Wielka Brytania

Wielka Brytania

Trzech brytyjskich sędziów straciło pracę po tym, jak wyszło na jaw, że oglądali treści pornograficzne, używając do tego służbowych komputerów. Ich przełożeni uznali, że w ten sposób nadszarpnęli reputację wymiaru sprawiedliwości.

Książę Harry w czerwcu zakończy karierę w brytyjskiej armii po 10 latach służby, w tym dwóch pobytach w Afganistanie - poinformowano we wtorek. Wcześniej 30-letni Harry, oficjalnie kapitan Wales, zostanie oddelegowany na cztery tygodnie do Australii.

"Są takie chwile w życiu, kiedy ludzie muszą wiedzieć, że nie wolno odpuszczać" - tym cytatem z Terry'ego Pratchetta internauci chcą przekonać Śmierć do "oddania" pisarza. Ta wielokrotnie była bohaterem jego powieści, stąd pomysł fanów jego twórczości, by właśnie do Śmierci skierować internetową petycję.

Lider eurosceptycznej partii UKIP Nigel Farage powiedział, że Brytyjczycy boją się imigrantów, bo muzułmanie stanowią w kraju piątą kolumnę. Zapowiedział też, że UKIP ma zamiar znieść przepisy zabraniające dyskryminacji rasowej - pisze czwartkowy "Guardian".

Brytyjska Izba Gmin jednogłośnie przyjęła m.in. wprowadzenie możliwości zablokowania wjazdu do Wielkiej Brytanii oraz uniemożliwienia wyjazdu z kraju osobom podejrzanym o działalność powiązaną z terroryzmem.

Szef dyplomacji Wielkiej Brytanii Philip Hammond stwierdził, że Wielka Brytania nie ma wyboru i wobec potencjalnie "największego zagrożenia" płynącego dla jego kraju ze strony Rosji, skupi się na działaniach wywiadowczych mających na celu zbieranie informacji o działaniach Moskwy.

Wielka Brytania wprowadzi we wtorek nowe przepisy, które pozwolą wyłapywać pasażerów linii lotniczych, którzy mogą podróżować do Syrii, czy Iraku, aby przyłączyć się do dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Brytyjczycy, w ubiegłym roku nękani powodziami, tej zimy cieszyli się słońcem. Co prawda jeszcze nie ogłoszono, że padł rekord liczby godzin słonecznych, ale może się to stać już niebawem - rekord z 2001 roku został wyrównany. Ponadto temperatura była wyjątkowo wysoka, bo aż o 3,8 proc. wyższa od średniej.

Londyn ogłosił, że dostarczy Ukrainie dodatkowego nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego za 850 tys. funtów (1,17 miliona dolarów). Brytyjski minister obrony Michael Fallon poinformował, że dostawy obejmą noktowizory, hełmy, sprzęt GPS i materiały opatrunkowe.

W Wielkiej Brytanii zatrzymany został mężczyzna podejrzewany o przynależność do grupy, która w zeszłym roku dokonała ataku hakerskiego, zyskując dostęp do danych Pentagonu - poinformowała brytyjska Państwowa Agencja do Spraw Przestępczości (NCA).

Brytyjski premier David Cameron poinformował w czwartek, że odmawia wzięcia udziału w przedwyborczej debacie telewizyjnej ze swym głównym konkurentem, szefem Partii Pracy Edem Milibandem. Oburzeniem zareagowała nie tylko opozycja, ale nawet koalicjant torysów.

Skłamałbym, gdybym powiedział, że się nie martwię - tak szef sztabu amerykańskich wojsk lądowych gen. Raymond Odierno skomentował informacje dotyczące wydatków na funkcjonowanie i modernizowanie brytyjskiej armii. Odierno zwrócił uwagę na to, że wojsko Jej Królewskiej Mości się kurczy, a Stany Zjednoczone potrzebują teraz w świecie "sojusznika wyznającego te same wartości i mającego te same cele". Raport organizacji European Leadership Network wskazuje bowiem, że Brytyjczycy zmniejszą w ciągu dwóch nadchodzących lat wydatki na obronność, choć co innego obiecywali na ostatnim szczycie NATO.

Młoda Brytyjka padła ofiarą internetowej kradzieży tożsamości. Oszust wykorzystał blisko tysiąc jej prywatnych zdjęć do stworzenia fałszywych kont w serwisach społecznościowych. Podszywając się pod nią i jej rodzinę nawiązywał kontakt z mężczyznami nieświadomymi tego, że padli ofiarą mistyfikacji.

73 lata temu wojska japońskie zmusiły do kapitulacji najpotężniejszą brytyjską twierdzę w Azji - Singapur. Do niewoli trafiło 80 tys. żołnierzy, a wstrząśnięty Winston Churchill uznał to za "największą katastrofę w historii brytyjskiej wojskowości".