W Historycznych Mistrzostwach Europy trzeba wykazać się wiedzą z wielu dziedzin. Mieli ją licealiści z II LO im. Stefana Batorego Batorego. Z Londynu wrócili z dwoma zwycięstwami: jednym w kategorii indywidualnej, drugim w drużynowej. Reprezentującym Polskę licealistom udało się pokonać w finale prestiżową brytyjską szkołę Eton College.
Licealiści z II LO im. Stefana Batorego Batorego reprezentowali Polskę w Historycznych Mistrzostwach Europy organizowanych przez International Academic Competitions. Odbyły się 1-2 czerwca w Londynie w City of London School.
Przeprowadzany jest w języku angielskim i jest to konkurs erudycyjny, wymaga znajomości wielu dziedzin. Swoim zakresem obejmuje historię powszechną, literaturę, sztukę, muzykę, geografię i sport. Konkurs ma formułę teleturniejową, więc kto pierwszy, ten odpowiada. Jest ona bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych.
Konkurs zespołowy składa się z czterech rund, każda ma nieco inną formułę. Konkurs indywidualny, to zestaw 30 pytań. Zespoły lub soliści, by zagrać w Mistrzostwach Europy, muszą zdobyć kwalifikację, zdobywając wysokie miejsce w rozgrywkach regionalnych organizowanych w różnych krajach Europy (w tym w Polsce) lub dwa razy do roku przez Internet.
W zdobywaniu wiedzy pomaga koło
W tegorocznej edycji brały udział 44 zespoły z 13 krajów, w czterech kategoriach wiekowych, w tym dwa z II LO im. S. Batorego w Warszawie.
Nie udałoby się to bez przygotowań. W szkole zorganizowane jest koło olimpijskie Bee&Bowl, które odbywa się dwa razy w tygodniu, w sumie 3 godziny. Prowadzi je nauczycielka historii – Marzena Leśniewska. - Uczniowie przygotowują się merytorycznie, strategicznie i mentalnie. Koło jest otwarte dla wszystkich chętnych - zaznacza Leśniewska.
Jak wyjaśnia, uczniowie II LO im. Stefana Batorego w Warszawie uczestniczą w konkursach od 2016 roku, przerwa nastąpiła w czasie pandemii. - Mają na koncie sporo sukcesów. W 2017 roku zdobyli mistrzostwo Europy w Rzymie, w 2018 zostali wicemistrzami w Pradze, w ubiegłym roku uplasowali się na trzecim miejscu na mistrzostwach w Barcelonie - wyjaśnia Leśniewska.
Po zwycięstwie indywidualnym i drużynowym
W sobotnim konkursie indywidualnym debiutantka Bianca Wilkowicz, pierwszoklasistka z klasy humanistycznej, została mistrzynią Europy w kategorii Junior Varsity, zdobywając najwięcej punktów ze wszystkich zawodników i we wszystkich kategoriach wiekowych. - Wzbudziła niemałą sensację, zarówno wśród zawodników, trenerów i gości - podkreśla nauczycielka historii.
W niedzielę, 2 czerwca, doświadczona drużyna Batory A wygrała 4 z 5 rozgrywek. Z dużą przewagą wygrała ćwierćfinały (350 do 80 punktów), przemknęli przez półfinały (oba z zespołami z Ecole Jeanne Manuel z Francji), by w finałach spotkać się z brytyjskim Eton College.
- Rozgrywka była zacięta ale ostatecznie zespół z Batorego pokonał Mistrzów Anglii (290 do 210 punktów). Historia zatoczyła koło i po 7 latach Batory znów wywalczył tytuł Mistrza Europy - opowiedziała Leśniewska. Zwycięską drużynę tworzyli: Mikołaj Marczewski (klasa 3IBb), Zuzanna Bogucka (klasa 2IBa), Wiktor Chojnicki (klasa 2 IBb), Kajetan Łuszczyk (klasa 2 IBb) oraz Bianca Wilkowicz (klasa 1E).
Z kolei drużyna Batory B zajęła ostatecznie 11 miejsce.
Autorka/Autor: mg/tok
Źródło: FAKTY TVN, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: II LO im. Stefana Batorego