Kosmos

Kosmos

Rosjanie wystrzelili w kosmos kopię Sztandaru Zwycięstwa z Reichstagu

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała we wtorek, że z powodu problemów technicznych trzeba było odłożyć cumowanie transportowego statku kosmicznego Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie statku znajduje się kopia Sztandaru Zwycięstwa, zawieszonego przez żołnierzy Armii Czerwonej na dachu Reichstagu w Berlinie 30 kwietnia 1945 r.

Tajemniczy wahadłowiec Pentagonu przetestuje "eksperymentalny napęd"

Amerykańskie wojsko oficjalnie potwierdziło, że w drugiej połowie maja po raz czwarty wystrzeli w kosmos swój mały bezzałogowy wahadłowiec X-37B. Po raz pierwszy powiedziano nieco więcej na temat tego, co statek ma robić na orbicie. Otóż ma „sprawdzić efektywność eksperymentalnego napędu”. Szczegółów nie ujawniono.

Rosjanie ujawnili jedną z największych tajemnic wywiadu USA

Naukowcy pracujący w Ałtajskim Centrum Optyki Laserowej opublikowali pracę naukową, w której zamieścili serię zdjęć pokazujących amerykańskie satelity zwiadowcze Lacrosse. Do niedawna wywiad USA w ogóle zaprzeczał ich istnieniu a do dzisiaj nie ujawniono jak wyglądają. Satelity zwiadowcze są w USA otaczane bardzo szczelną tajemnicą. Eksperci amerykańscy zastanawiają się, dlaczego w ogóle doszło do ujawnienia zdjęć.

Jak "umrze" Teleskop Hubble'a?

Kosmiczny Teleskop Hubble'a za jakiś czas przestanie nam dostarczać pięknych zdjęć Kosmosu. Naukowcy obawiają się, że za kilka lat pojawią się poważne awarie, które zakończą pracę tego kosmicznego obserwatorium.

Rosja rezygnuje z podboju kosmosu. Musi zaciskać pasa

Rosja w kolejnych dziesięciu latach zredukuje o ponad jedną trzecią wydatki na swój program kosmiczny z powodu kryzysu gospodarczego, który, jak pisze Reuters, zmusza ją do odłożenia do lamusa planów rozwoju superciężkiej rakiety nośnej.

Ćwierć wieku Hubble'a w Kosmosie. Emerytura zbliża się jednak wielkimi krokami

24 kwietnia 1990 roku w przestrzeń kosmiczną został wysłany Kosmiczny Teleskop Hubble'a. W tym czasie nie było nawet jeszcze ogólnodostępnego internetu, odbyły się piłkarskie Mistrzostwa Świata we Włoszech, a mecze rozgrywane były pomiędzy Czechosłowacją i Republiką Federalną Niemiec. Można było również kibicować drużynie z Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Katastrofa tajemniczej rakiety na wojskowym kosmodromie Rosjan

Chwilę po starcie z rosyjskiego wojskowego kosmodromu w Plesiecku rozbiła się rakieta. Nie wiadomo, jaka dokładnie, ale wojskowi zapewniają, że nie należała do nich. Według agencji TASS wystrzelenie było dziełem "jednego z przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego".

"Ręce przymarzały do armatury". Kolejna głodówka na kosmodromie Wostocznyj

Rosyjski kosmodrom Wostocznyj w obwodzie amurskim ma uniezależnić władze na Kremlu od Bajkonuru w Kazachstanie. Wizerunek strategicznej budowy na Dalekim Wschodzie Rosji psują jednak skandale korupcyjne i protesty robotników, którzy po raz kolejny ogłosili strajk głodowy. I to mimo obietnic wicepremiera Dmitrija Rogozina, że otrzymają zaległe pensje.

Za nami brzegowe zakrycie Aldebarana. Zobaczcie to jeszcze raz

Za nami zakrycie Aldebarana. Gwiazda zgasła za księżycowymi górami. Zjawisko najlepiej widoczne było na północnym wschodzie kraju. Tam gwiazda dosłownie migotała na wieczornym niebie. Tym, którzy nie mieli okazji podziwiać tego widoku, polecamy obejrzenie fragmentów transmisji. Relacjonował ją miłośnik astronomii Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Na Ceres może być dużo wody

Na ten moment od miesięcy czekało wielu miłośników astronomii. Sonda Dawn (pol. Świt) należąca do NASA zbliżyła się na tyle blisko Ceres (największej planety karłowatej Układu Słonecznego), by zrobić pierwsze szczegółowe zdjęcia.

Z kamerką Go Pro 400 kilometrów nad Ziemią

Być astronautą. Wielu o tym marzy, ale niewielu realizuje to marzenie. By ów sen się ziścił, konieczne jest podporządkowanie mu całego życia zarówno zawodowego, jak i osobistego. Nagroda jest jednak bezcenna, bo któż by nie chciał choć raz w życiu spojrzeć na Błękitną Planetę z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Pod powierzchnią Marsa jest płynna woda

- Tuż pod powierzchnią Marsa jest woda w formie płynnej - oświadczyli naukowcy NASA analizujący dane przesyłane przez łazika Curiosity. Dotychczas sądzono, że Czerwona Planeta jest zbyt zimna i zbyt jałowa, by mogła na niej występować woda w płynnej postaci, znanej z Ziemi.

Afera na sztandarowej budowie Rosji. Dyrektor zwolniony, korupcja i oskarżenia

Budowa nowego kosmodromu na dalekim wschodzie Rosji boryka się z kolejnymi problemami. Po tym, jak zastrajkowała część robotników, na miejsce przyjechał wicepremier Dmitrij Rogozin, który nakazał wypłatę zaległych pensji. Zwolnił przy okazji jednego dyrektora, zarzucił mu korupcję, a przy tym obwinił o wszystko swoich poprzedników. Źródłem problemów się nie zajęto.

Zielony szósty zmysł. Naukowcy chcą ustalić, co decyduje o kierunku wzrostu roślin

Podczas gdy dyskusyjną jest kwestia, czy rośliny posiadają pięć ludzkich zmysłów - wzrok, węch, słuch, smak i dotyk - bezdyskusyjny jest fakt, że posiadają zmysł grawitacji. Przetestowano go w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy usiłują ustalić, czym jest tzw. szósty zmysł roślin, umożliwiający im wzrost niezależnie, gdzie go dokonują - czy to na Ziemi, czy w kosmosie, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

"Przytulenie się" Neptuna do czerwonego karła dałoby obiekt zbliżony do Ziemi

Dzięki atmosferze życie na Błękitnej Planecie jest zabezpieczone - gdyby zniknęła, wiele organizmów nie zdołałoby przetrwać. Co by się stało, gdyby planeta miała zbyt dużo atmosfery? Część naukowców, z powodu coraz częściej odkrywanych ciał niebieskich podobnych do naszej Ziemi, zastanawia kwestia tego, jakie byłyby konsekwencje zbyt dużej ilości gazu otaczającego ciało niebieskie.