Edukacja

Edukacja

Za posłanie uczniów na lekcje o konstytucji organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Tour de Konstytucja" zawieszona została dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach. Wnioskował o to między innymi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak oraz małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Adrianna Otręba pyta, dlaczego rozmowa o prawie i wartościach jest tak kontrowersyjna?

- Okazało się, że w manifestacji nauczycielskiej może wziąć udział nie więcej niż 150 osób, dlatego zorganizujemy kilka zgromadzeń równocześnie - zapowiada Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. I zachęca do wyjścia na ulice Warszawy w sobotę 9 października również przedstawicieli innych centrali związkowych działających w oświacie.

"Minister Czarnek chce wykorzystać szkołę do manipulowania społeczeństwem i narzucania partyjnej wizji świata" - twierdzą naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Chodzi o zmianę prawa oświatowego, która znacznie zwiększa kompetencje kuratorów. Organizacje społeczne nazwały nawet ten projekt "zastraszaniem". Adrianna Otręba.

- Jesteśmy w szkole, żeby pomagać, a nie piętnować. (...) Bo wizyta u psychologa czy pedagoga to nie jest dowód, że się popsuliśmy i teraz się musimy naprawiać, ona jest po to, żeby ktoś pomógł nam pracować na nasz rozwój - mówi Lucyna Kicińska, szkolna pedagożka i suicydolożka. A depresja? - Może się przytrafić, jak koronawirus albo zapalenie płuc. Jedno jest pewne, można to wyleczyć.