Królowa kosztuje 66 pensów

Ile kosztuje komfort posiadania królowej i całej monarchii? Według sprawozdania finansowego Pałacu Buckingham, rodzina królewska pochłania 40 milionów funtów rocznie. Wypada po 66 pensów na każdą brytyjską głowę.

Baskowie zdecydują o autonomii

Autonomiczny parlament Kraju Basków podjął w piątek decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie odłączenia tego regionu od Hiszpanii. Pomysłowi ostro sprzeciwia się hiszpański rząd.

Były premier za prezydenta

Kreml dalej będzie trzymał rękę na pulsie Gazpromu. Prezydenta Dmitrija Miedwiediewa na stanowisku przewodniczącego Rady Dyrektorów zastąpi były premier, a obecny wicepremier Wiktor Zubkow.

Lód na biegunie w tym roku zniknie?

To niewyobrażalne, ale po raz pierwszy w ludzkiej historii lód może w tym roku całkowicie zniknąć z Bieguna Północnego - alarmuje brytyjski dziennik "Independent", opierając się na najnowszych danych satelitarnych.

Zaufany Miloszevicia opuszcza areszt

Jovica Staniszić, Serb oskarżony o zbrodnie wojenne wyszedł z haskiego aresztu. ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii wypuścił go tymczasowo ze względu na zły stan zdrowia.

Schizmatycy nie idą na ugodę z Watykanem

Konserwatywni lefebryści, czyli schizmatyczne bractwo Piusa X nie zgodziło się na warunki Watykanu. Ich spełnienie umożliwiłoby im powrót do pełnej jedności z Kościołem.

Rosja bliżej Unii

Przystępujemy do negocjacji o nowym porozumieniu - oświadczyli przedstawiciele Rosji i Unii Europejskiej na dwustronnym szczycie w dalekim syberyjskim Chanty-Mansyjsku.

Afera podsłuchowa we Włoszech

We Włoszech burza - prasa ujawniła zapis podsłuchanych w zeszłym roku rozmów telefonicznych Silvio Berlusconiego, który w rozmowie z szefem agencji filmowej telewizji publicznej chwalił się pracą "nad obaleniem rządu". Przy okazji zaś prosił o danie roli jednej z aktorek.

11-latka może usunąć ciążę

Zgwałcona 11-letnia Rumunka w 21 tygodniu ciąży będzie mogła ją usunąć - oświadczyła rumuńska komisja międzyresortowa powołana specjalnie do przeanalizowania przypadku dziewczynki.

Korea wysadza elektrownię atomową

Jako wyraz dobrej woli w rozmowach z Zachodem, Phenian wysadził w powietrze wieżę chłodzącą reaktora atomowego w Jongbion. Zniszczenie ma udowodnić, że Korea Północna chce się wycofać z programu nuklearnego.

Gruzja i Rosja podzielą się Abchazją?

Sposobem na zakończenie gruzińsko-rosyjskiego konfliktu wokół Abchazji jest jej podział, informuje rosyjski dziennik "Kommiersant", powołując się na przedstawicieli obu państw.

Prezydentem może być tylko on

Mimo apeli i protestów opozycji, w Zimbabwe ruszyły wybory prezydenckie. Zwycięzca może być tylko jeden - wieloletni dyktator Robert Mugabe. Jego przeciwnik i przywódca opozycji wycofał się z wyścigu w proteście przeciwko przedwyborczej przemocy.

Gazprom: Będziemy potęgą

- W najbliższych latach będziemy najbardziej wpływową firmą energetyczną na świecie - prezes Gazpromu Aleksiej Miller na łamach "Financial Times" nie ukrywał mocarstwowych ambicji swojej spółki.

Ponad 1500 ofiar na Filipinach

Tajfun Fengshen, który pod koniec czerwca spustoszył Filipiny, mógł pochłonąć ponad 1500 ludzkich istnień. Większość ofiar to pasażerowie i załoga promu, wyładowanego toksycznymi chemikaliami.

Ponad 160 miliardów na wojnę

Kolejne miliardy dolarów wędrują na azjatyckie fronty. Kongres USA zatwierdził budżet wojenny na następny rok - do wydania jest 161,8 mld dolarów na działania militarne w Iraku i Afganistanie.

