z nimi takie zabawy jak gra w kapsle, gumę czy w klasy. W rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 jednak wróciły. Prawdziwe podwórko z PRL-u było do zobaczenia albo przypomnienia dziś w Warszawie. To w takich miejscach tworzyły się pierwsze społeczne hierarchie, tam wyobraźnia działała na najwyższych obrotach. Znaczący czynnik wychowawczy czy tylko sentyment?

Marketingowa pierwsza pomoc?

Kursy pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa medycznego, dzień otwarty w pogotowiach ratunkowych - to mogła być wspaniała szansa, by się czegoś dowiedzieć. Akcję zorganizowano w całym kraju, ale pomysł wypalił głównie tam, gdzie była obecna minister zdrowia. Zresztą od kilku dni codziennie wokół niej gorąco. Promocja zdrowia, czy kampania wyborcza?

Wsadzili żałobników do więzienia

Kilkadziesiąt osób aresztowano w sobotę na ceremonii żałobnej po śmierci irańskiej opozycjonistki i działaczki praw kobiet, która zmarła na pogrzebie ojca w przepychance z siłami bezpieczeństwa - podała strona internetowa opozycji.

Szykują się na Święto Dziękczynienia

Na warszawskich Polach Wilanowskich, przed Świątynią Opatrzności Bożej, zebrało się w sobotę kilkaset młodych ludzi z całego kraju. To z okazji Spotkania Młodych - podziękowania za posługę błogosławionego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Z młodzieżą, w przeddzień Święta Dziękczynienia, spotkał się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Zostali w transie, bo hipnotyzer się potknął

Amerykański hipnotyzer David Days podczas występu w Royal Manor Theatre w angielskim Dorset zdążył już zahipnotyzować trzy osoby, gdy nagle potknął się o nogi jednego z uczestników seansu i stracił przytomność. Jego współpracownicy bezskutecznie próbowali go ocucić. Publiczność została poproszona o opuszczenie sali, a na scenie zostały trzy zahipnotyzowane osoby.

Najpierw susza, teraz powódź

Regiony Chin, które do tej pory zmagały się z suszą, zagrożone są podtopieniami. Władze wprowadziły stan alarmowy w części kraju i przestrzegają przed skutkami nadchodzących ulewnych deszczy.