Edukacja

Edukacja

82-latek uczy młodzież, bo innych chętnych brak. W nauczycielskich grafikach pojawiają się luki i w części szkół spięcie planu lekcji jest prawdziwym wyzwaniem. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że wciąż brakuje 15 tysięcy nauczycieli. Ci, którzy są, muszą pracować za innych. Dyrektorzy muszą liczyć na to, że nie będą chorować, bo w takich warunkach L4 to brak lekcji. Łukasz Wieczorek.

Córka po rozpoczęciu roku szkolnego dostała dreszczy, test wykazał, że to covid. A dzień wcześniej robiła sobie zdjęcie z naszym prezydentem Andrzejem Dudą, rozmawiała z aktorami na evencie promującym czytelnictwo. Choruje już pół klasy. Czy szkołę to interesuje? Nie. Nic już nie trzeba zgłaszać - alarmuje Agnieszka, mama 12-latki. 

Nie ma pieniędzy - nie ma podręczników. Są podręczniki - nie ma ćwiczeń, chyba, że zapłacą za nie rodzice, choć to niezgodne z prawem. Podobnie jak płacenie za papier do ksero, środki czystości, czy pensje nauczycieli. Dzieci poszły do szkół i w ich murach zostaną (wyjścia do kina, zielone szkoły? "kogo będzie na to stać?"), chyba, że brak ogrzewania "wygoni" je na zdalne nauczanie. Tak, edukacja, choć w teorii bezpłatna, staje się coraz droższa. No i jak się skupić z pustym brzuchem?

W niedzielę odbyły się protesty przed ministerstwem edukacji. Dotyczyły między innymi podręczników do Historii i Teraźniejszości. Książkę prof. Roszkowskiego trudno nazwać podręcznikiem, dlatego mało kto chce z niego korzystać. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wzrostu wynagrodzenia o 20 procent i mówi, że to może zastopować ucieczkę nauczycieli z zawodu. Adrianna Otręba.