Kosmos

Kosmos

Szanse na kolonizację Marsa: "Wydaje się, że to kompletne szaleństwo"

Optymiści trochę z tych inwestorów - skomentował Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik plany holenderskiej firmy Mars One, która już za 10 lat chce rozpocząć kolonizację Marsa. Astronom uważa, że to może być za krótki czas do przygotowania lotu załogowego na Czerwoną Planetę. Przyznaje jednak, że często właśnie szalone i trudne do realizacji projekty prowadzą do rozwoju cywilizacji.

Burza jak bestia. Zjadła własny ogon

Do mitycznego węża Uroborosa pożerającego własny ogon porównali naukowcy monstrualną burzę na Saturnie z 2010. Według uczonych, to pierwszy przypadek zaobserwowanej w Układzie Słonecznym burzy, która sama doprowadziła do swojego zniszczenia. Trwający 267 dni żywioł był na dodatek jednym z największych i najdłuższych na tej planecie.

Rakieta runęła do wody zaraz po starcie. Kolejna kosmiczna porażka Rosjan

Nie powiodło się w piątek wystrzelenie rosyjskiej rakiety nośnej Zenit-3SL z amerykańskim satelitą telekomunikacyjnym Intelsat-27. Wkrótce po starcie z pływającej platformy na Pacyfiku rakieta spadła do wody. To nie pierwszy problem naszych sąsiadów z realizowaniem ich programu kosmicznego w ostatnich latach.

Niezwykłe widoki na lutowym niebie. Wystarczy zwykła lornetka

Lutowe niebo będzie łaskawe nie tylko dla miłośników astronomii. Niezwykłe widoki szykują się też przed wszystkimi, którzy dysponując tylko lornetką będą mieli ochotę choć przez chwilę popatrzeć na ciało niebieskie inne niż Księżyc czy gwiazdy.

W kosmosie orzeszki są "jak żywe"

Widzieliście kiedykolwiek, jak zachowują się w stanie nieważkości... orzeszki? Te, których puszkę otworzył na ISS astronauta Chris Hadfield, były dosłownie jak żywe.

Przetną największy polski meteoryt

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowują się do przecięcie największego polskiego meteorytu. Ta operacja jest niezbędna do dokładnego zbadania znaleziska - tłumaczą.

Betelgeza i tajemnicze pasmo materii. Kosmiczna kolizja w Pasie Oriona?

Gwiazdozbiór Oriona może stać się areną kosmicznej kolizji. Najnowsze obserwacje pozwoliły odkryć w pobliżu Betelgezy, jego drugiej najjaśniejszej gwiazdy, tajemnicze pasmo materii. Według astronomów te dwa obiekty zderzą się całkiem niedługo, co w kosmicznej skali oznacza około 5 tys. lat.

Bogactwo z kosmosu

Szukają państwo pomysłu na biznes? Mamy taki, tyle że daleko stąd. Wystarczy upolować bogatą w złoża asteroidę, wymyślić technologię wydobywania tych złóż i przesyłania ich na Ziemię. Można stać się potentatem w wydobyciu niklu, żelaza czy złota. Jest jedno "ale". Wyścig po te surowce już się zaczął. Żeby do niego dołączyć. trzeba mieć wielkie pieniądze. 

Poleciał na 3 miesiące, bada Marsa już 9 lat

Jego misję planowano na 3 miesiące, tymczasem trwa już 9 lat. Zamiast zakładanych 600 metrów przejechał już ponad 35 km. Łazik Opportunity to już prawdziwy marsjański wyjadacz i nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie miał przejść na emeryturę.

Słońce świeci we wszystkich kolorach

Pierwsze skojarzenie ze Słońcem? Żółty kolor. Dla astronomów to niekoniecznie takie oczywiste, bo podczas w swojej pracy oglądają naszą gwiazdę także w pomarańczowym, zielonym, niebieskim czy fioletowym kolorze. Naukowcy z NASA wytłumaczyli, dlaczego.

Z kosmosu widać Curiosity i jego ślady

Curiosity ma swojego podglądacza. Jednej z należących do NASA sond kosmicznych udało się sfotografować z orbity ślady, jakie pozostawił po sobie łazik. Na zdjęciu widać i robota "we własnej osobie".

Za oknami Sokoła Millenium nie było smug gwiazd, lecz bardzo jasny blask

Sokół Milllenium mknący z prędkością światła przez Wszechświat i smugi gwiazd za jego oknami. To widok dobrze znany miłośnikom "Gwiezdnych Wojen". Zdaniem angielskich studentów fizyki, w rzeczywistości pilotujący go Han Solo nie zdołałby zobaczyć tych ciał niebieskich. Oślepiałby go za to blask zupełnie innego typu.