Edukacja

Edukacja

Kuratorzy oświaty do wymiany

Kilkunastu kuratorów oświaty, nominowanych za czasów Przemysława Czarnka, już zostało odwołanych. Zostało jeszcze dwóch. Nowi mają bardziej wspierać, niż kontrolować. Koniec z zarządzaniem strachem - słyszymy. Przed nowymi kadrami wiele trudnych wyzwań. Maria Mikołajewska.

Jak z "dziwnego odludka" zrobiono dyktatora

Dorastający w luksusach, edukowany w Szwajcarii, otoczony przez dwór pochlebców i służących, Kim Dzong Un od dzieciństwa żył w przekonaniu, że jest kimś wyjątkowym. Jego ojciec Kim Dzong Il już w kilkulatku zobaczył cechy, które miały uczynić z niego Wielkiego Następcę. Jak wychowywano przyszłego dyktatora? Co sprawiło, że w wieku 27 lat stał się najmłodszym przywódcą państwa na świecie, pokonując w rywalizacji o sukcesję starszych braci? Trzeci Kim kończy właśnie 40 lat. 

Tak wygląda willa plus. Fundacja Megafon kupiła nową siedzibę

Fundacja Megafon, która w programie willa plus dostała 4,5 mln zł, kupiła nową siedzibę. Budynek, z którego chce "wspierać system oświaty", mieści się na warszawskich Młocinach. Pojechaliśmy go obejrzeć. Wykryliśmy też kolejne nieprawidłowości we wniosku grantowym organizacji.

Niska ocena za różowe włosy, w domu rower za czerwony pasek. Co ocenoza zrobiła z polską szkołą? 

Czy za makijaż można stracić punkty z zachowania? Można. A czy jak uczeń się tnie, to może mieć niższą ocenę z zachowania? Może. W szkolnych statutach roi się od błędów i zapisów niezgodnych z Prawem oświatowym, nauczyciele nie są szkoleni, jak oceniać, by motywować do nauki. A uczniowie? Nie chcą nieraz podnieść długopisu, jeśli zadanie nie jest na ocenę, bo rodzice płacą za stopnie nawet w euro. Czy ocenoza to choroba polskiej szkoły?