Wiceprezes Poczty Polskiej: kompletujemy dwuosobowe zespoły, które dostarczą pakiety

Źródło:
TVN24, PAP
Wiceprezes Poczty Polskiej: Jesteśmy na etapie kompletowania dwuosobowych zespołów, które dostarczą pakiety wyborcze
Wiceprezes Poczty Polskiej: Jesteśmy na etapie kompletowania dwuosobowych zespołów, które dostarczą pakiety wyborczeTVN24
wideo 2/22
Wiceprezes Poczty Polskiej: Jesteśmy na etapie kompletowania dwuosobowych zespołów, które dostarczą pakiety wyborczeTVN24

W tej chwili jesteśmy na etapie kompletowania dwuosobowych zespołów, które będą dostarczały pakiety wyborcze - powiedział na antenie TVN24 Grzegorz Kurdziel, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej do spraw sprzedaży. Dodał, że Poczta Polska może dostarczać pakiety wyborcze przed uchwaleniem ustawy o wyborach korespondencyjnych. - Jesteśmy usługodawcą, który będzie realizować na zlecenie właściwych instytucji pewne działania. Taka jest rola Poczty Polskiej - oznajmił.

Wielu samorządowców od kilku dni konsekwentnie odmawia przekazywania Poczcie Polskiej spisu wyborców, którego ta się domaga, by móc przeprowadzić wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej. Zdaniem samorządowców nie ma do tego podstawy prawnej. Ustawa o wyborach korespondencyjnych nie weszła jeszcze w życie, pracuje nad nią Senat, który na proces legislacyjny ma ustawowo 30 dni. Termin ten upływa 6 maja.

CZYTAJ WIĘCEJ: Samorządowcy o wyborach: nikt nie może świadomie narażać współobywateli

O kwestię obsługi wyborów korespondencyjnych był pytany w TVN24 wiceprezes zarządu Poczty Polskiej ds. sprzedaży Grzegorz Kurdziel. Przekazał, że "można bez obaw przekazywać dane Poczcie Polskiej". - Są one bezpieczne - powiedział.

Gość TVN24 przekazał, że poczta nie posiada jeszcze pakietów wyborczych. - Z tymi danymi, które mamy, powinniśmy mieć około trzech dni, by je doręczyć. Oczywiście będziemy chcieli je dostarczyć najszybciej, jak to możliwe - powiedział Kurdziel. Dodał, że w tej materii "bardzo dużo zależy od instytucji, na które poczta nie ma bezpośredniego wpływu."

"Jesteśmy na etapie kompletowania dwuosobowych zespołów"

- W tej chwili jesteśmy na etapie kompletowania dwuosobowych zespołów, które będą dostarczały te pakiety wyborcze - powiedział Kurdziel. - Mam informację, że nie ma żadnych zagrożeń, związanych ze skompletowaniem zespołów - przekazał. Jak dodał, potrzeba około 40 000 osób (20 000 zespołów).

Wiceprezes poczty powiedział, że jeśli chodzi o listonoszy, "sprawa jest oczywista - są oni w pracy". - Chodzi o drugą osobę do tego zespołu, ponieważ chcemy, by ten proces był przeprowadzony w sposób budzący zaufanie - dodał.

Kurdziel wyjaśnił, że listonosz będzie dokonywał doręczenia, a druga osoba będzie zaznaczała na liście zawierającej dane ze spisu wyborców liczbę wydanych pakietów. - Chcemy, by w tych dwójkach nie było członków rodzin - dodał.

Wiceprezes Poczty Polskiej: Jesteśmy na etapie kompletowania dwuosobowych zespołów, które dostarczą pakiety wyborcze
Wiceprezes Poczty Polskiej: Jesteśmy na etapie kompletowania dwuosobowych zespołów, które dostarczą pakiety wyborczeTVN24

Kurdziel zaapelował, by nie "demonizować tych pakietów wyborczych". - W tej chwili Poczta Polska doręcza więcej niż 30 milionów przesyłek tygodniowo. Proszę zwrócić uwagę, ile poza tym przesyłek kurierskich jest doręczanych i nikt specjalnie nie domaga się, by były one odkażane przed doręczeniem - dodał.

