Kosmos

Kosmos

Najpiękniejsze zdjęcia Kosmosu w 2014 roku

Kończy się kolejny rok pełen astronomicznych wydarzeń. Dzięki zaawansowanej technologii agencje kosmiczne dostarczają nam nie tylko wiedzę, ale również pełne walorów estetycznych ujęcia Wszechświata. Zobaczcie subiektywnie wybrane najpiękniejsze zdjęcia 2014.

Indie gonią Chiny, Chiny gonią USA. Potęgi Azji nakręcają kosmiczny wyścig

Bez większego rozgłosu Indie dokonały skoku w swoim programie kosmicznym. Udało się wystrzelić ciężką rakietę GSLV Mk.3, która ma w przyszłości wynieść w kosmos pierwszego indyjskiego astronautę. Równolegle Chiny biją swoje rekordy w ilości wystrzelonych rakiet. Zanosi się na to, że azjatyckie potęgi rozpoczną swój kosmiczny wyścig, wnosząc do eksploracji kosmosu zapał, którego na Zachodzie już dawno brakuje.

Roskosmos melduje: Angara doleciała

Nowa rosyjska rakieta kosmiczna Angara-A5, która we wtorek wystartowała z kosmodromu w Plesiecku w obwodzie archangielskim, pomyślnie wyniosła na orbitę geostacjonarną makietę satelity - poinformowała państwowa agencja kosmiczna Roskosmos.

Terra (już nie) incognita. Co zawdzięczamy satelitom?

Ostatnie 15 lat w badaniach satelitanych było najbardziej przełomowe. Przez ten czas, dzięki profesjonalnemu sprzętowi krążącemu po naszej orbicie, poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat Ziemi. Za sprawą satelitów możemy bez opuszczania powierzchni Ziemi przekonać się, jak nasza planeta wygląda z perspektywy kosmosu.

Jeden Wielki Wybuch i dwa Wszechświaty

Najnowsza teoria może zmienić obecną wizję kosmosu. Grupa naukowców stwierdziła, że w ramach Wielkiego Wybuchu powstały dwa Wszechświaty. Ponado są one swoimi lustrzanymi odbiciami.

"Kosmiczna śmieciarka" gotowa do testów. Będzie sprzątała orbitę

Oprogramowanie do "śmieciarki", która ma oczyszczać przestrzeń wokół Ziemi powstało w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. "Kosmiczna śmieciarka" ma wystrzeliwać specjalną siatkę, która będzie oplatać odpady krążące na orbicie i sprowadzać je w kierunku Ziemi, aby spłonęły w atmosferze. Instalacja jest już praktycznie gotowa, w lutym czekają ją pierwsze testy.

Zobaczcie najciekawsze kosmiczne wydarzenia 2014 roku

Mijający rok obfitował w wiele ciekawych wydarzeń związanych z podbojem kosmosu. Byliśmy świadkami m.in. lądowania Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko i obserwowaliśmy pierwszą fazę testów Oriona. Poniżej przedstawiamy zaledwie garstkę ciekawych momentów w dziedziny astronomii.

Smok uziemiony. Historyczny moment dopiero w styczniu

SpaceX zamierza zapisać się na kartach historii. Prywatna, kosmiczna firma ma nadzieję, że rakieta wynosząca Dragona w przestrzeń, będzie mogła powrócić na Ziemię i bezpiecznie wylądować na barce, a nie jak było tej pory, wodować w Pacyfiku. Pierwsze podejście do lądowania odbędzie się podczas misji, której start przesunięto na 9 stycznia.

W święta USA świecą aż 1,5 raza mocniej

W okresie świątecznym USA świecą 1,5 raza mocniej. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i meteorolodzy z NOAA oszacowali, że natężenie światła w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku jest większe nawet o 50 proc. w porównaniu do innych okresów.

Pentagon ma się pozbyć rosyjskich silników z rakiet. Dostał pieniądze

W budżecie na przyszły rok Kongres USA zapisał 220 milionów dolarów na szybkie opracowanie nowego amerykańskiego silnika rakietowego. Ma on zastąpić te, które na potrzeby Pentagonu są obecnie importowane z Rosji. Przy ich pomocy wojsko USA wysyła w kosmos swoje najtajniejsze ładunki. Po ochłodzeniu relacji z Rosją stało się to przedmiotem ostrej krytyki.

Rok z życia Srebrnego Globu w obiektywie sondy NASA

Naturalny satelita Ziemi, Księżyc, jest od zarania dziejów obiektem zainteresowań każdej kolejnej cywilizacji. Niegdyś wokół niego, podobnie jak wokół ogrzewającej nas gwiazdy dziennej, skupiało się całe życie religijne. Obecnie skupia raczej życie naukowe, na co dowodem jest m.in. orbitująca wokół niego sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Dziewięć pikseli, które zachwyca naukowców. Zobacz zdjęcie, które zrobiono z odległości 1,2 mln km

Czy w dobie smartfonów z aparatami coraz częściej przewyższającymi jakością podstawowe modele aparatów ktoś jeszcze zachwyca się zdjęciem, na którym uchwycony obiekt ma zaledwie dziewięć pikseli szerokości? Okazuje się, że tak! Są to astronomowie, którzy na początku grudnia otrzymali fotografię planety karłowatej Ceres. Obraz został wykonany z odległości - uwaga- 1,2 mln km!

Czeka nas mała epoka lodowcowa?

Naukowcy obserwują zmniejszenie ilości plam słonecznych na Słońcu. Poprzednia taka sytuacja skutkowała ochłodzeniem klimatu. Według badaczy spadek aktywności słonecznej będzie miał wpływ na temperaturę na naszej planecie.

Wybudzona z kosmicznego snu. Sonda coraz bliżej Plutona

Po prawie dziewięcioletniej kosmicznej podróży amerykańska sonda kosmiczna zbudziła się ze snu. Przemierzyła ponad cztery i pół miliarda kilometrów w przestrzeni międzyplanetarnej po to, by zbliżyć się do Plutona. Kapsuła Nowe Horyzonty zacznie pracę na krańcu Układu Słonecznego już na początku 2015 roku.

Po co podbijać kosmos? By zrobić coś wielkiego i przypadkiem pożytecznego

Co przeciętny Kowalski ma z tego, że amerykańska agencja kosmiczna NASA z powodzeniem wystrzeliła na orbitę nowy model statku kosmicznego wyniesionego na potężnych rakietach wypalających setki litrów paliwa? - Różne technologie, które są odkrywane zupełnie przy okazji takiego lotu kosmicznego i potem trafiają do naszego życia codziennego - odpowiada bez namysłu Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

"Kosmiczna kruszynka" pod czujnym okiem współpracujących teleskopów

Europejscy eksperci zdołali zarejestrować najdrobniejszą ze wszystkich asteroid, jakie dotychczas "wpadły w oko" kosmicznych teleskopów. Tak zwana kosmiczna kruszyna, orbitująca wokół Marsa, ma średnicę zaledwie 100 metrów. Naukowcy ESA nie kryją dumy, nazywając to dowodem na zdolność do międzynarodowej kooperacji naukowej w celu wykrywania Obiektów Bliskich Ziemi mogących zagrozić w przyszłości naszej planecie.