Nuty ukryte na obrazie

Co kryją w sobie obrazy Leonarda Da Vinci? Na "Ostatniej wieczerzy", malowidle ściennym, które znajduje się w reflektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie, artyści i informatycy doszukali się zapisu nutowego.

Ponad 300 osób przeżyło chwile grozy

Pasażerowie Airbusa A340 lecącego z Madrytu do Quito - stolicy Ekwadoru, nie zaliczą swojego lotu do najprzyjemniejszych. Podczas lądowania, tuż po zetknięciu z pasem startowym w maszynie wybuchły zużyte opony. Samolot wpadł w poślizg i zjechał na trawę. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Chavez chce "petro-Ameryki"

Utworzenie sojuszu energetycznego państw Ameryki Łacińskiej zaproponował prezydent Wenezueli Hugo Chavez. W stolicy Chile - Santiago odbywa się właśnie trzydniowy Szczyt Iberoamerykański.

Tragedia w moskiewskim bloku

Trzy osoby nie żyją, kilka zostało rannych po wybuchu gazu w jednym z bloków w stolicy Rosji. Kilkudziesięciu mieszkańców zostało ewakuowanych.

O atomie i wojnie na teksańskim ranczo

Kanclerz Niemiec przybyła w piątek na ranczo prezydenta USA w Crawford w Teksasie. Wizyta w tak szczególnym miejscu ma zademonstrować bliskie więzi łączące oba kraje.

R'n'b szefów dyplomacji Francji i Niemiec

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec: Bernard Kouchner i Frank-Walter Steinmeier w poniedziałek wspólnie zaśpiewają w stylu rhythm and blues piosenkę "Deutschland". Utwór będzie poświęcony integracji europejskiej.

Hamburg pod wodą

Niżej położone części drugiego co do wielkości niemieckiego miasta i największego portu tego kraju - Hamburga znalazły się nawet trzy metry pod wodą na skutek szalejącego na Morzu Północnym sztormu.

Pakistan: koniec aresztu domowego dla Bhutto

- Przywódczyni pakistańskiej opozycji i była premier Benazir Bhutto została w piątek wieczorem uwolniona z aresztu domowego - podał przedstawiciel władz Aamir Ali Ahmed. - Nakaz zatrzymania został wycofany - dodał.

Najsłynniejsza opera świata strajkuje

Pracownicy słynnego teatru operowego La Scala w Mediolanie strajkują. W związku z tym odwołano wielce oczekiwany koncert "Requiem" Verdiego pod batutą światowej sławy argentyńskiego dyrygenta Daniela Barenboima.

Uniewinnienie amerykańskiego snajpera

W bazie Camp Liberty w Iraku sąd wojskowy uniewinnił dowodzącego oddziałem strzelców wyborowych snajpera, podejrzanego o zabicie trzech irackich cywili.

Gruzja: opozycja wątpi w uczciwość wyborów

Przebywający poza granicami kraju lider opozycji i były minister obrony Gruzji Irakly Okruaszwili powiedział, że wątpi w uczciwość przedterminowych, zaplanowanych na 5 stycznia wyborów prezydenckich.

Szwajcarzy kradną francuskie koty

Podejrzewamy szwajcarskich przestępców o kradzież kotów w celu ich sprzedaży do laboratoriów medycznych lub garbarni. Niektórzy myślą, że kocia skóra pomaga w leczeniu reumatyzmu - powiedziała przedstawicielka francuskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt (SPA).

Rosja: Wybory bez wolności w mediach

Sprawozdawca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. Rosji Luc van der Brande wyraził w piątek zaniepokojenie, że nie wszystkie partie polityczne uczestniczące w wyborach do Dumy Państwowej, mają dostęp do mediów elektronicznych.

Gruziński parlament zalegalizował stan wyjątkowy

Gruziński parlament jednogłośnie zaaprobował wprowadzenie 15-dniowego stanu wyjątkowego. - Nie wykluczamy, że odwołamy stan wyjątkowy przed upływem 15 dni - powiedziała przewodnicząca parlamentu Nino Burdzhanadze.

