Juszczenko w Warszawie, Ukraina światu

Jeśli mierzyć stopień zażyłości między państwami częstotliwością spotkań ich przywódców, to Polska i Ukraina są prawdziwymi przyjaciółmi. Po raz drugi w ciągu miesiąca Warszawę odwiedzi ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko.

Włosi tłoczą się przy urnach

Wysoka frekwencja i długie kolejki do urn, w których trzeba było czekać nawet kilkadziesiąt minut. Włosi, wbrew oczekiwaniom komentatorów, wcale nie mają dość polityki i tłumnie stawili się w lokalach wyborczych w pierwszym dniu przedterminowego głosowania do parlamentu.

Kenia: Prezydent dzieli się władzą

Prezydent Kenii mianował swojego niedawnego rywala w wyborach prezydenckich Raila Odingę premierem i ogłosił skład nowego gabinetu zgody narodowej. W ten sposób kończy się kryzys, w którym zginęło ok. 1,5 tys. ludzi, a 300 tys. zmusił do opuszczenia swoich domów.

Dalajlama grozi odejściem

- Jeśli przemoc wymknie się spod kontroli, wtedy moją jedyną opcją będzie rezygnacja - Dalajlama XIV kolejny raz zapowiedział, że zrezygnuje, jeśli sytuacja w Tybecie się pogorszy.

Andżelika Borys na krótko zatrzymana

Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, oraz ośmiu innych Polaków zostało na krótko zatrzymanych przez białoruskie władze w strefie przygranicznej. Na posterunku spędzili dwie godziny. Wszyscy zostali już zwolnieni.

Jimmy Carter poda rękę przywódcy Hamasu

Mimo nacisków ze strony Departamentu Stanu USA i izraelskiego rządu, były prezydent USA Jimmy Carter nie zrezygnował ze swych planów spotkania w przyszłym tygodniu z przywódcą radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas, Chaledem Meszalem - podała agencja AFP.

"Benedykt XVI nie boi się terrorystów"

Benedykt XVI nie obawia się pogróżek ze strony terrorystów i jest spokojny przed swą podróżą do Stanów Zjednoczonych - zapewnia watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.

Katyń uczcił ofiary mordu

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na niedzielę, w oddalonym o 22 km Smoleńsku, zaplanowano pokaz filmu "Katyń", a na poniedziałek konferencję historyczna na Uniwersytecie Humanistycznym.

Frustrat zjadł kartę do głosowania

Sfrustrowany wyborca zjadł kartę do głosowania, porwawszy ją wcześniej na strzępy. Do tego osobliwego incydentu doszło w niedzielę w lokalu wyborczym w Sorrento na południu Włoch. Mężczyzna został zatrzymany przez policję.

Bułgaria: szef MSW "upolowany"

Minister spraw wewnętrznych Bułgarii Rumen Petkow podał się w niedzielę do dymisji w związku ze skandalem na tle ujawnionych powiązań wysokich funkcjonariuszy resoru ze światem przestępczym - poinformowało bułgarskie radio. Jego rezygnacji domagał koalicyjny ruch NDSW.

Unia nie chce foczych futer

Koniec importu foczych skór z Kanady? To całkiem możliwe, bo unijny minister ds. środowiska zaproponuje Unii Europejskiej wprowadzenie zakazu importu futra fok, których śmierć została okupione cierpieniem.

Mobilna wystawa ofiar Holokaustu

Mobilna wystawa upamiętniająca ofiary Holokaustu - deportowane przez nazistów żydowskie i romskie dzieci - wjechała w niedzielę na dworzec wschodni (Ostbahnhof) w Berlinie. "Pociąg Wspomnień" budzi wiele kontrowersji.

Kilo haszyszu wysypało się w żołądku

Prawie kilogram haszyszu w żołądku - taką ilość narkotyków 52-letni Australijczyk próbował przemycić z Tajlandii. Jednak woreczki z narkotykiem pękły i mężczyzna walczy o życie.

Zimbabwe ponownie przeliczy głosy

Zimbabweńska komisja wyborcza ponownie przeliczy część głosów oddanych w wyborach prezydenckich i parlamentarnych z 29 marca, których rezultaty nie zostały jeszcze w pełni ujawnione - poinformowały w sobotę lokalne media.

