Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl
Odbyła się konferencja "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania" z udziałem między innymi szefowej MEN
Odbyła się konferencja "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania" z udziałem między innymi szefowej MENTVN24
wideo 2/4
Odbyła się konferencja "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania" z udziałem między innymi szefowej MENTVN24

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Psychologia to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków studiów, w 2024 r. chętniej wybierana była tylko informatyka.  Liczba studentów systematycznie rośnie - jeszcze w 2019 psychologię studiowało ponad 34 tys. osób w Polsce. Trzy lata później - już 56 tys. To wzrost o ponad 60 proc.

- Boom na psychologię jest ogromny. To zawsze były popularne studia, ale przez długi czas trudno było się na nie dostać - komentuje dr Julita Koszur, prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu i współautorka "Raportu o studiach psychologicznych w Polsce", przygotowanego przez UJ i SWPS. - Po reformie szkolnictwa wyższego przeprowadzonej przez ministra Gowina w 2019 r. zniknęły minima kadrowe i wiele uczelni zaczęło otwierać kierunki psychologiczne. Oferta znacznie się poszerzyła. Ta masowość niesie ze sobą ryzyko obniżenia jakości poziomu nauczania - dodaje naukowczyni.

Brakuje standardów

"Zawód psychologa jest uznawany za zawód zaufania publicznego, jednak nie istnieją standardy kształcenia na tym kierunku, analogiczne do standardów obowiązujących dla zawodów medycznych, architekta i nauczyciela" - czytamy w "Raporcie o studiach psychologicznych w Polsce". Wynika z niego, że ponad 40 proc. studentów kształciło się na uczelniach, które nie poddały się ewaluacji naukowej.

Z kolei Polska Komisja Akredytacyjna, która zapewnia zewnętrzny system kontroli jakości kształcenia na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych, wydała negatywną opinię ponad 60 proc. uczelni, które chciały otworzyć kierunek psychologia (93 kierunki na 140). Mimo negatywnej opinii - niektóre z nich nadal prowadzą rekrutacje.

Eksperci zwracają uwagę, że brakuje konkretnych wytycznych dotyczących tego, czego w zasadzie powinni uczyć się studenci. Według zapowiedzi ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego ma się to zmienić. Minister Dariusz Wieczorek kilka miesięcy temu ogłosił, że powstał zespół, który ma za zadanie określić standardy kształcenia przyszłych psychologów.

Dariusz Wieczorek ministrem nauki i szkolnictwa wyższego
Dariusz Wieczorek ministrem nauki i szkolnictwa wyższegoTVN24

- W tej chwili największym problemem jest zbyt duża różnorodność form kształcenia i programów nauczania. Każdy uczy trochę inaczej i trochę czego innego - stwierdza dr Koszur. Dodaje, że trudności sprawia także ocena jakości kształcenia w różnych ośrodkach. - Analiza jakości kształcenia przez Polską Komisję Akredytacyjną jest żmudna, sporo jest w tym biurokracji, a papier wszystko przyjmie - podkreśla.

Dr Koszur dodaje, że nie jest zwolenniczką ujednolicania wszystkiego. Jej zdaniem uczelnie powinny zachować przynajmniej częściową swobodę układania programów nauczania, związanych np. z badaniami, które uczelnia prowadzi. - Jedną z ważniejszych kompetencji, jakie powinni posiadać przyszli psychologowie, jest gotowość do ciągłego szkolenia się i bycia na bieżąco z wynikami badań, analogicznie jak w przypadku lekarzy - tłumaczy.

Więcej mówimy o zdrowiu psychicznym

W 2023 r. na polskich uczelniach były 254 oferty studiów psychologicznych. Dla porównania - jeszcze w 2018 było ich 144. Zainteresowanie studiami na kierunku psychologia rośnie także w innych krajach europejskich. Z danych Eurostatu wynika, że od 2016 do 2021 r. we wszystkich krajach UE wzrósł odsetek osób studiujących psychologię wśród innych studentów.

