32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.
- Przez dwa dni policjanci piaseczyńskiej drogówki przyglądali się zachowaniom pieszych na drodze, a to co zaobserwowali pozostawiało wiele do życzenia. Piesi, którzy decydowali się pokonać aleję Armii Krajowej na skróty musieli się liczyć z mandatami karnymi, ponieważ swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali. W działaniach wykorzystany został dron, przy użyciu którego policjanci mieli możliwość obserwacji niepożądanych zachowań – informuje w komunikacie st. asp. Magdalena Gąsowska, oficer prasowa policji w Piasecznie
Mandatami ukarano 32 pieszych, a wobec 14 sporządzono wnioski do sądu.
- Przypominamy, że obserwacja drogi i tego co się na niej dzieje jest niezmiernie ważna. Bardzo często nie zdajemy sobie niestety sprawy z tego, że to my - użytkownicy dróg, mamy ogromny wpływ na to co się na niej dzieje – dodaje st. asp. Magdalena Gąsowska.
Pieszy w zderzeniu z samochodem zawsze ma dużo mniejsze szanse
Pamiętaj, że prawa fizyki nie oszukasz - niechroniony uczestnik ruchu drogowego jakim jest pieszy w zderzeniu z samochodem zawsze ma dużo mniejsze szanse.. Nie ryzykuj! Bo to ryzyko się nie opłaca! - Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. - Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. - Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów.
ZOBACZ TAKŻE: Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem".
Pieszemu zabrania się. 1. Wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów: · bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, · spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. 2. Przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi; 3. Zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko; 4. Przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów; 5. Chodzenia po torowisku; 6. Wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto; 7. Przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują; 8. Korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: policja Piaseczno