Metro utworzy klasy patronackie

Metro Warszawskie zawarło porozumienie z Zespołem Szkół Elektronicznych i Licealnych przy ulicy generała Zajączka. Uczniowie tej żoliborskiej placówki będą przyjmowani na praktyki zawodowe i staże organizowane przez miejskiego przewoźnika. Dodatkowo, w ramach współpracy spółki ze szkołą, planowane jest uruchomienie klas patronackich i pracowni dydaktycznej.

- Bardzo się cieszę ze współpracy, która umożliwi przyszłym absolwentom Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych im. Żołnierzy Armii Krajowej "Żywiciel" zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności w zakresie wymaganym na stanowiskach pracy w stołecznym metrze. Edukacja zawodowa to prawdziwa inwestycja w młode pokolenie. Dodam, że w Warszawie blisko 30 tysięcy uczniów i uczennic kształci się w 79 zawodach w miejskich technikach i szkołach branżowych pierwszego stopnia. Naszym wspólnym celem jest jak najlepsze przygotowanie młodzieży do wejścia na rynek pracy, dlatego tak dużą rolę przywiązujemy do współpracy szkół zawodowych z firmami i przyszłymi pracodawcami - podkreśla cytowana w komunikacie stołecznego ratusza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej edukacji.

ZOBACZ: Bez tych dokumentów Warszawie grozi inwestycyjny paraliż.

Miasto jest organizatorem konkursu "EduEmployer" Pracodawca Przyjazny Szkołom Zawodowym, który ma na celu uhonorowanie i wyróżnienie firm wspierających szkoły w przygotowaniu zawodowym oraz działających na rzecz rozwoju warszawskiego szkolnictwa zawodowego. Wśród wyróżnionych w tym roku pracodawców znalazła się miejska spółka Tramwaje Warszawskie oraz m.in. Cisco Systems Poland Sp. z. o.o., Toyota Central Europe Sp. z o.o czy Linetech S.A.

Powstaną klasy patronackie

Metro Warszawskie stale musi poszerzać swoje kadry. W związku z zapotrzebowaniem na nowych, wykwalifikowanych pracowników, spółka od kilkunastu lat współpracuje z uczelniami wyższymi oraz szkołami o profilu technicznym i budowlanym w zakresie organizacji praktyk dla uczniów i studentów w specjalizacji: elektryk, elektroenergetyk transportu szynowego, elektronik, mechatronik, teleinformatyk i technik transportu kolejowego. 

W ramach porozumienia miejskiego przewoźnika z Zespołem Szkół Elektronicznych i Licealnych (ZSEiL) przewidziane jest opracowanie programu specjalizacji dla uczniów, utworzenie klas patronackich i wyposażenie pracowni dydaktycznej szkoły. Ważnym elementem współpracy jest również planowanie ścieżek karier dla absolwentów ZSEiL w Metrze Warszawskim.

Czytaj także: