Prezydent Stalowej Woli (Podkarpacie) Lucjusz Nadbereżny (PiS) deklaruje gotowość do przekazania danych osobowych mieszkańców Poczcie Polskiej. Tłumaczy, że to z troski o zdrowie i życie wyborców. Zrobi to jako jeden z nielicznych prezydentów. Przekazania spisów odmówiło już między innymi 12 największych miast w kraju, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.
Jak tłumaczy Lucjusz Nadbereżny, obecnie "wszyscy stoimy przed dylematem konieczności organizacji wyborów w terminie majowym". Według prezydenta Stalowej Woli, ta konieczność "wynika z Konstytucji RP".
Dlatego samorządowiec zapowiedział, że przekaże Poczcie Polskiej listy wyborców ze Stalowej Woli z ich danymi osobowymi.
- Troszcząc się o życie i zdrowie mieszkańców Stalowej Woli, ja wspieram organizację wyborów w trybie korespondencyjnym, ponieważ są one na pewno bezpieczniejsze niż wybory tradycyjne. Dlatego, działając również w imieniu samorządu miasta Stalowej Woli na podstawie przepisów prawa, nie mam zamiaru utrudniać organom państwowym organizacji tych wyborów – mówił Nadbereżny w rozmowie z TVN24.
Samorząd Stalowej Woli przekaże zgodnie z prawem rejestr wyborców do operatora pocztowego. Wniosek @PocztaPolska spełnia wymogi ustawy obowiązującej od 18 IV. Decyzja zapadła po pozytywnej opinii PKW oraz UODO. Kategorycznie sprzeciwiam się anarchii i destabilizacji. Konstytucja!
— Lucjusz Nadbereżny (@lucjuszn) April 26, 2020
Prezydenci: nie przekażemy danych
W miniony czwartek Poczta Polska wysłała e-mail do samorządowców z nakazem udostępnienia spisów wyborców wraz z danymi osobowymi – adresami, imionami, nazwiskami i numerami pesel. Wezwanie Poczty wywołało szereg kontrowersji; wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odmówiło przekazania tych informacji, niektórzy zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.
Przekazania danych wyborców Poczcie Polskiej odmówiło między innymi 12 największych miast w kraju, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. To stanowisko zamieściła na Twitterze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
My, prezydenci największych miast w Polsce mówimy zgodnie, jednym głosem: do czasu przegłosowania przez parlament i podpisania przez prezydenta ustawy o wyborach korespondencyjnych, nie możemy przekazać Poczcie Polskiej danych mieszkańców #lodz pic.twitter.com/TfDXZJXFn6
— Hanna Zdanowska (@HannaZdanowska) April 27, 2020
"Poczta Polska S.A., jako operator pocztowy, może otrzymać dane osobowe pod warunkiem, że są one potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta RP, bądź wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej". "Na dzień dzisiejszy żadna z powyższych przesłanek nie została spełniona" – czytamy we wpisie.
Pod stanowiskiem widnieją podpisy 12 prezydentów miast UMP: Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Łodzi Hanny Zdanowskiej, Krakowa Jacka Majchrowskiego, Wrocławia Jacka Sutryka, Poznania Jacka Jaśkowiaka, Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Katowic Marcina Krupy, Lublina Krzysztofa Żuka, Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Szczecina Piotra Krzystka i Rzeszowa Tadeusza Ferenca.
Oprócz wyżej wymienionych prezydentów miast, przekazania Poczcie Polskiej spisu wyborców odmówili także prezydenci: Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Gdyni - Wojciech Szczurek, Sopotu - Jacek Karnowski oraz Ciechanowa - Krzysztof Kosiński.
Źródło: TVN24 Kraków / PAP