Kosmos

Kosmos

W niedzielę przywitamy astronomiczną wiosnę

W niedzielę o godz. 5.30 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Od tego momentu półkula północna będzie otrzymywała więcej Słońca niż południowa. W tym roku na wiosennym niebie atrakcji nie zabraknie - będzie można podziwiać m.in. rój Lirydów i przejście Merkurego na tle tarczy Słońca.

"Wszyscy jesteśmy zbudowani z gwiezdnego pyłu"

Wspólnym przodkiem gwiazd, planet i wszystkich innych obiektów w kosmosie jest pył kosmiczny. Obecny jest do czasów współczesnych. Mimo, że stanowi jedynie jeden procent przestrzeni międzyplanetarnej, znajduje się wszędzie. Okazało się także, że wszystko we Wszechświecie, nawet ludzie, mają swój początek w ziarenku pyłu unoszonego w Kosmosie.

Siły Powietrzne USA straciły niespodziewanie kontrolę nad satelitą

Amerykańscy synoptycy wojskowi mają poważny problem. Kontakt z satelitą meteorologicznym, który pomaga im przewidywać pogodę, został nagle zerwany. - W tej chwili nie wiadomo co się do tego przyczyniło - twierdzą specjaliści, którzy próbują odzyskać panowanie nad urządzeniem.

Powinniśmy czekać na "telefon" z innej planety

Spędzamy dużo czasu szukając sygnałów od innych form życia, spoza Układu Słonecznego. Ale tak naprawdę nigdy nie zastanawialiśmy się nad tym, dla kogo w Kosmosie jesteśmy widoczni. I kto może próbować się z nami skontaktować.

Scott Kelly - astronauta rekordzista NASA wraca na Ziemię

Scott Kelly żegna się z Kosmosem. Po 340 dniach przebywania na orbicie, we wtorek powróci na Ziemię. - Mógłbym zostać nawet kolejny rok jeśli byłoby to konieczne, jednak zawsze miałem uczucie lekkiej tęsknoty - twierdzi astronauta. - Na ISS panują spartańskie warunki - opisuje swój pobyt Kelly.

Na Charonie mógł być pradawny, podpowierzchniowy ocean

Pierwsze zdjęcia Plutona i jego największego księżyca - Charona z misji NASA New Horizons zaskoczyły naukowców. Powierzchnia badanych obiektów nie jest tak dziewicza i bezbarwna jakby się mogło wydawać. Zamiast tego jest pokryta licznymi kraterami, górami i wieloma innymi formami geologicznymi.

400 ton uderzyło w wioskę. Katastrofa, która zmieniła Chiny

Wszyscy patrzyli, jak rakieta zaczyna lecieć poziomo i eksploduje, uderzając o ziemię. Centrum kontroli misji wstrząsnął silny podmuch i zapadła ciemność - tak wspominał jeden z dziennikarzy katastrofę chińskiej rakiety w 1996 roku. 20 lat temu nie tylko wywołała kryzys w relacjach pomiędzy Chinami a USA, ale też nieodwracalnie zmieniła oblicze chińskiego programu kosmicznego.

Szukasz pracy nie z tej Ziemi? Zostań astronautą

To już ostatni dzwonek, żeby zgłosić się do NASA. Od grudnia poszukują chętnych, którzy po przeszkoleniu polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pensja jest kusząca. Rocznie można zarobić nawet 615 tys. zł.