Ciekawostki

Ciekawostki

Lekarz z San Diego w USA wpadł na pomysł, jak poprawić samopoczucie pacjentów w czasie pandemii COVID-19. Na kombinezonie, w którym musi teraz pracować w szpitalu, umieścił swoje zdjęcie z imieniem oraz specjalizacją. Inni medycy poszli jego śladem. Niektórzy pediatrzy naklejają zdjęcia postaci z bajek. Wszystko, by obniżyć stres u zakażonych SARS-CoV-2.

W dużym uproszczeniu minarchizm zakłada państwo minimalne, a monarchizm? Zakłada maksymalne, to rojalizm, to zapobieganie narkomanii czy sprzyja demokracji? Takie pytanie w "Milionerach" usłyszał pan Jarosław Kukiełka z Piotrkowa Trybunalskiego. Za poprawną odpowiedź mógł zdobyć 20 tysięcy złotych.

Pełnia Różowego Księżyca na Waszych zdjęciach

Tej nocy mogliśmy oglądać Pełnię Różowego Księżyca. Była to jednocześnie tak zwana superpełnia, ponieważ nasz satelita znajdował się w bliskiej odległości od Ziemi. Na Kontakt 24 wysłaliście zdjęcia i nagrania ze swoich obserwacji.

Co jest znakiem rozpoznawczym wyznawców kabały? Czerwona nitka na przegubie, kruk wytatuowany za uchem, sygnet z gwiazdą na kciuku czy skaryfikacje na plecach? Takie pytanie w "Milionerach" usłyszała pani Ilona Król z Warszawy. Za poprawną odpowiedź mogła zdobyć 20 tysięcy złotych.

Trąbka, róg, saksofon i puzon to instrumenty dęte. Trzy z nich to dęte blaszane, jeden - dęty drewniany. Który z nich jest dętym drewnianym? Takie pytanie usłyszał w "Milionerach" pan Andrzej Ropa z Krakowa. Za poprawną odpowiedź mógł zdobyć 125 tysięcy złotych.

"Ceną była śmierć za wolności smak, choć minął czasu szmat, ty pamiętaj, brat, życie oddał dziad, 63 dni chwały, nie przeliczając strat" - śpiewa Hemp Gru o powstaniu listopadowym, styczniowym, warszawskim czy powstaniu Solidarności? Na to pytanie za pięć tysięcy złotych odpowiadała Katarzyna Kramnik.

Księżna Daisy, pani na Zamku Książ, była znana z tego, że pomaga potrzebującym. Los mieszkańców dawnego Wałbrzycha nie był jej obojętny. Dlatego, gdy odkryła, że przyczyną licznych zachorowań i epidemii jest zanieczyszczenie pobliskiej rzeki, postanowiła działać. Nie zniechęciła jej początkowa nieprzychylność władz lokalnych, a nawet cesarza niemieckiego. Zasięgnęła opinii naukowców. I w końcu zrealizowała projekt.

Choć wrocławski ogród zoologiczny z powodu koronawirusa został zamknięty dla odwiedzających, to toczy się tam normalne życie. Niemal 90 opiekunów dba o 12 tysięcy zwierząt. A czworonogom, jak się okazuje, koronawirus niestraszny. Tylko w ciągu tygodnia na świat przyszły cztery jeżozwierze indyjskie.

Pojawiał się na scenie Polskiej Opery Królewskiej czy w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Teraz scena Michała Janickiego liczy zaledwie kilka metrów kwadratowych. Przeniósł się na balkon, by tam zaśpiewać dla swoich sąsiadów.

Tort w kształcie papieru toaletowego, wymyślony prawdopodobnie przez cukierników z Karlstad w Szwecji, staje się światowym trendem. Nowe ciasto w czasach koronawirusa nie tylko cieszy klientów, ale także ratuje miejsca pracy w cukierniach. Podobne można kupić już między innymi w Niemczech, Finlandii, Stanach Zjednoczonych i Rosji.

Jak ważne jest dokładne mycie rąk? Bardzo ważne – udowadnia redakcja ToTeraz, która "umyła" dłonie zieloną farbą według instrukcji wydanych przez Światową Organizację Zdrowia. Na nagraniu widać, jak każdy etap "namydlania" wpływa na dokładne zdezynfekowanie rąk. Teraz do akcji – i walki z koronawirusem - włączyła się też redakcja Eurosportu, która poprosiła komentatorów sportowych o opisanie filmu w zabawny sposób, właściwy dla różnych dziedzin sportowych.

Co jest główną przyczyną objawów przedawkowania alkoholu etylowego, popularnie zwanych kacem? Aldehyd octowy, aldehyd mrówkowy, aldehyd benzoesowy czy etylobenzen? Takie pytanie usłyszał w "Milionerach" pan Jakub Kraszewski z Poznania.

Cynamon to kora, wanilia - owoc, goździki to pąki kwiatowe, imbir - kłącze, a kurkuma to też kora, owoc, pąki kwiatowe czy kłącze? Takie pytanie w "Milionerach" usłyszał pan Jakub Kraszewski z Poznania.

Wspólne chwile to dla nich dobro luksusowe. Był czas, że nie widzieli się po kilka miesięcy. Zazwyczaj są od siebie o tysiące kilometrów. Dziś dzieli ich tylko kilkadziesiąt. Ale spotkać się i tak nie mogą. - Bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich i ludzi, z którymi będziemy się spotykać, jest ważniejsze - mówią Tomaszowi Jaworskiemu z magazynu "Czarno na białym".