Czas oczyszczenia duszy

Jak co roku tysiące Hindusów pielgrzymuje nad rzekę Brahmaputrę w Bangladeszu, by oczyścić duszę i poprosić boga Brahmę o wybaczenie.

Samolot wbił się w dom

Pięć osób zostało rannych po tym, jak na dwa domy na przedmieściach Los Angeles spadł samolot. Trzy ofiary są w stanie krytycznym.

Francja strzela do piratów

Somalijscy piraci na celowniku. Premier Francji wypowiedział im wojnę po tym, jak sterroryzowali załogę luksusowego jachtu. Francuskie śmigłowce wojskowe ostrzelały w piątek piratów rakietami tuż po uwolnieniu zakładników. Wcześniej Paryż mówił, że akcja przebiegła "bez incydentów".

Znicz olimpijski w Tanzanii

Znicz olimpijski dotarł do Dar es-Salam w Tanzanii. To jedyne miasto na kontynencie afrykańskim, które odwiedzi olimpijski ogień.

Przybywa ofiar eksplozji w Iranie

Do 11 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar sobotniego wybuchu w meczecie w Szirazie na południu Iranu. 191 osób odniosło obrażenia - poinformowały w niedzielę władze irańskie. Policja twierdzi, że nie był to zamach.

Pisał przewodniki z domu

Autor popularnych na całym świecie przewodników ujawnił, że wiele z zawartych w jego książkach anegdot i informacji zwyczajne zmyślił - podaje australijski tygodnik "Sunday Telegraph".

Żołnierze ubezpieczają się sami

Coraz więcej brytyjskich żołnierzy odbywających służbę w Iraku lub Afganistanie wykupuje prywatne ubezpieczenie od wypadku i na życie - podała agencja Press Association.

<center>ŚWIAT 24/7</center>

Rozmowy o tarczy antyrakietowej w Bukareszcie i Soczi, wizyta Donalda Tuska w Izraelu i perypetie olimpijskiego znicza. To najważniejsze wydarzenia na świecie, o których pisaliśmy w tym tygodniu w tvn24.pl

Śmierć polskich płetwonurków

Dwoje polskich płetwonurków zginęło podczas nurkowania w Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym w Egipcie. Dostali się pod śrubę motorówki, szykującej się do wypłynięcia na morze - relacjonuje polski instruktor nurkowania, który brał udział w akcji ratunkowej.

Cisza przedwyborcza we Włoszech

Pod znakiem populistycznych akcentów przebiegł koniec kampanii przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech. W niedzielę i poniedziałek Włosi idą do urn.

Mołdawia: 8 ofiar katastrofy lotniczej

Osiem osób zginęło w katastrofie samolotu transportowego, który rozbił się pod Kiszyniowem w Mołdawii. Wszystko wskazuje na to, że pilot zauważył nieprawidłowości w działaniu silnika i chciał zawrócić na lotnisko. Wtedy stracił kontrolę nad maszyną.

"Kontrrewolucja" na Kubie

Dzięki nowym regulacjom prawnym, które zostały opublikowane w piątkowy wieczór w Hawanie, tysiące mieszkańców Kuby będą miały możliwość uzyskania prawa własności państwowego dotychczas mieszkania lub domu. Regulacje dotyczą lokali dotąd zamieszkiwanych.

Erika Steinbach triumfuje

Erika Steinbach ponownie wybrana na przewodniczącą niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV). Była jedyną kandydatką zgłoszoną na to stanowisko. Szefowa BdV ponownie zgłosiła chęć udziału w pracach nad "Widocznym Znakiem", mimo zdystansowania się rządu niemieckiego od tego pomysłu i otwartej krytyki ze strony Polski.

Dymisja szefa MSZ po śmierci zagłodzonego Rumuna

- To jest honorowa rezygnacja. Chodziło o życie człowieka - stwierdził szef rumuńskiego MSZ Adrian Cioroianu i podał się do dymisji. Minister był powszechnie krytykowany za niedopełnienie obowiązków w związku ze śmiercią Claudiu Crulica w krakowskim areszcie.

Nie wszyscy Polacy opuszczą Irak

Wbrew zapowiedziom rządu nie wszyscy polscy żołnierze opuszczą w tym roku Irak – dowiedziała się "Rzeczpospolita". Polacy zostaną tam w ramach misji szkoleniowej NATO. Będzie to liczba symboliczna, ale nieodbiegająca od zaangażowania innych państw.