Ciekawostki

Ciekawostki

Gromee i Lukas Meijer reprezentujący Polskę na tegorocznym konkursie Eurowizji w Lizbonie nie trafili do grona dziesięciu najlepszych wykonawców czwartkowego półfinału. Artyści nie wystąpią w sobotnim finale. Co ciekawe, poza finałem znalazła się również Rosja - po raz pierwszy od 20 lat.

"NSZZ "Solidarność", prezydent Lech Kaczyński, święty Jan Paweł II – wspólna rola w odbudowie Polski po 1989 roku” – prace na taki temat mogą przygotować uczniowie z Podkarpacia, startujący w konkursie poświęconym zmarłemu prezydentowi. Konkurs zorganizowali działacze PiS z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. – To próba fałszowania historii – ocenia Andrzej Dec, szef rady miasta w Rzeszowie.

Sto lat temu po dziesięcioleciach niewoli Polska wróciła na mapę świata. Kolejne dekady obfitowały w sukcesy i wielkie tragedie, w chwile triumfu i momenty klęski. Wszystkie je Polska przetrwała. Jak będzie wyglądała za następne 100 lat? Czego można życzyć naszej Ojczyźnie i Rodakom dziś?

Trzech uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy postanowiło wprowadzić nieco luzu w napiętą, maturalną atmosferę i na środowy egzamin z rozszerzonej matematyki przyjechali… traktorami. - Chcieliśmy zostać zapamiętani na lata - w rozmowie z tvn24.pl powiedział jeden z maturzystów, Piotr Chmielewski.

Wirusy są wszechobecne i często śmiertelnie niebezpieczne. Oszukują układ odpornościowy, wnikając w komórki organizmu, dzięki czemu mogą szybko się rozwijać i przenosić z człowieka na człowieka. Wśród nich jeden różni się od pozostałych - to grypa, najbardziej śmiercionośny spośród wirusów. Co roku na całym świecie zabija co najmniej 2 miliony ludzi. Wśród potencjalnych sprawców pandemii zajmuje niechlubne pierwsze miejsce. Czy będziemy na to przygotowani? Oglądaj pierwszy odcinek serialu dokumentalnego Discovery Channel "Wirus - niewidzialny zabójca" - bezpłatnie na player.pl.

W jednym z kalifornijskich sklepów zoologicznych doszło do próby kradzieży. Złodziej upatrzył sobie wartą około 1000 dolarów papugę. Gdy próbował schować ją do worka, do akcji wkroczył właściciel sklepu uzbrojony w kij. Jego zdecydowana reakcja powstrzymała złodzieja.

Marokańczyk Abderrahim Elasri jako pierwszy dobiegł na metę II Biegu Konstytucji w Skarżysku- Kamiennej (Świętokrzyskie). Na próżno jednak szukać jego twarzy na zdjęciach tryumfatorów wyścigu – mężczyzna zrezygnował z miejsca na podium, kiedy dowiedział się, że nie otrzyma za swój wyczyn nagrody pieniężnej. Te przewidziane były tylko dla Polaków.

Ponad 700 rycerzy brało udział w mistrzostwach świata w rycerskich walkach sportowych we Włoszech. W zawodach uczestniczyło ponad 30 reprezentacji, w tym polska. Średniowieczne armie gościły na zamku Santa Severa niedaleko Rzymu - to tam odbyła się dziewiąta już edycja zawodów rycerskich. Poza bitwami pomiędzy drużynami, walczący mieli też okazję zmierzyć się w pojedynkach indywidualnych, które niejednokrotnie okazały się niebezpieczne. Pierwszego dnia zawodów, pomocy lekarskiej potrzebowało około 80 osób. Festiwal rycerski co roku przyciąga tłumy turystów, którzy nie tylko mogą oglądać walki, ale też poznać kulturę Średniowiecza. Tytuł tegorocznego mistrza świata zdobyła Rosja, która w decydującym starciu pokonała Ukrainę.

Trzy osoby zostały ranne po tym, gdy w mieście Changshu we wschodnich Chinach rury podwieszone pod sufitem podziemnego parkingu nagle runęły na ziemię. Moment wypadku zarejestrowała kamera umieszczona w jednym z samochodów. Rury spadły na odcinku co najmniej kilkunastu metrów, zgniotły co najmniej dwa auta. Kierowcę jednego z nich udało się natychmiast wyciągnąć i wysłać do szpitala. Dwie osoby z innego samochody czekały na pomoc wiele godzin. Na szczęście nikt nie zginął. Policja i administrator budynku ustalają, dlaczego doszło do wypadku.

Strażnicy miejscy z Krakowa dostali nietypowe zgłoszenie: jeden z mieszkańców zgłosił, że widział biegającego bez opieki kangura. Okazało się, że zwierzę uciekło właścicielowi.

Tańczące holowniki zwyciężyły w plebiscycie na najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl, zdobywając 43 procent głosów. Na drugim miejscu znalazł się uwięziony na drzewie niedźwiadek, który zebrał 16 procent głosów. Trzecie miejsce zajął film przedstawiający lawę spływającą po zboczach wulkanu Kilauea na Hawajach. Otrzymał 13 procent głosów.

Chłopiec z amerykańskiej Pensylwanii wszedł do maszyny przez otwór, z którego wypadają maskotki i utknął w środku. Matka dwulatka rozpaczliwie próbowała go wyciągnąć. Ostatecznie udało się to dopiero strażakom, którzy zostali wezwani na miejsce. Sytuację zarejestrowała kamera monitoringu.