Clinton chce przekonać "superdelegatów"

- On nie jest w stanie wygrać - tak o Baracku Obamie miała w rozmowie z jednym z "superdelegatów" powiedzieć Hilary Clinton. Mimo to Bill Richardson, którego przekonywała była Pierwsza Dama, i tak poparł czarnoskórego senatora. Z kolei sami Amerykanie pytani w sondażach, czy są gotowi na Afroamerykanina prezydenta, w 3/4 mówią, że tak.

Kaczyński - Merkel: Problemy do rozwiązania

Prezydent Lech Kaczyński optymistycznie ocenił swoje spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. - Są problemy, ale mam nadzieję, że będziemy je rozwiązywać po kolei - powiedział prezydent dziennikarzom po czwartkowej rozmowie z szefową niemieckiego rządu w Bukareszcie.

Bałkańskie demony wojny

Trybunał ONZ uniewinnił w czwartek byłego premiera Kosowa, Ramusha Haradinaja, oskarżanego o zbrodnie wojenne. Mniej szczęścia miał chorwacki generał, Ivan Korade, który popełnił samobójstwo podczas próby zatrzymania go przez policję.

"NATO ma problem z tożsamością"

- Takim krajom, jak nasz, powinno szczególnie zależeć na tym, aby NATO rozszerzało się na Wschód - podkreślał w Magazynie "24 godziny" Janusz Zemke z SLD. Były szef MON Aleksander Szczygło dodawał: - Mimo, że nie ma konkretnej decyzji, kiedy Ukraina i Gruzja znajdą się w Sojuszu, to jednak możemy mówić o pewnym przełomie na szczycie w Bukareszcie.

Komisarz UE krytykuje "wymiar wschodni" Tuska

- Zanim będziemy tworzyć coś nowego, powinniśmy pracować w ramach tych instrumentów, które już mamy. Nie chodzi przecież o nazwy, tylko o treść - w ten sposób unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner wyraziła sceptycyzm wobec zapowiadanych przez Polskę propozycji wzmacniania wschodniego wymiaru unijnej polityki.

Represje przed Igrzyskami

Do tej pory Igrzyska Olimpijskie nie stały się katalizatorem przemian w Chinach. Jeśli natychmiast nie zostaną podjęte kroki, mające na celu poprawę sytuacji, przyznanie Chinom prawa organizowania Igrzysk okaże się bezzasadne - wynika z najnowszego raportu Amnesty International na temat sytuacji przed Igrzyskami „Chiny: Olimpijskie odliczanie – Dziedzictwo olimpijskie zagrożone z powodu nadużyć wobec działaczy praw człowieka” .

Ukraina i Gruzja: Historyczny przełom w Bukareszcie

Chociaż Gruzja i Ukraina nie zostały na szczycie w Bukareszcie zaproszone do uczestnictwa w Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP), to oba kraje cieszą się z obietnicy szefa Sojuszu, że "pewnego dnia" staną się jego członkami.

3,5 roku więzienia za krytykę Chin

Chiński sąd uznał 34-letniego Hu Jia za winnego "podburzania do obalenia władzy państwowej". W rzeczywistości ten działacz na rzecz praw człowieka naraził się Pekinowi krytyką polityki Chin w Tybecie.

Niemcy: Egoista Bush pokonany

Próbował "podejść" sojuszników, ale przegrał; "został pokonany przez ważną grupę w sojuszu"; kierował się "egoistycznym życzeniem, po raz ostatni ponieść w świat przesłanie demokracji i wolności". Niemiecka prasa nie ma wątpliwości, że chęć objęcia Gruzji i Ukrainy natowskim Planem Działań na Rzecz Członkostwa to chybiony pomysł George'a W. Busha.

Lawina błotna porwała autobus

Potężna lawina błotna porwała autobus pełen ludzi w północnym Peru. Auto runęło w 200-metrową przepaść. Na miejscu zginęło co najmniej dziesięć osób.

Dwa w jednym: człowiek i zwierzę

Brytyjscy naukowcy stworzyli ludzko-zwierzęcy embrion. Może to oznaczać, że na życzenie będzie można "wyhodować" nerkę czy inne narządy, które się przeszczepia. Ten "przepis" może przynieść przełom w transplantologii.

Ukraina i Gruzja poza NATO - na razie

- Plan działań na rzecz członkostwa dla Gruzji i Ukrainy to pytanie nie o to "czy", ale "kiedy" to się stanie - powiedział w Bukareszcie rzecznik NATO James Apathuray. Uczestnicy szczytu postanowili też zawiesić decyzję w sprawie zaproszenia Macedonii do członkostwa w Sojuszu.

