Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.
- Liczba około 5 tysięcy etatów, to są nie osoby tylko etaty, to są - jakby to księgowo powiedzieć - stanowiska pracy o które Poczta Polska, nowy zarząd Poczty Polskiej, zamierza obniżyć poziom (...) zatrudnienia na rok 2024 - powiedział wiceminister.
"Fluktuacja kadr"
- Ma to nastąpić w wyniku naturalnej fluktuacji kadr, czyli mają być ograniczone przyjęcia pracowników, a kończące się umowy, typu umów zlecenia, czy umów o pracę na czas określony, nie będą przedłużane - dodał.
Wiceminister poinformował, że przygotowywany plan transformacji nie przewiduje likwidacji Poczty Polskiej i nie przewiduje ograniczenia działalności poczty do "jakiegoś kadłubkowego kształtu".
Plan transformacji
Biuro prasowe Poczty Polskiej poinformowało w poniedziałek, że sytuacja Poczty Polskiej jest "niezwykle trudna". Dodano, że wkrótce opublikowane zostaną wyniki finansowe spółki za ubiegły rok, w którym odnotowała ona "największą, historyczną stratę".
Jak wynika z przekazanej informacji, priorytetem obecnego zarządu jest przeprowadzenie procesu kompleksowej transformacji, która jest warunkiem dalszego funkcjonowania Poczty Polskiej na rynku.
"Aktualnie przyjęte przez zarząd dokumenty zakładają redukcję etatów poprzez naturalną fluktuację, czyli nieprzedłużanie umów czasowych bądź wygaszanie stanowisk po przejściu pracowników na emeryturę" - poinformowano.
Dodano, że plan transformacji zostanie w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej. Przewidziano w nim kolejne kroki "służące dopasowaniu profilu działalności do wymagań rynku oraz oczekiwań klientów, jak również – zwiększeniu konkurencyjności zatrudnienia w Poczcie Polskiej".
Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tysięcy pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tysiąca placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jan Kamiński/Shutterstock