Edukacja

Edukacja

- Jedyną szansą dla edukacji w Polsce jest tworzenie szkoły, która widzi i akceptuje różnorodność. Takiej, która nie poddaje się bieżącej polityce. Tymczasem obawiam się, że w najbliższych latach przemiany w edukacji będą odbywały się na zasadzie: "moja wizja jest lepsza niż twoja" - mówi dr hab. Mikołaj Herbst. I opowiada nam, jak mogą skończyć się oświatowe pomysły ministra Przemysława Czarnka.

By uniknąć dyskryminacji dzieci i młodzieży LGBT, Gdańsk organizuje szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Szkolenia są dobrowolne, ale dla radnych Prawa i Sprawiedliwości niedopuszczalne - dlatego donoszą na gdańskie władze do ministra edukacji i chcą kontroli kuratorium. Sylwia Piestrzyńska.

Za posłanie uczniów na lekcje o konstytucji organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Tour de Konstytucja" zawieszona została dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach. Wnioskował o to między innymi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak oraz małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Adrianna Otręba pyta, dlaczego rozmowa o prawie i wartościach jest tak kontrowersyjna?

- Okazało się, że w manifestacji nauczycielskiej może wziąć udział nie więcej niż 150 osób, dlatego zorganizujemy kilka zgromadzeń równocześnie - zapowiada Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. I zachęca do wyjścia na ulice Warszawy w sobotę 9 października również przedstawicieli innych centrali związkowych działających w oświacie.

"Minister Czarnek chce wykorzystać szkołę do manipulowania społeczeństwem i narzucania partyjnej wizji świata" - twierdzą naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Chodzi o zmianę prawa oświatowego, która znacznie zwiększa kompetencje kuratorów. Organizacje społeczne nazwały nawet ten projekt "zastraszaniem". Adrianna Otręba.