Wielka Brytania

Wielka Brytania

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że odbył "dobrą" rozmowę telefoniczną z premier Theresą May, po tym jak brytyjska szefowa rządu zapowiedziała złożenie wniosku o przedterminowe wybory w kraju.

Książę Harry wyznał, że dopiero po ukończeniu 20 lat skorzystał z pomocy terapeuty, żeby poradzić sobie z żałobą po utracie matki - księżnej Diany, która zginęła w 1997 roku. W poruszającym wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Telegraph" książę wyznał, że przez długi czas nie umiał poradzić sobie z napadami agresji.

Brytyjska premier Theresa May poinformowała o woli rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych, do których miałoby dojść 8 czerwca. Jak podkreśliła, w środę złoży w tej sprawie wniosek w Izbie Gmin. May potrzebuje poparcia 2/3 wszystkich posłów. Szef opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn oznajmił już, że przyjmuje z zadowoleniem propozycję przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Grupa brytyjskich posłów i przedstawicieli syryjskiej społeczności w Wielkiej Brytanii zaapelowała do rządu premier Theresy May o odebranie obywatelstwa żonie prezydenta Syrii Baszara al-Asada, Asmie - poinformowała w niedzielę gazeta "Sunday Times".

Naukowcy odkryli dowody na to, w jaki sposób Wielka Brytania oddzieliła się kiedyś od kontynentalnej Europy. Okazuje się, że przyczyniły się do tego dwa zdarzenia - rozlanie się lodowcowego jeziora, a później - wielka powódź.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May drugiego dnia wizyty w Arabii Saudyjskiej spotkała się z królem Salmanem, z którym - jak relacjonują media - omówiła kwestie bezpieczeństwa i sprawy handlowe. Brytyjskie media zauważają, że premier wystąpiła bez nakrycia głowy.

21-letnia Cloe Jordan z Wielkiej Brytanii ma obsesję na punkcie robienia sobie zdjęć. W osiągnięciu idealnych ujęć w kostiumie kąpielowym przeszkadzał jej jednak duży pieprzyk na brzuchu. Kobieta zdecydowała się usunąć znamię. Okazało się, że to złośliwy rak skóry - czerniak.

Wojownicze sygnały pod adresem Hiszpanii w kontekście Gibraltaru przybrały w ostatnich dniach na sile. Pojawiły się nawet sugestie - choć nie z kręgów, które można nazwać oficjalnymi - że brytyjski rząd byłby gotów pójść na wojnę o Skałę, podobnie jak zrobiono 35 lat temu w przypadku Falklandów. Problem w tym, że dzisiejsza Royal Navy jest cieniem swojej ówczesnej siły, więc trudno znaleźć uzasadnienie takiej wojowniczej retoryki.

Jak będzie wyglądał unijny budżet po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? O tym w TVN24 BiS mówił Jan Olbrycht, europarlamentarzysta Platformy Obywatelskiej oraz członek komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Szef dyplomacji Hiszpanii Alfonso Dastis oświadczył, że Hiszpania jest zaskoczona tonem, jakim Brytyjczycy mówią o Gibraltarze i zaapelował o spokój. To reakcja na słowa byłego szefa brytyjskiej Partii Konserwatywnej Michaela Howarda.

Lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Paul Nuttall ocenił, że wstępne unijne wytyczne dotyczące negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pokazują, że UE nie wyciągnęła wniosków z Brexitu.