- Trudno mi sobie wyobrazić proces, że będziemy odbierać potwierdzenie od każdego wyborcy z tego względu, że wprowadzilibyśmy takie zagrożenie epidemiczne, jak wybory w formie tradycyjnej - powiedział wiceprezes Poczty Polskiej.

Na pytanie, co w momencie, gdy ktoś inny wyciągnie pakiet wyborczy ze skrzynki, Grzegorz Kurdziel odpowiedział, że "poczta odpowiada za proces dołączenia przesyłki, natomiast później to jest już rolą adresata, co się dzieje z tym pakietem".

- Rolą adresata jest umożliwienie nie tylko poczcie, ale każdemu innemu operatorowi doręczenie przesyłki do skrzynki, taki jest obowiązek wynikający z prawa - podkreślił Kurdziel.

"Możemy wcześniej dostarczać pakiety"

Grzegorz Kurdziel był także pytany, czy poczta może dostarczać pakiety wyborcze przed uchwaleniem ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. - Ta decyzja (Prezesa Rady Ministrów - red.) mówi, że powinniśmy się przygotować do przeprowadzenia tych wyborów. Z naszych opinii prawnych wynika, że możemy wcześniej dostarczać te pakiety. Musi to być tydzień przed ostatecznym terminem wyborów - powiedział Kurdziel.

- Potrzebujemy aktualnej bazy wyborców. Dane, co do zasady, musimy otrzymać w takim czasie, by było bezpieczne rozdystrybuowanie (pakietów - red.) do odbiorców. Apelujemy do instytucji, które zajmują się kwestią legislacyjną, aby nie spowalniać wprowadzania w życie tej ustawy - dodał wiceprezes Poczty Polskiej.

- Jesteśmy usługodawcą, który będzie realizować na zlecenie właściwych instytucji pewne działania. Taka jest rola Poczty Polskiej - oznajmił.

Kurdziel: skrzynki w 30 tysiącach miejsc

Kurdziel mówił również o specjalnych skrzynkach, do których wyborca będzie miał wrzucić kartę do głosowania. – W tej chwili planujemy, żeby było około 30 tysięcy miejsc, gdzie te skrzynki będą – powiedział. Pytany, w jakiego typu miejscach pojawią się skrzynki, odpowiedział, że "tam gdzie były komisje wyborcze", czyli na przykład w szkołach. - Będą też przy naszych placówkach pocztowych. Mamy 4,5 tysiąca własnych miejsc - dodał.

Wiceprezes Poczty Polskiej powiedział, że "w tej chwili zakładamy, że (skrzynki - red.) będą pilnowane przez służby państwowe". Sądzi, że to będzie policja. – To jest w kwestii ustalania – dodał. Powiedział, że zawartość skrzynki będzie "sukcesywnie, komisyjnie plombowana".

Pytany, kto będzie wchodził w skład komisji, powiedział, że to już jest poza Pocztą Polską. Dodał, że okręgowe komisje wyborcze "się organizują" i tam będą "dostarczane przesyłki".

- Głosowanie będzie trwało od 6 do 20 i po godzinie 20 w ciągu trzech godzin pozostałe głosy poczta będzie również dowozić do komisji wyborczych. Tu się kończy udział poczty – powiedział Kurdziel.

Wiceprezes Poczty Polskiej o specjalnych skrzynkach dla wyborców
Wiceprezes Poczty Polskiej o specjalnych skrzynkach dla wyborcówTVN24

Co z osobami objętymi kwarantanną?

Przekazał, że inny będzie proces dla osób objętych kwarantanną. - Tutaj będziemy taką formę bezdotykową (stosować - red.), czyli będą nasi pracownicy już lepiej zabezpieczeni w przyłbice, fartuchy – mówił. Przekazał, że Poczta Polska "od kilku tygodni dostaje od Ministerstwa Zdrowia adresy objętych kwarantanną".