Skąd taka popularność? Dr Koszur uważa, że to m.in. wpływ pandemii. - Zaczęło się więcej mówić o dobrostanie psychicznym. Ludzie docenili, że są specjaliści, którzy mogą pomóc poczuć się lepiej. Coraz odważniej mówi się o zdrowiu psychicznym, pójście do psychologa czy psychiatry nie jest już obciążone takim odium - wymienia.

- Kompetencje psychologiczne są dość uniwersalne, mogą być wykorzystywane w wielu zawodach. W wielu miejscach pracy przyda się budowanie relacji, prowadzenie rozmowy, udzielanie wsparcia, rozwiązywanie konfliktów, zrozumienie dla złożonych ludzkich motywacji - dodaje.

Podobnie widzi to dr Joanna Gutral, psycholożka. - Po psychologii otwiera się wiele ścieżek, praca z pacjentami to tylko jedna z nich. Można też pracować w marketingu czy PR. Do tego rośnie świadomość dobrostanu psychicznego i ludzie się tym interesują. Niestety rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia. 

CZYTAJ TAKŻE: Pół kandydata na jedno miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce studiować

Psycholog, psychoterapeuta, terapeuta - kim są

W tym miejscu warto uporządkować terminologię. Nazwy psychoterapeuta, terapeuta i psycholog w języku potocznym są używane zamiennie. Realnie oznaczają jednak trochę inne zawody i inne kwalifikacje, choć np. psycholog może być również psychoterapeutą (i odwrotnie). Psycholog to osoba po studiach psychologicznych. O ile nie skończy podyplomowej szkoły i nie uzyska uprawnień, nie może prowadzić terapii z pacjentami. Z kolei psychoterapeuta to osoba po dowolnych studiach, z ukończoną certyfikowaną szkołą psychoterapii, często w określonym nurcie. A terapeuta? To najbardziej ogólne określenie. Żeby prowadzić terapię, nie trzeba mieć ukończonego specjalistycznego kursu. Przed decyzją o rozpoczęciu pracy z daną osobą warto więc dopytać o jej kwalifikacje.

Zagrożone biznesy

Brakuje standardów nauczania, ale to niejedyny problem. Nie ma też regulacji dotyczących zawodu terapeuty. - W chwili obecnej można skończyć na przykład studia na architekturze i otworzyć gabinet terapeutyczny. To jest nieuregulowane - wskazywał Marcin Szafrański, rzecznik Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w programie "Polska i Świat".

Rzeczniczka Praw Dziecka: korzystanie z pomocy psychologa czy lekarza psychiatry to nie jest wstyd
Rzeczniczka Praw Dziecka: korzystanie z pomocy psychologa czy lekarza psychiatry to nie jest wstydTVN24

Pod koniec listopada powstał Parlamentarny Zespół ds. ustawowego uregulowania zawodu psychoterapeuty. Przewodniczy mu posłanka Marta Golbik (KO). - Do naszych propozycji udało nam się przekonać większość środowiska, choć podziały nadal są widoczne. Ustawa jest trudna, bo dotyczy różnych nurtów, obszarów i sposobów kształcenia. Niełatwo ująć to w jednolite ramy - mówi Golbik.

- W swoich branżach ludzie nie zawsze chcą regulacji. Mają ku temu różne powody. Części osób stan nieuregulowania jest na rękę, dzięki temu mogą prowadzić swoje biznesy: organizować szkolenia, wydawać certyfikacje - wymienia Golbik. Podkreśla, że prace zespołu zbliżają się ku końcowi.

Dr Joanna Gutral przyznaje, że są powody do ostrożnego optymizmu. Cieszy ją fakt, że prace nad regulacjami rozpoczęły się już na początku kadencji Sejmu. - Jest jednak kilka rzeczy, które niepokoją - stwierdza. - W krajach zachodnich podczas pracy nad regulacjami dotyczącymi zawodu psychologa podkreślano znaczenie stosowania metod o skuteczności udowodnionej naukowa. Parlamentarny Zespół zdaje się odchodzić od tego trendu. Dlaczego? Tego nie potrafię zrozumieć - stwierdza dr Gutral.

