Ciekawostki

Ciekawostki

"Rogata eskadra" dba o trawę w muzeum

Na terenie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (woj. lubelskie) można zobaczyć niewielkie stado kóz alpejskich. Zwierzęta nie tylko doskonale radzą sobie z "koszeniem" trawy, ale też racicami napowietrzają glebę.

Dziadek zbudował dla swoich wnuków czołg

Pan Jerzy zbudował dla swoich wnuków czołg. Wykorzystał to, co znalazł w kontenerach - deski, płyty, metalowe części. Jest nawet obracająca się wieża, która powstała z wieńca od betoniarki. - Kołpaki zbierałem po drodze. Potrzebowałem ich 14, w końcu to T-34, czyli siedem po jednej stronie i siedem po drugiej. Wszystko leży, tylko trzeba stanąć i podnieść - opowiada mężczyzna.

W centrum miasta odkryli bunkier ze śladami starcia żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej

Najpierw drewniane belki, a później stropy i ściany. Na takie odkrycie natrafili robotnicy na placu budowy bloku w centrum Lublina. Okazało się to pozostałości po podziemnym schronie wybudowanym przez Niemców podczas II wojny światowej. W ziemi leżały też butelki po wodzie mineralnej produkowanej w Niemczech i Czechach oraz pozostałości po amunicji wystrzelonej z broni niemieckiej i radzieckiej. 

Rodzina szopów zamieszkała na dachu kamienicy

Rodzina szopów praczy zajęła dach kamienicy w Gdańsku. Mieszkańcy mówią, że zwierzęta im nie przeszkadzają, ale martwią się o ich bezpieczeństwo. - Szopy mieszkają na szczycie dachu, w kominie. Zdarza się, że spadają z tej wysokości na ziemię lub chodnik - mówi pani Cecylia, która napisała do nas na Kontakt 24.

"Zajrzeli do środka" narzędzia człowieka sprzed 27 tysięcy lat

Naukowcy z Torunia z pomocą badaczy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej przeanalizowali fragment poroża jelenia pochodzący sprzed 27 tysięcy lat. Artefakt odnaleziony w Jaskini Biśnik był wykorzystywany przez ludzi jako narzędzie. Do jego zbadania wykorzystano tomograf komputerowy, dzięki któremu można było zajrzeć do pozostałości z okresu paleolitu, bez naruszania jego struktury.