Powiedział, że pracownicy Poczty Polskiej "będą dzwonić, zostawiać skrzynkę pod przysłowiowymi drzwiami, będą się odsuwać i tam osoba objęta kwarantanną będzie mogła to (kartę do głosowania - red.) wrzucić do tej skrzynki".

Pytany, w jaki sposób osoba przebywająca na kwarantannie ma dostać pakiet wyborczy, odpowiedział, że w podobny sposób. - Często będzie tak, że ta osoba będzie mogła to wyciągnąć ze skrzynki, bo często te skrzynki nadawcze są na drzwiach – powiedział. Dodał, że w przypadku, gdy skrzynki są zamontowane na przykład na klatce schodowej w bloku, pracownicy Poczty Polskiej będą "dzwonić i zostawiać (pakiety - red.) w taki sposób, nazwijmy to, bezdotykowy".

Na uwagę, że w takiej sytuacji nie ma pewności, kto ten pakiet zabierze, wiceprezes Poczty Polskiej zaznaczył, że część adresatów nie ma skrzynek pocztowych. – Poczta Polska odpowiada za to doręczenie, natomiast rolą adresata jest umożliwić nie tylko poczcie, ale każdemu innemu operatorowi pocztowemu doręczenie przesyłki do skrzynki, to jest obowiązek wynikający z prawa - powiedział. - Regulator rynku UKE od wielu lat walczy o to, żeby te skrzynki były zakładane, ale nie wszyscy się do tego stosują. Dlatego apelujemy od to, żeby jednak ludzie zaopatrzyli się w te skrzynki oddawcze nie tylko na potrzeby wyborów – dodał. Zaznaczył, że Poczta Polska nie może karać za brak skrzynek.

Wiceprezes Poczty Polskiej o dostarczaniu pakietów wyborczych
Wiceprezes Poczty Polskiej o dostarczaniu pakietów wyborczychTVN24

Pakiet wyborczy "w drzwiach"

Pytany, co zrobią dostawcy pakietów, w przypadku gdy adresat nie ma skrzynki odbiorczej, wiceprezes Poczty Polskiej powiedział, że "zgodnie z prawem pocztowym, a w tej chwili jest taka intencja ustawodawcy, będzie się to odbywało w procesie przesyłki listowej, nierejestrowanej". Dodał, że "będzie następowała próba kontaktu", a jeżeli przy osobie, która nie posiada tej skrzynki niej nie będzie można zostawić tego pakietu, to "tak jak to jest zgodnie z prawem pocztowym, będzie ona pozostawiona w miejscu bezpiecznym, dostępnym dla adresata"

Pytany, co to może być za miejsce, odparł, że "będziemy to zabezpieczać w taki sposób, że będzie to w drzwi, jak nie będzie innego wyjścia, natomiast zabezpieczymy tę przesyłkę na przykład przed jakimiś kwestiami związanymi z pogodą".

Co z osobami mieszkającymi za granicą? "Poczta Polska za ten element procesu nie odpowiada"
Co z osobami mieszkającymi za granicą? "Poczta Polska za ten element procesu nie odpowiada"TVN24

Odniósł się również do kwestii wyborców, którzy mieszkają za granicą, odpowiedział, że Poczta Polska za ten element procesu nie odpowiada. - Ten proces jest zaopiekowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - dodał.

Autorka/Autor:pp,js/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wtorek samolot z Londynu do Singapuru miał bardzo silne turbulencje. Dzafran Azmir, 28-letni student, który był na pokładzie, powiedział agencji Reutera, że samolot "zaczął nagle przechylać się i drżeć". Dodał, że "wszyscy pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wbici w sufit". Allison Barker, której syn był na pokładzie, powiedziała BBC, że czas, w którym czekała na wieści o samolocie to były "najdłuższe dwie godziny w jej życiu".

