Zobacz najstarszą mumię świata

Lepsze niż "Mumia powraca", bo całkiem prawdziwe! Najstarsze mumie świata można oglądać w muzeum w stolicy Chile Santiago. Zmumifikowane szczątki z czasów cywilizacji Chinchorro uważane są za najstarsze na świecie. Niektóre z nich mogą liczyć nawet 7 tys. lat.

Szturm na siedzibę policji

Prawie dwa tysiące osób, domagających się ustąpienia rządu Tajlandii, próbowało w piątek opanować główną siedzibę policji w Bangkoku. Policjanci użyli gazu łzawiącego, żeby rozproszyć tłum. Po interwencji reporterzy agencji Reutera widzieli osoby zatrute gazem i wymiotujące.

"Trzy miejsca dla jednego kraju - to niemożliwe"

Nie będzie trzeciego miejsca przy brukselskim stole dla polskich polityków. Dla każdego kraju członkowskiego przy stole obrad poniedziałkowego szczytu UE w sprawie Gruzji będą po dwa miejsca - zapowiedział przedstawiciel francuskiego przewodnictwa w Unii.

Gruzja zrywa stosunki dyplomatyczne z Rosją

Gruzja zerwie stosunki dyplomatyczne z Rosją w związku z decyzją rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa o uznaniu niepodległości gruzińskich prowincji: Abchazji i Południowej Osetii. Reakcja Moskwy była natychmiastowa: zamknięcie ambasady w Tbilisi.

Książę Harry stawi czoła talibom?

Czy książę Harry wróci na front? O tym zdecyduje brytyjskie ministerstwo obrony. Bo mimo szczerych chęci młodszego wnuka królowej Elżbiety, jego obecność na wojnie może narazić pozostałych żołnierzy na jeszcze większe niebezpieczeństwo ze strony talibów. 24-letni Harry zdaje sobie z tego sprawę.

Brodzili w wódce, by ją zniszczyć

W związku z rozpoczynającym się w poniedziałek Ramadanem, policja w Dżakarcie zadbała o to, aby wyznawcy islamu przestrzegali ścisłego postu. W centrum miasta zniszczono tysiące butelek alkoholu, które wcześniej skonfiskowano nielegalnym sprzedawcom. Do święta przygotowują się również polscy wyznawcy tej religii.

Obama jak Martin Luther King

76 tysięcy Amerykanów wypełniło po brzegi stadion w Denver, na którym Barack Obama oficjalnie przyjął nominację na prezydenta USA. Nie zabrakło historycznych odniesień do słynnego przemówienia Martina Luthera Kinga sprzed 45 lat.

Nikt nie chce uznać Abchazji i Osetii Płd.

"Zrozumienie" dla rosyjskich działań w Gruzji wyraził prezydent azjatyckiego Tadżykistanu, który gościł u siebie Dmitrija Miedwiediewa. Za słowami poparcia nie poszły jednak czyny - w dalszym ciągu żaden kraj, oprócz Rosji, nie uznał niepodległości Abchazji i Osetii Południowej.

Kreml rusza z ofensywą

Na poniedziałkowym szczycie Unii Europejskiej zetrą się dwie koncepcje rezolucji wobec Rosji: polska i włoska - informuje rosyjski "Kommiersant", powołując się na "europejskie kręgi dyplomatyczne". Warszawa ma zaproponować ostre sankcje, Rzym jedynie dyplomatyczną krytykę. Kreml nie zamierza dopuścić do zwycięstwa polskiego pomysłu.

Rosja: apel G-7 stronniczy

Potępiające Rosję oświadczenie siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw jest "stronnicze" i "usprawiedliwia gruzińską agresję" - poinformował rosyjski resort spraw zagranicznych. Po takim oświadczeniu przyszłość spotkań G-7 i Rosji staje pod znakiem zapytania.

Iran bliżej bomby atomowej

W irańskim ośrodku jądrowym w Natanzie pracuje już niemal 4 tysiące wirówek do wzbogacania uranu, a obecnie instalowanych jest dalsze 3 tysiące tych urządzeń. Wzbogacony uran może służyć jako paliwo do reaktorów jądrowych i materiał rozszczepialny do bomb atomowych.

Tajlandzka policja wkroczyła na plac

Setki tajlandzkich policjantów próbowały zmusić do zaprzestania protestu tysiące rojalistów okupujących od wtorku plac przed gmachem rządu. Manifestanci nie ustąpili.

Saakaszwili: Czy Polska oddałaby Kraków i Poznań?

Nie żałuję żadnych decyzji podjętych w ostatnim czasie – mówi w wywiadzie dla TVN24 Micheil Saakaszwili. - Ze strony Rosji to był bardzo dobrze zaplanowany atak militarny. A my zachowaliśmy się tak jak mogliśmy – przekonywał gruziński prezydent. W pierwszym wywiadzie dla polskiej telewizji podziękował Polakom za wsparcie.

Śledztwo w sprawie wojny z Rosją?

Gruzja zażądała w czwartek międzynarodowego śledztwa w sprawie wydarzeń, które doprowadziły do wybuchu jej konfliktu z Rosją oraz późniejszych oskarżeń o naruszenia praw człowieka.

Dalajlama na ostrym dyżurze

Dolegliwości żołądkowe sprawiły, że duchowy przywódca Tybetańczyków, Dalajlama XIV trafił do szpitala w Bombaju. - Nie ma powodów do obaw - zapewnia jego sekretarz.