Milicja oglądała mecz, a bandyci ograbili bank

Kiedy niemal wszyscy mieszkańcy Moskwy z zapartym tchem śledzili boiskową batalię w dalekim Wiedniu, szajka bandytów ograbiła stołeczny bank. Zadanie nie było trudne, bo zarówno ochrona, jak i milicjanci z pobliskiego komisariatu nie odrywali oczu od telewizorów.

Geje w Świętym Mieście

Tysiące homoseksualistów i osób wyrażających z nimi solidarność przeszło w czwartek ulicami Jerozolimy. Gejowska parada jak co roku wzbudziła sprzeciw wyznawców trzech wielkich religii, dla których Jerozolima jest świętym miejscem - Żydów, chrześcijan i muzułmanów. Tym razem obyło się jednak bez większych incydentów - głównie dzięki mobilizacji izraelskiej policji.

Dyskretna misja Fotygi

O czym rozmawiała Anna Fotyga z doradcą prezydenta Busha ds. bezpieczeństwa narodowego? Biały Dom nie chce mówić o szczegółach rozmów Fotyga-Hadley, bo "spotkanie miało charakter prywatny".

Sarko chce przejąć telewizję publiczną

"Próba przejęcia kontroli" i "cios w niezależność mediów" - lewicowa opozycja nie zostawia suchej nitki na projekcie reformy publicznej telewizji według Nicolasa Sarkozy'ego.

Tak się paraduje!

Uzbrojeni po zęby żołnierze, czołgi, wyrzutnie rakietowe, myśliwce i bombowce. Takiej parady wojskowej mieszkańcy Baku nie widzieli od 16 lat. Pokaz siły zorganizowano m.in. dla Górskiego Karabachu, który wciąż nie chce uznać zwierzchnictwa Azerbejdżanu.

Negocjacje ws. tarczy stanęły, Fotyga na ratunek?

Negocjacje z USA w sprawie tarczy antyrakietowej stanęły w martwym punkcie, teraz jest ostatni moment, żeby je pociągnąć - twierdzi nieoficjalnie Pałac Prezydencki i - już oficjalnie - wysyła do Waszyngtonu Annę Fotygę. PO twierdzi, że jej misja jest szkodliwa dla kraju.

Rząd pomoże Irakijczykom za ponad milion dolarów

Rząd pomoże Irakijczykom, którzy wcześniej pomagali polskim żołnierzom w Iraku. Koszt: 1,2 miliona dolarów. Pomoc obejmie m.in. irackich tłumaczy i przewodników, którzy chcieliby osiąść w Polsce.

Macie przekazywać dobre wiadomości!

Rumuńscy dziennikarze protestują przeciwko zmianie prawa dotyczącego mediów. Przyjęta przez parlament ustawa zmusza ich, by w radiowych i telewizyjnych informacjach emitowali tyle samo dobrych i złych wiadomości.

Bush: Korea już nie wspiera terroryzmu

- Rząd Korei Północnej nie dostarczył wsparcia dla międzynarodowej terroryzmu przez ostatnich 6 miesięcy - powiedział prezydent USA George W. Bush kilka godzin po tym, jak Phenian dostarczył wreszcie raport dotyczący swojego programu nuklearnego.

Hiszpania: "tak" dla traktatu

Hiszpański Kongres Deputowanych zdecydowaną większością głosów wyraził w czwartek zgodę na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego, otwierając drogę do ostatecznego zatwierdzenia dokumentu przez Senat - oświadczył przewodniczący Kongresu Jose Bono.

328 milionów dolarów poszło z dymem

Ponad 15 ton skonfiskowanych narkotyków o rynkowej wartości około 328 milionów dolarów spalono publicznie na wielkim stosie w Tajlandii. Władze chciały w ten sposób pokazać, jak poważnie traktują problem narkotykowy i uczcić Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

Korea zdaje raport z programu atomowego

Korea Północna przekaże w czwartek Pekinowi pełny raport dotyczący jej programu nuklearnego. Informacje te miały trafić do USA już pół roku temu, a niewywiązanie się Phenianu z umowy spowodowało kryzys w stosunkach amerykańsko-koreańskich.

Wożą kokainę w łodziach podwodnych

Walka z narkotykowymi kartelami i przemytnikami weszła w nową fazę. Podwodną. Kolumbijska marynarka wojenna ścigać ich już musi nie tylko na wodzie, ale i pod wodą, bo przestępcy korzystają z jednostek poruszających się w zanurzeniu.