Dodaje, że ustawa o zawodzie terapeuty zmniejszy prawdopodobieństwo nadużyć, ale ich nie wyeliminuje.

- Mam nadzieję, że spowoduje większą przejrzystość. Kiedy potrzebujemy pomocy medycznej, możemy zdecydować, czy chcemy iść do lekarza, czy do znachora - mówi. - Od lekarza wymaga się wykształcenia bazowego medycznego. W jednej z propozycji ustaw o zawodzie psychoterapeuty nie ma zapisu o wykształceniu bazowym. W związku z tym psychoterapeutą będzie mógł zostać każdy chętny. To, moim zdaniem, błąd. Nie ma konsensusu w środowisku, zatem to Ministerstwo Zdrowia weźmie odpowiedzialność za te decyzje. Na braku regulacji cierpią pacjenci, którzy mogą trafić pod opiekę pseudospecjalistów. Uważam, że jeśli ktoś nie pomaga, to już szkodzi - stwierdza Gutral.

Może egzamin na psychologa?

W konsultacjach jest już przygotowana przez ministerstwo pracy ustawa o zawodzie psychologa. - Zdrowie psychiczne wymaga współpracy międzyresortowej. Od pewnego czasu mówimy o tym, że potrzebna jest jedna osoba albo komórka, która zajmie się koordynacją działań związanych z tym tematem - stwierdza posłanka Golbik.

Nie do końca zgadza się jednak z wizją ustandaryzowania ścieżki edukacyjnej. - Standardy kształcenia to skomplikowany temat - uważa. - W zawodzie psychoterapeuty najważniejsza jest praktyka, szkoły psychoterapii działają w wielu przypadkach fantastycznie, rzadko zdarzają się niesławne weekendowe szkolenia, po których ludzie mogą przyjmować pacjentów.

- Na jakość kształcenia składa się wiele rzeczy, jedną z nich jest powiązanie programów z badaniami i aktualną wiedzą naukową - podkreśla dr Koszur. - Przydałby się państwowy egzamin kończący studia, na wzór tego, jaki zdają na przykład lekarze. To pozwoliłoby ocenić, czy absolwent rzeczywiście jest gotowy do pracy z pacjentami.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Szef francuskiego resortu gospodarki Eric Lombard ocenił, że Unia Europejska i USA są "jeszcze daleko od porozumienia" w sprawie ceł. Dodał jednak, że spotkania z amerykańskimi przedstawicielami są "ciepłe".

"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"

"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega

Źródło:
PAP

- Na rynkach utrzymuje się nerwowość - uważa Hubert Stojanowski, dyrektor do spraw inwestycji klientów z Domu Inwestycyjnego Xelion. Jego zdaniem "sytuacja jest daleka od normalnej".

Nerwowo na rynkach. "To najgorszy możliwy scenariusz"

Nerwowo na rynkach. "To najgorszy możliwy scenariusz"

Źródło:
PAP

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa zapowiedziała, że MFW wprowadzi w życie sugestie Waszyngtonu dotyczące jego polityki. Wcześniej minister finansów USA Scott Bessent oznajmił, że MFW i Bank Światowy muszą pozyskać zaufanie amerykańskiej administracji.

Kristalina Georgiewa: niepewność jest niedobra

Kristalina Georgiewa: niepewność jest niedobra

Źródło:
PAP

- Jeżeli nie będziemy mieć małych i średnich przedsiębiorców, to do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) nie trafi ani wysoka, ani niska składka zdrowotna - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że bardzo chętnie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, aby przekonać go do podpisania ustawy.