Fala oszczędziła Wielką Brytanię

Wysoka fala z Morza Północnego, zagrażająca wybrzeżom Wielkiej Brytanii i Holandii, oszczędziła rejon Great Yarmouth w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii. Napór wody wytrzymały też tamy i zapory przeciwpowodziowe w Holandii.

Finlandia: Kolejna groźba w internecie

W internecie pojawiło się kolejne ostrzeżenie przed masakrą. Tym razem celem ma być szkoła w miasteczku Kirkkonummi - wynika z informacji Maarti Rossi, dyrektora szkoły.

Zamach na pakistańskiego ministra

Dwie osoby zginęły, a co najmniej cztery zostały ranne, gdy w pakistańskim Peszawarze przed domem ministra ds. politycznych Amira Muqama wybuchła bomba. Ministrowi nic się nie stało.

Trwa strajk maszynistów w Niemczech

- Kilkaset pociągów czeka za granicą na to, by móc wjechać do Niemiec - o tej trudnej sytuacji powiadomił członek zarządu państwowych Kolei Niemieckich - Norbert Bensel.

Awaria w litewskiej elektrowni atomowej

Z powodów technicznych wczoraj wieczorem przerwał pracę jedyny działający w ignalińskiej elektrowni atomowej reaktor. Zadziałał automatyczny system wyłączania. Nie ma zagrożenia dla ludzi i środowiska.

Amerykanie wypuszczają Irańczyków

Amerykanie zwolnili dziewięciu przetrzymywanych przez nich w Iraku Irańczyków podejrzewanych o pomoc szyickim rebeliantom - poinformowało dowództwo armii. Dwóch z nich Amerykanie trzymali od stycznia, ale teraz "nie stanowią już oni zagrożenia dla bezpieczeństwa irackiego".

Suu Kyi chce rozmawiać z generałami

Legendarna przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi po raz pierwszy od lat opuściła areszt domowy i spotkała się z przedstawicielem rządzącej krajem junty wojskowej.

Bhutto próbowała przedrzeć się przez kordon

Benazir Bhutto, była premier i szefowa opozycyjnej Pakistańskiej Partii Ludowej, próbowała sforsować samochodem policyjną blokadę, jaką wokół jej domu zorganizowały władze w Islamabadzie. Nie udało się.

Życie jak co dzień, mimo strajku generalnego

Wbrew wcześniejszym obawom, strajk generalny we Włoszech nie sparaliżował kraju. Akcja protestacyjna radykalnych związków zawodowych spowodowała jedynie utrudnienia. Najbardziej cierpią podróżni.

Schengen: Ukraińcy muszą nas zrozumieć

- Na nas spoczywa cała odpowiedzialność przed partnerami ze strefy Schengen. Nasi ukraińscy przyjaciele muszą to zrozumieć - tak szef MSWiA Władysław Stasiak usprawiedliwiał obostrzenia przepisów granicznych na wschodniej granicy w związku ze wstąpieniem Polski do strefy Schengen.

Słowacy nie chcą Schengen w Tatrach

Mimo wejścia Polski i Słowacji do strefy Schengen, nasza wspólna granica w Tatrach pozostanie zamknięta - informuje "Gazeta Wyborcza". Słowacy boją się bowiem, że polscy turyści zadepczą ich Tatrzański Park Narodowy.

Bush ojciec broni polityki syna

Krytyka irackiej polityki amerykańskiego prezydenta jest "wielce niesprawiedliwa" - tak przynajmniej uważa ojciec obecnego rezydenta Białego Domu George Herbert Bush. Senior rodu ma za złe opinii publicznej, że zapomniała o brutalności reżimu Saddama Husajna.

Kontrowersyjny prokurator generalny zatwierdzony

Amerykański Senat zatwierdził prezydencką nominację Michaela Mukasey'a na nowego prokuratora generalnego. Wcześniej kandydat wzbudził zdumienie części senatorów swoim stosunkiem do tortur.