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Dyrektor miejskiego szpitala Żeromskiego w Krakowie Lech Kucharski kupił w marcu odchodzącemu wtedy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu cygara, a wydatek pokrył z kasy zarządzanej przez niego placówki. Gdy o sprawę spytał dziennikarz, dyrektor wpłacił na rzecz szpitala darowiznę, co dla urzędników kończy sprawę.

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Na 51. piętrze wieżowca Sky Tower we Wrocławiu włączył się alarm z powodu zadymienia. Z budynku ewakuowano tysiąc osób, na miejscu pracują strażacy.

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Były sędzia Tomasz Szmydt, podejrzany o szpiegostwo, ma być ścigany czerwoną notą Interpolu - poinformowała rzeczniczka prasowa Komendy Głównej Policji młodsza inspektor Katarzyna Nowak. Przekazała, że do KGP wpłynął wniosek prokuratury w tej sprawie.

Czerwona nota Interpolu za Tomaszem Szmydtem. Jest wniosek

Czerwona nota Interpolu za Tomaszem Szmydtem. Jest wniosek

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosyjska Flota Czarnomorska straciła ostatni okręt przenoszący pociski manewrujące. Zniszczenie małego okrętu rakietowego Cyklon potwierdził we wtorek Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Źródło:
PAP

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja ustala okoliczności zdarzenia na warszawskich Bielanach, gdzie znaleziono we wtorek rannego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, a w sprawie zatrzymano jedną osobę.

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Generał Jarosław Stróżyk stanie na czele komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich. To były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu NATO i były attache obrony w Stanach Zjednoczonych, a obecnie szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Niejednokrotnie swoimi słowami dawał twarde świadectwo poparcia dla członkostwa Ukrainy w Sojuszu i sygnalizował potrzebę przestawienia europejskiej gospodarki w kierunku produkcji amunicji i sprzętu wojskowego.

Kariera w Polsce, USA i strukturach NATO. Kim jest generał Jarosław Stróżyk?

Kariera w Polsce, USA i strukturach NATO. Kim jest generał Jarosław Stróżyk?

Źródło:
TVN24

Hiszpania ogłosiła obniżenie rangi stosunków z Argentyną i odwołała swoją ambasadorkę w Buenos Aires. To reakcja na słowa prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który w niedzielę w Madrycie nazwał żonę hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, Begonę Gomez, "skorumpowaną".

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Źródło:
PAP

Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) stwierdził, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Jedna osoba zginęła, 30 zostało rannych, a 23 odniosły mniejsze obrażenia w samolocie, który we wtorek leciał z Londynu do Singapuru. Siedmioro pasażerów jest w stanie krytycznym. W trakcie rejsu maszyna doświadczyła bardzo silnych turbulencji. Lokalne władze w Tajlandii, gdzie boeing musiał przymusowo lądować, poinformowały, że ofiara śmiertelna to 73-letni Brytyjczyk, który prawdopodobnie doznał zawału serca.

Silne turbulencje w samolocie z Londynu. Nie żyje jedna osoba, siedem w stanie krytycznym

Silne turbulencje w samolocie z Londynu. Nie żyje jedna osoba, siedem w stanie krytycznym

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Reuters, PAP, "Guardian"

27 lutego 2005 roku Jan A.P. Kaczmarek odebrał Oscara z rąk Johna Travolty za muzykę do filmu "Marzyciel". Pokonał wtedy takich gigantów jak John Williams i Thomas Newman. Gdy rozmawialiśmy przez telefon i gratulowałam mu złotej statuetki, zawołał: "Wiesz, to miłe, że John Travolta dał radę z moim nazwiskiem. Ale najważniejsze, że ze sceny padło 'Poland!'" Artystę wspomina Justyna Kobus, dziennikarka filmowa.