Dyplomaci UE: potępienie-tak sankcje-nie

Na zwołanym na 1 września nadzwyczajnym szczycie w Brukseli przedstawiciele państw członkowskich będą zastanawiać się na konsekwencjami w stosunku do Rosji. Dyplomaci w Brukseli nie spodziewają się jednak sankcji.

Gruziński parlament za zerwaniem kontaktów z Rosją

Gruziński parlament przyjął w czwartek rezolucję apelującą do rządu o zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją, która uznała niepodległość dwóch separatystycznych regionów Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej.

"Dostarczyć Gruzji broń"

- Gruzji trzeba dostarczyć broni, niezbędnej do odparcia ewentualnego nowego ataku Rosji - uważają dwaj senatorowie amerykańscy Joe Lieberman i Lindsey Graham, związani z republikańskim kandydatem na prezydenta Johnem McCainem.

"USA zachęcały Gruzję do ataku na Osetię Płd."

Premier Rosji Władimir Putin oskarżył rząd George'a Busha, że zachęcał Gruzję do ataku na Osetię Południową. - Korzyści z konfliktu miał odnieść jeden z kandydatów na prezydenta - dodał Putin w wywiadzie dla CNN.

Uszkodzony system hamowania przyczyną katastrofy?

Samolot MD-82 hiszpańskich linii Spanair, w którego katastrofie zginęły w ubiegłym tygodniu w Madrycie 153 osoby, startował z uszkodzonym systemem hamowania prawym silnikiem, tzw. rewersem - pisze w czwartek madrycki dziennik "El Pais".

"Rozważamy zerwanie współpracy atomowej z Rosją"

USA rozważają wycofanie się z układu o cywilnej współpracy atomowej z Rosją - informuje Biały Dom. Szef dyplomacji przewodniczącej UE Francji Bernard Kouchner informował zaś wcześniej: - Na nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej, który 1 września zajmie się konfliktem rosyjsko-gruzińskim będą rozważane sankcje wobec Rosji. Rosja zareagowała ostro: - To produkt "chorej wyobraźni".

Białoruś uzna kaukaskie republiki

- Białoruś już wkrótce uzna niepodległość Abchazji i Osetii Południowej - zapowiedział Wasilij Dołgolew ambasador Białorusi w Moskwie. Prezydent Aleksander Łukaszenka wcześniej ocenił, że Rosja nie miała innego wyjścia jak uznanie niepodległości dwóch gruzińskich prowincji.

Somalijscy piraci uwolnili zakładników

Piraci z Somalii oddali omański statek i uwolnili jego filipińską załogę, którą przetrzymywali od sześciu miesięcy. Stało się to najprawdopodobniej po wpłaceniu okupu. O uwolnieniu załogi i zwrocie statku poinformowały somalijskie władze.

Rakietowa odpowiedź na tarczę

Kilka dni po podpisaniu amerykańsko-polskiej umowy ws. tarczy antyrakietowej, Rosja przeprowadziła w czwartek test nowego, międzykontynentalnego pocisku balistycznego - Topol RS-12M. - Testowana głowica bojowa rakiety uderzyła w ustalony cel z wysoką dokładnością - powiedział rzecznik rosyjskich sił zbrojnych pułkownik Aleksandr Wowk, cytowany przez agencję Interfax.

Płonie skład amunicji Tysiące ewakuowanych

Nadal płoną magazyny amunicji w Łozowie w obwodzie Charkowskim. Według jednych źródeł eksplozje zabiły jedną osobę, a dwie zostały ranne. Inne źródła mówią wyłącznie o dwóch rannych. Skuteczne gaszenie pożaru uniemożliwia wybuchająca amunicja.

Strzelili i powiedzieli: teraz my wam pokażemy

Gruzińscy mieszkańcy są zastraszani przez południowoosetyjskie bojówki. - Stałem na ulicy z trzema sąsiadami; podeszli do nas, strzelili w powietrze i oznajmili: "Nie byliście szczęśliwi żyjąc w pokoju - teraz my wam pokażemy!" - opowiadał mieszkaniec wioski Koshi "Vano". Inny Gruzin mówił o biciu kolbami karabinów, bo nie chciał oddać pieniędzy. Mieszkańców pięciu wiosek wysłuchali wysłannicy Human Rights Watch (HRW).

Pekin nie klaszcze Moskwie

Prezydent Dmitrij Miedwiediew nie doczekał się od Chin i państw Azji Centralnej pełnego poparcia działań Rosji na Kaukazie. Przywódcy państw wchodzących w skład Szanghajskiej Organizacji Współpracy poparli co prawda "aktywną rolę Rosji na rzecz pokoju w regionie", ale też opowiedzieli się za poszanowaniem integralności terytorialnej państw.

Posłuszny i bohaterski rottweiler

Mające "krwiożerczą" sławę rottweilery mają szansę odmienić swój wizerunek dzięki bohaterskiemu psu, który uratował dwulatka. Zwierzę rzuciło się na pitbulla, gdy ten zaatakował dziecko. Chłopiec cudem uniknął śmierci.

Gruziński samolot strącony w Płd. Osetii?

Separatystyczne władze Osetii Południowej poinformowały w czwartek o zestrzeleniu nad swym terytorium gruzińskiego bezzałogowego samolotu szpiegowskiego. Strona gruzińska odrzuciła zarzut.