Ciekawostki

Ciekawostki

Na spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Lubartowa pojawił się młody mężczyzna z transparentem "Chroń klimat, chroń ludzi". - A co z klimatem panie prezydencie? My też mamy głos - powiedział, przerywając przemówienie głowy państwa. Gdy jedna z osób zabrała mu transparent, prezydent zareagował.

Paciorków nie klepie się, nie nanizuje na nitkę, nie robi się z koralowiny, czy może nie mają ich indyki? Z takim pytaniem w "Milionerach" musiała zmierzyć się pani Agata Starosz z Warszawy.

Niebieska koperta wskazująca miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych została wymalowana przy jednej z ulic w Opolu. Problem w tym, że niemal na jej środku tkwi betonowa, stara latarnia. Mieszkańcy zachodzą w głowę jak, to się mogło stać. A Miejski Zarząd Dróg zapewnia, że przeszkoda wkrótce zniknie.

Ile wydano na wino, a ile na zakup drewna, jakim obciążeniem dla kościelnej kasy były pensje dla strażników i duchownych, a także to komu parafia pożyczała pieniądze - tego wszystkiego można dowiedzieć się z XVIII-wiecznego manuskryptu, który trafił do Kościoła Pokoju w Świdnicy. Został on odnaleziony na jednym z międzynarodowych portali aukcyjnych.

Władysław Tatarkiewicz, Albert Einstein, Immanuel Kant czy Arystoteles? Kto był autorem tak zwanej teorii szczęścia, która w październiku 2017 roku w Jerozolimie osiągnęła na aukcji ponad milion dolarów? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych w "Milionerach" odpowiadała pani Blanka Mikiciuk z Ortela Książęcego w województwie lubelskim. 

Czego przez wzgląd na bezpieczeństwo nie wolno malować farbą kryjącą? Gipsowych ścian, metalowego ogrodzenia, drewnianej drabiny czy może mebli ze sklejki? Z takim pytaniem w "Milionerach" musiał zmierzyć się pan Mateusz Piskozub z Wejherowa. Za poprawną odpowiedź mógł zdobyć 20 tysięcy złotych.

Znane na Warmii anielskie ruchańce to wiejskie potańcówki, ludowe skrzypce, buduarowe zabawy czy może drożdżowe racuchy? Z takim pytaniem musiał zmierzyć się pan Wojciech Lipiński z Krosna. Za poprawną odpowiedź mógł zdobyć 75 tysięcy złotych.