Ciekawostki

Ciekawostki

Zwyczajny starzec może doczekać emerytury, a starzec zwyczajny… rozmnaża się w rzekach, rośnie w Polsce, ma jednokomorowe serce czy stroszy pióra? Takie pytanie usłyszał w "Milionerach" pan Zbigniew Górski z Liśca Wielkiego. Za poprawną odpowiedź mógł otrzymać pół miliona złotych.

Ziemia obraca się wokół własnej osi: ze wschodu na zachód, z zachodu na wschód, z północy na południe czy z południa na północ? Takie pytanie usłyszał w "Milionerach" pan Filip Główka. Za poprawną odpowiedź mógł otrzymać 20 tysięcy złotych.

Archeolodzy odkryli nieznane dotąd jaskinie pod zamkiem na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. We wnętrzu jaskini badacze dokopali się przedmiotów pochodzących ze średniowiecza, choć niewykluczone, że była wykorzystywana już wcześniej. Były tam też szczątki zwierząt sprzed dziesiątków tysięcy lat.

Nowoczesne technologie mają pomóc w odkryciu tajemnic Zamku Czocha (Dolny Śląsk). Eksploratorzy skanują średniowieczny obiekt, by sprawdzić, czy znajdują się tam podziemne, ukryte przejścia, tunele i schowki. Skanowanie ma jednak nie tylko zaspokoić apetyt miłośników zagadek, ale też pomóc w stworzeniu modelu 3D, dzięki któremu możliwe będzie obejrzenie zamkowych zakamarków bez wychodzenia z domu.