Kosmos

Kosmos

Pierwsza przejażdżka Curiosity

Pierwsze koty za płoty. Łazik Curiosity przejechał kilka metrów po powierzchni Marsa - poinformowała w środę amerykańska agencja kosmiczna NASA. To kolejny etap misji największego ziemskiego pojazdu na Czerwonej Planecie.

Kosmiczny spacer, by chronić ISS

Dwaj rosyjscy kosmonauci z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wyszli w poniedziałek w otwartą przestrzeń kosmiczną. Cel? Montaż osłon chroniących przed meteorytami.

Tak czułe, że wykryje pożar nocą

Na pokładzie jednego z najnowszych satelitów pogodowych, tzw. Suomi NPP, znajduje się narzędzie tak czułe, że potrafi wykrywać pożary lasów nawet w środku nocy. Ostatnio udało się za jego pomocą uchwycić ogień szalejący po zmroku na zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Hindusi też chcą na Marsa. Ruszają za rok

Hindusi chcą, i to już za rok, wyruszyć na podbój Marsa. - W 2013 roku mamy zamiar wysłać bezzałogową misję na Czerwoną Planetę - zapowiedział w środę premier Indii Manmohan Singh.

Jak południowy zachód USA. Zobacz film z Marsa

Marsjański łazik "Curiosity" wciąż dostarcza nowych obrazów z Czerwonej Planety, a pracujący przy nim naukowcy nie tracą czasu. Badają, analizują i obrabiają kolejne otrzymane zdjęcia. Systematycznie publikują efekty swojej pracy. Dzięki temu możemy już oglądać nagranie pokazujące widok marsjańskiego krateru Gale. Przypomina on zdaniem znawców południowy zachód USA.

"Curiosity" znajdzie życie na Marsie?

"Historia pokazuje, że prawdopodobnie i my doczekamy się dowodów na istnienie życia pozaziemskiego" - uważa Benjamin Radford, redaktor naczelny magazynu "Skeptical Inquirer". Wyśle je na Ziemię łazik marsjański "Curiosity".

W sobotę z nieba spadną setki gwiazd

Szybki, jasny rozbłysk pozostawiający przez chwilę smugę na nocnym niebie - "spadające gwiazdy", czyli meteory przelatujące przez ziemską atmosferę wyglądają bardzo efektownie. Już w nocy z soboty na niedzielę będzie je można zobaczyć. Spadnie nawet 100 meteorów z roju Perseidów na godzinę.

Wielki sukces NASA: Curiosity wylądował na Marsie

Naukowcy z NASA cieszą się z udanego lądowania łazika badawczego Curiosity, który rano osiadł na powierzchni Marsa. Radość w centrum w Pasadenie wzrosła jeszcze bardziej, kiedy kilka minut później Curiosity przesłał pierwsze zdjęcia. Chociaż są czarnobiałe i o niewielkiej rozdzielczości, potwierdziły to, co najważniejsze: że łazik znajduje się we właściwym położeniu i ma zasilanie. Naukowcy obiecują na wieczór bardziej efektowne fotografie z Marsa.

Curiosity wylądował na Marsie

Curiosity już na Marsie. Wszystko poszło zgodnie z planem - o godzinie 7.32 rano polskiego czasu, na Czerwonej Planecie wylądował łazik NASA. Na ziemię zostały przesłane pierwsze zdjęcia. Misja Curiosity ma udzielić odpowiedzi na pytanie, czy na Marsie istniało życie. Transmisja z lądowania łazika w TVN24 i tvn24.pl.

Kawałek Polski wyląduje na Marsie. Zobacz to w tvn24.pl

Kiedy załoga Apollo 11 lądowała na Księżycu, cały świat wstrzymywał oddech. Podobnie może być dzisiaj, kiedy na Marsie lądować ma łazik Curiosity. Jeszcze nigdy odpowiedź na pytanie, czy na Czerwonej Planecie istniało życie, nie była bliżej. A zasługi ma w tym także jedna z polskich firm.

Rosja stawia na Kosmos. Ambitne plany Putina

Rosjanie dynamizują swoje działania w kosmosie. Ogłosili już przetarg na projekt rakiety nośnej na Księżyc, która chcą wystrzelić na przestrzeni sześciu lat. Dodatkowo Putin mocno pracuje nad zacieśnieniem współpracy z Wielką Brytanią. Chce, by Rosja wyniosła na orbitę kilka brytyjskich satelitów.

Irańska małpa poleci w Kosmos. Po Ramadanie

Po kilku miesiącach czekania irańska małpa w końcu poleci w Kosmos. Jak podała tamtejsza agencja informacyjna Fars, zwierzę zostanie wystrzelone na orbitę, gdy tylko skończy się święty miesiąc Ramadan.

Najdokładniejszy obraz galaktyki w historii

Chociaż znajduje się 60 mln lat świetlnych od naszej planety, możemy dokładnie przyjrzeć się jej budowie. Na zdjęciu wykonanym prze teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego łatwo odróżnić stare i młode obszary galaktyki NGC 1187 albo należącą do niej supernową. To najbardziej szczegółowe zdjęcie galaktyki kiedykolwiek zarejestrowane.

Trzy satelitarne oblicza Londynu. Jeden kadr, wiele znaczeń

Kolejne wyjątkowe zdjęcia stolicy Wielkiej Brytanii wykonał satelita NASA. Pozornie może się wydawać, że fotografie zostały podrasowane w jednym z programów graficznych. Okazuje się jednak, że każde z nich dostarcza odmiennych informacji. Możemy spojrzeć na Londyn tradycyjnie, w kontekście flory czy geologii.

35 km "lodowej zjeżdżalni" na Japecie

Osunięcia ziemi, lawiny błotne, wypływy lawy - te zjawiska obserwowane na Ziemi często robią wrażenie swoją dynamika i rozmiarem. Podobne, ale obserwowane w Kosmosie, mogą znacznie różnić się skalą. Lodowe osuwisko na jednym z księżyców Saturna sięga 35 km w dal od ściany krateru, z której się stoczyło.

Księżyc może być fragmentem Ziemi

Księżyc to wynik kolizji między Ziemią a obiektem wielkości Marsa, uformowany z materiału obu tych ciał - głosi powszechnie przyjęta Teoria wielkiego zderzenia. Komplikują ją jednak zaskakujące wyniki chemicznych badań księżycowych próbek. Doprowadziły do stworzenia nowych hipotez dotyczących powstania ziemskiego satelity, ale żadna z nich nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości. Jedna z nich zakłada, że jest on oderwanym fragmentem naszej planety.

Amerykańskie flagi przetrwały 40 lat na Księżycu

Promieniowanie, mikrometeoryty i wahania temperatury rzędu niemal 300 stopni nie zaszkodziły flagom zatkniętych przez astronautów w grunt Księżyca. Mimo tak trudnych warunków przetrwały tam już 40 lat. O tym, że nadal stoją i rzucają cienie na powierzchnię naszego satelity, świadczą bardzo dokładne zdjęcia z satelity Lunar Reconnaissance Orbiter.

Rosyjskie kłopoty w Kosmosie. Czekają na Japończyków

Problemy techniczne przerwały cumowanie rosyjskiego statku transportowego Progress do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To była już druga nieudana próba dokowania z wykorzystaniem nowego systemu. Kolejne podejście zaplanowano dopiero na niedzielę.