Ciekawostki

Ciekawostki

26-letni Polak Włodzimierz Umaniec został we wtorek oskarżony przez Scotland Yard o uszkodzenie w niedzielę jednego z malowideł ściennych Marka Rothki w galerii Tate Modern - donosi telewizja Sky. W środę Polak zostanie formalnie oskarżony przed sądem pokoju. Wcześniej media informowały, że malowidło mogło zostać uszkodzone przez Rosjanina.

31-letni Amerykanin odniósł krótkotrwałe zwycięstwo w konkursie jedzenia karaluchów. Niestety, po wyjściu z sklepu zoologicznego, gdzie spożywał insekty, Edward Archbold poczuł się źle, zwymiotował i zemdlał. Przybyli na miejsce lekarze stwierdzili zgon.

Misja Felixa Baumgartnera została przerwana. Austriak nie wystartuje ze względu na porywisty wiatr i pogarszające się warunki pogodowe. Felix, który był już gotowy do startu, wygląda na bardzo rozczarowanego.

- On prawdopodobnie nie bardzo wie i sądzę, że nikt nie wie, łącznie z ekspertami, którzy mu pomagali, jak się będzie zachowywał w czasie lotu - tak o wyczynie Felixa Baumgartnera mówił w TVN24 fizjolog sportu prof. Marek Zatoń. Z kolei płk rez. dr inż. Maciej Mroczkowski z Wojskowej Akademii Technicznej uważa, że skok Austriaka "jest pewnym znaczącym krokiem w kierunku powszechnego używania kosmosu do turystyki".

On skoczy z ponad 36 kilometrów, będzie spadał swobodnie ponad 5 min i przekroczy prędkość dźwięku. Oni z zaciekawieniem śledzą doniesienia o planach Felixa Baumgartnera. - To nasz człowiek. Trzymamy za niego kciuki - mówią prekursorzy wysokich skoków spadochronowych w Polsce.

Jeszcze go nie ma w Polsce, a już zaistniał jako najsłynniejszy warszawski rowerzysta. Nowy ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Stephen Mull, na Twitterze pyta, czy w Warszawie polepszyło się "rowerstwo", bo "rowerstwo" to bardzo poważna sprawa. Uprzejmie donosimy panie ambasadorze, że się poprawiło i do ambasady można bez problemu ścieżką rowerową dojechać. Zdecydowanie trudniej opanować język polski, ale to wszem i wobec wiadomo.

Bycie wybitnym naukowcem i noblistą nie zawsze wymaga bycia wybitnym uczniem w młodości. Jak przyznał tegoroczny laureat nagrody Nobla w biologii, prof. John Gurdon, w wieku 15 lat jego nauczyciel stwierdził, iż wysłanie go na uniwersytet byłoby "czystą stratą czasu".

Członkowie Komunistycznej Partii Wietnamu nie mogą organizować zbyt luksusowych przyjęć weselnych - oznajmiły władze partyjne, które starają się poprawić wizerunek skorumpowanej organizacji w oczach społeczeństwa.

Zdemontowany miesiąc temu w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich pomnik rosyjskiego cara Aleksandra II w Sofii trafił do magazynu złomu. Bułgarskie media piszą o wielkim skandalu; konserwator uspokaja opinię publiczną.

W tym roku Oktoberfest odwiedziło znacznie mniej gości niż rok wcześniej, ale ci, którzy przyjechali, bawili się jak nigdy. Jak podał Bawarski Czerwony Krzyż, Oktoberfest 2012 zostanie zapamiętany jako ten, podczas którego rekordowa liczba osób upiła się do nieprzytomności.

To unikalny projekt - poproszono ludzi na całym świecie, by sfotografowali swoje codzienne życie. I tak powstała największa w historii wystawa fotograficzna "A Day in the World", która przez jeden dzień na 85 tys. cyfrowych ekranów na wszystkich kontynentach pokazuje wybrane prace. Również w Polsce. Szacuje się, że w ciągu doby zobaczy ją 46 milionów osób na całym świecie.

Kiedyś był to barak, gdzie strzyżono stada owiec, a dziś dom jednorodzinny, który został uznany za najlepszy dom świata. Shearer's Quarters na australijskiej wyspie Bruny Island wygrał konkurs World Architecture Festival 2012. Zachwycił prostotą i ekologią - większość materiałów, z których go zbudowano, pochodzi ze... starych wiejskich wiatraków i skrzynek na jabłka.

Dla dwóch filadelfijskich panien młodych i ich małżonków wesela skończyły się koszmarem. Zamiast bawić się do białego rana, ich goście wdali się w wielką bójkę, która skończyła się interwencją policji i aresztowaniami. Wujek jednej z panien młodych zmarł z powodu zawału.

12-letni Włoch otrzymał od agencji zajmującej się ściąganiem zaległych podatków wezwanie do zapłacenia ponad 1100 euro należności za samochód, jaki rzekomo kupił w 1997 roku, a więc na trzy lata przed swoimi narodzinami. Takich błędów skarbowych są tysiące.

Sprawdzanie Facebooka i Twittera to pokusa większa niż seks czy zapalenie papierosa - wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Chicago.

Skok ze stratosfery przełożony o jeden dzień - z poniedziałku na wtorek. Powodem zmiany terminu wielkiego skoku Felixa Baumgartnera są złe warunki atmosferyczne. Transmisja skoku w TVN24 i tvn24.pl.

Dom jest najbardziej niebezpiecznym miejscem dla kobiet we Włoszech - wynika z ogłoszonego w piątek raportu. Każdego roku 400 tysięcy kobiet trafia na pogotowie i do szpitala z powodu wypadków w domu. 110 tysięcy z nich odnosi obrażenia podczas prac domowych.