Hennig-Kloska: Lewicy już powiedziałam prosto w oczy i w mediach

Hennig-Kloska: Lewicy już powiedziałam prosto w oczy i w mediach

Źródło:
TVN24, PAP

W najbliższym czasie para EUR/PLN może kolejny raz testować poziom 4,30 - uważa ekonomista Cezary Chrapek. Według niego na rynku długu możliwa jest korekta rentowności obligacji w górę.

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

Źródło:
PAP

W czwartek, niedługo przez zakończeniem notowań, WIG po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 100 000 punktów. "Polska giełda w tym roku najmocniejszym rynkiem na świecie" - stwierdził minister finansów Andrzej Domański.

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Źródło:
TVN24 BiS

Komisja Europejska (KE) zaproponowała zmiany w dyrektywach dotyczących okresowych badań technicznych pojazdów, dowodów rejestracyjnych oraz badania emisyjności spalin. Propozycje obejmują cyfryzację dokumentów oraz obowiązkowe rejestrowanie stanu drogomierzy, aby zapobiec manipulowaniu danymi.

Chcą zaostrzenia przepisów. Szykują się zmiany dla kierowców

Chcą zaostrzenia przepisów. Szykują się zmiany dla kierowców

Źródło:
PAP

Pierwsza ustawa deregulacyjna została uchwalona w czwartek przez Sejm. Wprowadza między innymi krótszy czas kontroli mikroprzedsiębiorstw czy prostsze zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Źródło:
PAP

Ustawa zobowiązująca deweloperów do informowania o cenach mieszkań w internecie została uchwalona przez Sejm. W przypadku niezastosowania się do obowiązku deweloper może zostać skontrolowany i ukarany grzywną.

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątek, 25 kwietnia, Wizz Air uruchomi dwa dodatkowe połączenia do Rzymu z Krakowa i z Warszawy z okazji uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka - przekazał przewoźnik. Jeden dodatkowy lot z Krakowa zaplanowano także na 27 kwietnia.

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Źródło:
PAP

Liczba ludności Polski na koniec pierwszego kwartału 2025 roku spadła o 158 tysięcy w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak dodał, obecnie mamy 37,437 miliona Polaków.

W rok ubyło 158 tysięcy osób

W rok ubyło 158 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd ogłosił 150 nowych sankcji na Rosję ze względu na inwazję na Ukrainę. Na liście znalazły się między innymi pady do gier, gdyż są wykorzystywane do sterowania dronami wojskowymi - wyjaśnił portal Politico.

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Źródło:
PAP

W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że jest to "de facto zmiana ustrojowa". Szef rządu zapowiedział, że pakiet projektów ustaw deregulacyjnych będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich.

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

Źródło:
PAP

Majówka w 2025 roku rozpocznie się w tym roku tradycyjnie 1 maja. To okazja do dłuższego wypoczynku, zwłaszcza dla części uczniów, którzy mogą liczyć nawet na siedem dni dodatkowego wolnego ze względu na matury. Ale skorzystać mogą też pracownicy. Sprawdzamy, kiedy najlepiej wziąć wolne w najbliższym czasie.

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Kryptowaluta $Trump gwałtownie zyskała na wartości po tym, jak prezydent USA obiecał, że zaprosi największych posiadaczy tej waluty na ekskluzywną galę z jego udziałem - podał portal stacji BBC.

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

Źródło:
BBC

Kiedy obniżki stóp procentowych? - Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział w rozmowie z Cezarym Królakiem z TVN24 BiS członek RPP Ludwik Kotecki.

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w marcu 2025 roku wyniosła 5,3 procent, wobec 5,4 procent miesiąc wcześniej - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Źródło:
PAP

Waszyngton może znieść sankcje na rosyjską energetykę, w tym gazociąg Nord Stream 2. Informacje te podaje Politico i wskazuje, że orędownikiem zniesienia sankcji ma być prezydencki wysłannik i przyjaciel Donalda Trumpa Steve Witkoff.

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Źródło:
PAP

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP