Wielka Brytania

Wielka Brytania

Morawiecki: dzięki polskiemu stanowisku udało się uniknąć bardzo dużego problemu

Jestem bardzo zadowolony, bo dzięki polskiemu stanowisku udało się dziś uniknąć bardzo dużego problemu - powiedział w czwartek w nocy premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji, która zapadła na szczycie UE o bezwarunkowym przedłużeniu terminu brexitu. - Przekonaliśmy wszystkie państwa, że trzeba jeszcze raz spróbować - dodał szef rządu.

May: parlament powinien doprowadzić do brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May naciskała na brytyjskich deputowanych, tuż przed rozpoczęciem szczytu Unii Europejskiej w sprawie brexitu, by w końcu zgodzili się na wypracowane przez nią i unijną "27" porozumienie dotyczące wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

"Narodowe upokorzenie". Przytłaczające wyniki brytyjskiego sondażu

Aż 90 procent Brytyjczyków uważa przebieg negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej za "narodowe upokorzenie" - wynika z sondażu przeprowadzonego dla brytyjskiej telewizji Sky News. Jednocześnie tylko 7 procent pytanych obciąża odpowiedzialnością za tę sytuację Unię Europejską.

May: Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej 29 marca

Najwyższy czas, żeby Izba Gmin zrealizowała brexit zgodnie z wolą Brytyjczyków - powiedziała w środę w orędziu do narodu premier Theresa May. Poinformowała też, że "Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej o ustalonej dacie 29 marca".

May: złożyliśmy wniosek o opóźnienie brexitu do 30 czerwca

Brytyjska premier Theresa May potwierdziła w środę w Izbie Gmin, że zwróciła się do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia z Unii Europejskiej do 30 czerwca. Dodała, że "jako premier nie jest gotowa rozważyć dłuższego przedłużenia" procesu wyjścia z Unii Europejskiej niż ten zaproponowany w liście do Tuska.

"Sfabrykowane zarzuty i absurdalny wyrok"

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt potępił we wtorek wyrok skazujący na cztery lata pozbawienia wolności czeczeńskiego obrońcę praw człowieka Ojuba Titijewa. Uznał, że zarzuty wobec Czeczena były sfałszowane, a wyrok jest absurdalny.

"Poważny kryzys konstytucyjny". Prawo z 1604 roku może wpłynąć na brexit

Miażdżąc debatę na temat brexitu, Theresa May wywołała w Wielkiej Brytanii kryzys konstytucyjny niewidziany za naszego życia - pisze w komentarzu do ostatnich głosowań na Wyspach "Guardian". Brytyjska prasa jest podzielona w ocenie zapowiedzi spikera Izby Gmin, który przekazał, że nie dopuści do ponownego głosowania nad niezmienionym projektem umowy w sprawie wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Premier Holandii: May przypomina postać z Monty Pythona

Premier Holandii Mark Rutte obwinił brytyjskich polityków za impas w sprawie brexitu, ale przyznał, że podziwia odporność szefowej tamtejszego rządu Theresy May. - Ona jest jak ten rycerz z filmu "Monty Python i Święty Graal", który traci ręce oraz nogi w pojedynku i jeszcze nazywa to remisem - powiedział w wywiadzie dla krajowej telewizji.

Przywódca opozycji grozi kolejnym wotum nieufności wobec May

Jeśli kolejna propozycja umowy z Unią Europejską w sprawie brexitu, jaką przedstawi premier Theresa May, zostanie odrzucona przez Izbę Gmin, to laburzyści wymuszą głosowanie nad wotum nieufności dla rządu - zapowiedział w niedzielę lider brytyjskiej Partii Pracy, Jeremy Corbyn.

Londyn chce opóźnić brexit. Unijni przywódcy pytają: po co?

Chcąc wystąpić do Unii Europejskiej z wnioskiem o opóźnienie brexitu, Londyn musi się liczyć z koniecznością powiedzenia jasno, czemu takie opóźnienie miałoby służyć oraz zgodzić się na pewne ograniczenia - wynika z piątkowych wypowiedzi przedstawicieli państw UE.