Kardynał Re: Jan Paweł II chciał ustąpić

Bliski współpracownik Jana Pawła II, kardynał Giovanni Battista Re potwierdził w środę, że polski papież rozważał możliwość ustąpienia z powodu stanu zdrowia. Ostatecznie postanowił jednak zdać się na Opatrzność.

"Bin Laden jest zdrowy, atakujcie Żydów!"

Uważany za człowieka numer dwa w Al-Kaidzie Egipcjanin Ajman al-Zawahiri wezwał w środę późnym wieczorem za pośrednictwem internetu do atakowania Żydów na terytorium Izraela i poza nim. Poinformował też, że pogłoski o chorobie przywódcy tej organizacji, Osamy bin Ladena, to kłamstwo.

Irlandia: Referendum ws traktatu 12 czerwca?

Irlandia jako jedyny kraj unijny zdecyduje o przyjęciu Traktatu Lizbońskiego w drodze referendum. - Odbędzie się ono prawdopodobnie 12 czerwca - powiedział w środę w parlamencie premier Bertie Ahern.

ETS: Geje w przywilejach równi małżeństwu

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że w tych krajach Unii, które uznają związki homoseksualne, partnerom tej samej płci należą się takie same prawa, jak mężowi i żonie - pisze "Dziennik". Czyli geje będą dostawać emeryturę po zmarłym partnerze.

Święty ogień zawitał do Kazachstanu

Kilka tysięcy policjantów ochraniało powitanie olimpijskiego płomienia w Kazachstanie. To pierwszy przystanek na drodze świętego ognia, który zanim zapłonie w Pekinie, będzie przez 130 dni przemierzał cały świat.

Ucieczka rosyjskiej dziennikarki

Rosyjska dziennikarka Jelena Triegubowa, która napisała krytyczną książkę o Kremlu, opuściła Rosję w obawie o życie. Otrzymała azyl polityczny w Wielkiej Brytanii.

Walka o władzę w Zimbabwe

Oficjalnych wyników wyborów prezydenckich w Zimbabwe jeszcze nie ma, ale opozycja już ogłosiła zwycięstwo swego kandydata Morgana Tsvangiraia. Jednocześnie oskarża rządzącego Roberta Mugabe o chęć sfałszowania wyników.

Barroso: Polska dobrym przykładem

- Jestem przekonany, że inne państwa członkowskie podążą przykładem Polski i sześciu państw, które już ratyfikowały Traktat - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso na wieść o zgodzie polskiego parlamentu na ratyfikację Traktatu w Lizbony.

Białoruś wyrzuca Amerykanów

Chociaż w amerykańskiej ambasadzie w Mińsku zostało tylko 17 dyplomatów, to białoruskie władzy uważają, że to nadal za wiele. Reżim Aleksandra Łukaszenki żąda, by zostało ich tylko siedmiu.

Papież wspomina Jana Pawła II

W Watykanie tysiące wiernych wzięło udział w mszy świętej w trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II. Papież Benedykt XVI wspomina pamięć swojego poprzednika.

NATO zbiera się w Bukareszcie

Szefowie państw i rządów państw NATO, goście z innych krajów oraz przedstawiciele największych międzynarodowych instytucji. Wieczorem inauguracja szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Stolica Rumunii zamieni się na trzy dni w polityczną stolicę świata. Pod względem liczby zaproszonych gości, będzie to największy w historii szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Główne tematy obrad? Rozszerzenie NATO i losy operacji ISAF w Afganistanie.

Neonaziści w "Spętanym kaczorze"

Francuska gazeta satyryczyna "Le Canard enchaine", co w polskim tłumaczeniu znaczy "Spętany kaczor", opublikowała zdjęcie trzech francuskich komandosów fotografujących się na tle flagi ze swastyką. W sprawie żołnierzy wszczęto śledztwo.

Inauguracja Igrzysk bez Japończyków

Cesarz Japonii Akihito i członkowie rodziny cesarskiej prawdopodobnie nie pojawią się na ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie z powodu chińskich represji w Tybecie. Japońskie MSZ nie potwierdziło tych doniesień, precyzując, że nie podjęto na razie żadnej decyzji.

Berlin: Nie drażnić Rosji

Po konflikcie o niepodległość Kosowa, "nie ma wystarczających powodów", by jeszcze bardziej obciążać w tym roku relacje z Moskwą - uważa szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, pytany o rozszerzenia NATO o Gruzję i Ukrainę.