Kosmos

Kosmos

Wielka operacja NASA: chowają marsjańskie sondy przed kometą

Pędząca z zawrotną prędkością 56,330 tys. metrów na sekundę kometa C/2013 A1 (Siding Spring) stanowi ogromne zagrożenie dla instrumentów NASA znajdujących się na orbicie Marsa. Inżynierowie i naukowcy agencji kosmicznej starają się ocalić drogi sprzęt, który 19 października przelatująca skała może zamienić w kosmiczny złom.

Tajemnicze kręgi na polu w Bawarii: "Czuje się energię tego miejsca. Pochodzi wprost z Ziemi"

- Czuje się energię emanującą z tego miejsca. Jest zupełnie inna, pochodzi wprost z Ziemi - opisuje kobieta, która przyjechała do Bawarii by na własne oczy zobaczyć niezwykłe kręgi w zbożu. - Panuje tutaj niezwykły spokój - dodaje inna. Podobnie twierdzą dziesiątki innych "pielgrzymów", którzy pośród kopuł astronomicznych spacerują, leżą lub medytują w wygniecionym w zbożu kręgu.

Polska Agencja Kosmiczna zatrzyma naukowców w kraju i rozkręci gospodarkę?

Utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) zostało przegłosowane. Już wkrótce spełni się marzenie wielu polskich talentów z dziedziny astronomii. Paweł Abramowicz, reporter "Faktów", postanowił sprawdzić, jakie inne korzyści przyniesie POLSA. - To rozkręci naszą gospodarkę. To rozkręci naszą myśl techniczną - wyliczał jeden z posłów, który jest entuzjastą powstania Polskiej Agencji Kosmicznej.

Tak wygląda polskie wybrzeże z pokładu ISS

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonała z orbity fotografię Bałtyku, na której świetnie widać polskie wybrzeże. Wyjątkowo silny efekt kontrastu rozświetlonej wody i ciemnego lądu jest zasługą zachodzącego słońca.

Teleskop, w którym walczył Bond, wychwycił sygnał spoza naszej galaktyki

Wykazują każdą oznakę tego, że pochodzą spoza naszej galaktyki - mówią astronomowie o tajemniczych, trwających zaledwie tysięczne ułamki sekund radiowych sygnałach. Choć tzw. szybkie wybuchy radiowe były rejestrowane już kilka razy wcześniej przez inny instrument, dopiero wykrycie ich przez najczulszy radioteleskop Arecibo potwierdziło, że to nie pomyłka. Teraz naukowcy muszą ustalić, jakie obiekty spoza Drogi Mlecznej generują takie impulsy.

Sami zbudowali teleskop i od razu dokonali odkrycia. To może być nowa klasa galaktyk

Ledwie rozpoczął obserwacje, a już odkrył siedem nieznanych dotąd galaktyk karłowatych. Astronomowie z Uniwersytetu Yale mogą być zadowoleni z debiutu teleskopu Dragonfly skonstruowanego przez nich z kilku teleobiektywów fotograficznych. Ich badania mogą się przyczynić do otwarcia nowego rozdziału w astronomii, bo niewykluczone, że niewidoczne wcześniej "kosmiczne niespodzianki" zwiastują odkrycie nowej klasy obiektów kosmicznych.

Słoneczne tsunami uderzyło w Voyagera. Pozwoliło to określić położenie sondy

- Zarejestrowany przez sondę Voyager "dźwięk dzwoneczka" jest dowodem, że sonda przekroczyła granice Układu Słonecznego i znajduje się obecnie w "rzadkiej zupie naładowanych cząsteczek" - twierdzą naukowcy NASA. Dowodem są dokonane przez instrumenty pokładowe pomiary "fal tsunami", wywołane przez serię erupcji na powierzchni Słońca.

Tak "poci się" kometa. Rosetta dokonała pierwszych pomiarów

Sonda Rosetta ma jeszcze dość długą drogę do komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, jednak już zdążyła zaskoczyć naukowców. Dzięki dostarczonym przez nią pomiarom odkryli oni, że kosmiczna skała się "poci". W każdej sekundzie wyparowuje z niej tyle wody, że po skropleniu wypełniłaby dwa plastikowe kubki.

Rozwiązanie jak z epoki kamienia łupanego: harpun na kosmiczne śmieci

Odłamki skalne w przestrzeni kosmicznej stanowią niebezpieczeństwo dla stacji kosmicznych. "Okruch" wielkości pięści jest w stanie doprowadzić do katastrofy satelity. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) jest w trakcie opracowywania mechanizmu oczyszczania przestrzeni kosmicznej ze zmierzających ku astronautom odłamków.

Latający spodek już po testach

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła najważniejsze testy nowego lądownika, zrzucając go z wysokości 55 kilometrów. Dzięki temu naukowcy mieli okazję sprawdzić, jak przypominający spodek pojazd poradziłby sobie z celem, do jakiego został stworzony, czyli z lądowaniem na Marsie.

Słońce "wydmuchnęło" kłęby plazmy jak dym z papierosa

Smugi dymu wydmuchiwane przez palaczy przypominają serie powiązanych ze sobą różnorodnych erupcji w koronie słonecznej, które zarejestrowało kilka statków kosmicznych monitorujących naszą gwiazdę. Obraz stworzony z tych nałożonych na siebie obserwacji ukazuje struktur sprawiające wrażenie zwiewnych i subtelnych. To jednak pozory - w rzeczywistości w tym procesie wyzwolone zostały ogromne dawki energii.

Wreszcie ślad ciemnej materii? "To śmiały strzał"

Tajemniczy rodzaj promieniowania rentgenowskiego w gromadzie galaktyk odległych od nas o 230 mln lat świetlnych wykryli astronomowie w obserwacjach teleskopu kosmicznego Chandra oraz satelity naukowego XMM-Newton. Za jego obecność mogą odpowiadać neutrina sterylne - cząsteczki tworzące ciemną materię. Choć naukowcy uważają ją za dominujący składnik Wszechświata, mimo wielu poszukiwań, dotąd nie trafili na jej ślad.

W Lubuskiem staną cztery astrobazy

W Polsce powstaną cztery nowe astrobazy - nieduże obserwatoria astronomiczne z zapleczem na pracę biurową. Ośrodki zostaną wybudowane za unijne fundusze i pomogą popularyzować astronomię i nauki ścisłe zarówno wśród najmłodszych, jak i nieco starszych mieszkańców regionu lubuskiego.

ISS ma nową antenę. Jej montaż przedłużył się o niemal godzinę

Dwaj rosyjscy kosmonauci Oleg Artemjew i Aleksandr Skworcow pierwszy raz w życiu wyszli w przestrzeń kosmiczną. Doszło do tego w czwartek 19.06, spacer kosmiczny transmitowała na żywo stacja telewizyjna NASA. Wyjście miało trwać sześć i pół godziny, ale wystąpiły problemy techniczne i cała operacja przedłużyła się o niemal godzinę - do siedmiu godzin i dwudziestu minut.

Apetyczne centrum Drogi Mlecznej. Pachnie malinami i rumem

Nowoczesne technologie pozwalają nam coraz lepiej poznawać wygląd kosmosu. Mając możliwość przyglądania mu się na setkach zdjęć, rzadko zastanawiamy się, jak odebrałyby go nasze inne zmysły, na przykład węch. Naukowcy już się tym tematem zajmują - według nich centrum naszej galaktyki pachnie malinami lub rumem.