Jesteśmy mu winni to, by Transatlantyk nie zniknął z kulturalnej mapy Polski

Jesteśmy mu winni to, by Transatlantyk nie zniknął z kulturalnej mapy Polski

Źródło:
tvn24.pl

- Były szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki zatrudnił sześć osób, które nie świadczyły żadnej pracy, a jedynie były zaangażowane w jego kampanię wyborczą do Sejmu. W ciągu kilku miesięcy wypłacono im 900 tysięcy złotych - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Dodał, że w tej sprawie skierowano wniosek do prokuratury. W rozmowie z TVN24 Krzysztof Szczucki zaprzecza słowom Tuska i zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Donald Tusk o Krzysztofie Szczuckim i Rządowym Centrum Legislacji: w kilka miesięcy 900 tysięcy na kampanię

Donald Tusk o Krzysztofie Szczuckim i Rządowym Centrum Legislacji: w kilka miesięcy 900 tysięcy na kampanię

Źródło:
TVN24, PAP

Informowałem o aresztowaniu dziewięciu osób. Dzisiaj w nocy zatrzymano kolejne trzy - oznajmił Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do spraw związanych z sabotażami i prowokacjami na terenie Polski. Dodał, że istnieje podejrzenie, że "służby rosyjskie miały coś wspólnego z głośnym pożarem na Marywilskiej" w Warszawie i "postępowanie w tej kwestii trwa".

Dywersja i sabotaż, Polska celem. Tusk: trzy zatrzymania w nocy

Dywersja i sabotaż, Polska celem. Tusk: trzy zatrzymania w nocy

Źródło:
TVN24, PAP

- Trzeba pozbierać, wyjaśnić i sprawdzić źródła informacji, które dotyczą Antoniego Macierewicza, także te dotyczące rozbrajania polskiej armii - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. O byłym szefie MON mówił, że "robił rzeczy w sposób dramatyczny osłabiające możliwości obronne państwa polskiego".

Donald Tusk o informacjach "dyskwalifikujących" Antoniego Macierewicza. "Ponury cień musi zniknąć"

Donald Tusk o informacjach "dyskwalifikujących" Antoniego Macierewicza. "Ponury cień musi zniknąć"

Źródło:
TVN24

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Aptekarka Maria C. została we wtorek skazana przez Sąd Okręgowy w Kielcach na siedem lat więzienia za wyłudzenie 7,5 miliona złotych od Narodowego Funduszu Zdrowia. 77-letnia farmaceutka miała przez kilka lat wykazywać sprzedaż leków, których nigdy nie wydała pacjentom. Wyrok jest nieprawomocny.

77-letnia aptekarka ma trafić do więzienia. Za wyłudzenie ponad siedmiu milionów złotych z NFZ

77-letnia aptekarka ma trafić do więzienia. Za wyłudzenie ponad siedmiu milionów złotych z NFZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, skazany na trzy miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych, powinien już trafić do więzienia. Złożył jednak wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd nie podjął jeszcze decyzji. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył.

Były senator PiS nie trafił do więzienia, chce odbywać karę w systemie dozoru elektronicznego

Źródło:
TVN24, PAP

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!". Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!". Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!". Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

52-latek tłumaczył policji, że zasnął za kierownicą. Na drodze ekspresowej w okolicach miejscowości Strzeszkowice Duże (woj. lubelskie) wjechał z impetem w barierę energochłonną. Ta prawdopodobnie uratowała mu życie. Drogowcy opublikowali film z tego zdarzenia.  

Zasnął i wjechał w barierę. "Zadziałała jak poduszka". Nagranie

Zasnął i wjechał w barierę. "Zadziałała jak poduszka". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Od trzech miesięcy odwiedzający zoo w Walencji w Hiszpanii widzą poruszające zachowanie jednej z mieszkających tam szympansic. Zwierzę o imieniu Natalia straciło młode kilka dni po narodzinach i od tego czasu nie chce się z nim rozstać.

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Szympansica od trzech miesięcy nie oddaje zmarłego dziecka. Poruszające obrazy w hiszpańskim zoo

Źródło:
Reuters, abc.es, The Olive Press

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl