Bhutto: prezydent zrobił "pierwszy pozytywny krok"

Była premier Benazir Bhutto nazwała dzisiejsze deklaracje Muszarrafa, który zapowiedział przeprowadzenie wyborów parlamentarnych przed 9 stycznia "pierwszym pozytywnym krokiem". Swoje zadowolenie wyraziły także USA i Wielka Brytania.

"Chemiczny Ali musi umrzeć"

Premier Iraku Nuri al-Maliki domaga się egzekucji "Chemicznego Alego" - bliskiego współpracownika i kuzyna Saddama Husejna. Chce też , by powieszono jego dwóch współpracowników.

Katastrofa awionetki w Australii

Trzech niemieckich turystów zginęło w katastrofie samolotu w Australii. Jednosilnikowa awionetka rozbiła się prawdopodobnie podczas próby awaryjnego lądowania.

Seul: demonstrujący starli się z policją

Do gwałtownych starć z policją doszło w Seulu podczas wielotysięcznych protestów przeciwko wprowadzeniu umowy o wolnym handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową.

Indie: Lakszmi powoli wraca do zdrowia

Stan zdrowia dwuletniej dziewczynki, która w ubiegłym tygodniu poddana została skomplikowanej operacji usunięcia czterech dodatkowych kończyn, poprawia się - poinformowali w niedzielę indyjscy lekarze.

Jan Karski uhonorowany przez Amerykanów

W Nowym Jorku zostanie dziś uroczyście odsłonięty pomnik Jana Karskiego. "Ławeczka Jana Karskiego" stanie u zbiegu Madison Avenue i 37th Street, tuż naprzeciwko Konsulatu Generalnego RP. Miejscu temu zostanie nadana nazwa "Jan Karski Corner”.

Ostrzelana polska baza w Iraku

W sobotę wieczorem ostrzelano z moździerzy bazę "Echo" w irackiej Diwaniji, gdzie stacjonują żołnierze Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe - poinformował w niedzielę ppłk Włodzimierz Głogowski z wydziału prasowego tej dywizji.

Broadway zamknięty na cztery spusty

Od soboty strajkuje personel teatrów na nowojorskim Broadwayu. W związku z protestem trzeba było odwołać ponad 20 przedstawień, w tym tak popularne jak "Król lew" czy "Mamma mia".

USA i Niemcy zgodne w sprawie Iranu

Irański program nuklearny i konflikt, jaki się wokół niego wytworzył, były głównymi tematami rozmów George'a Busha i Angeli Merkel. Niemiecka kanclerz zapewniła prezydenta USA, że wesprze trzecią rundę sankcji ONZ, jeśli Tehran będzie kontynuować program.

Birmański gest

Specjalny wysłannik ONZ ds. praw człowieka, Paulo Sergio Pinheiro przybył z 5-dniową wizytą do Birmy. Na na zaproszenie władz ma on na miejscu zorientować się co do liczby osób zabitych i aresztowanych podczas wrześniowych protestów opozycji.

Peru: odkryto świątynię sprzed 4 tys. lat

Świątynię sprzed 4 tys. lat, z malowidłami na ścianach, odkopano na północnym wybrzeżu Peru - poinformował w sobotę, jeden z czołowych peruwiańskich archeologów Walter Alva, który kierował wykopaliskami.

Gruzja: władza rozmawia z opozycją

Przewodnicząca gruzińskiego parlamentu Nino Burdżanadze spotkała się w sobotę wieczorem z liderami opozycji. Dyskutowała o możliwości zniesienia stanu wyjątkowego.

Król do prezydenta: Zamknij się!

- Dlaczego się nie zamkniesz? - tych słów w ustach hiszpańskiego monarchy zapewne nikt się nie spodziewał. Jednak hiszpański temperament króla Juana Carlosa wziął górę i włączył się on do wymiany zdań pomiędzy Hugo Chavezem a premierem Hiszpanii Jose Luisem Zapatero.

Rosyjska armia opuszcza Gruzję

1 grudnia zakończy się wycofywanie żołnierzy rosyjskich z terytorium Gruzji. Ostatni pociąg z bronią i sprzętem wojskowym opuści kraj 15 listopada.

Podróbki w Watykanie

Władze Rzymu i siły porządkowe są bezradne wobec handlarzy podróbkami, którzy dosłownie opanowali okolice Watykanu. Powrócili oni tam masowo po kilku policyjnych akcjach latem tego roku, które - jak się okazało - tylko na krótko oczyściły rejon Placu świętego Piotra z setek obnośnych sprzedawców.

Starcia neonazistów i anarchistów

W czeskiej Pradze doszło do starć anarchistów z neonazistami. Skrajnym prawicowcom zakazano przemarszu przez historyczną, żydowską dzielnicę miasta w rocznicę "nocy kryształowej" - pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech.

Turcy protestują przeciw Kurdom

Kilka tysięcy Turków mieszkających w Niemczech manifestowało pokojowo w sobotę w Monachium i Frankfurcie przeciwko "polityce terroru" Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Oba miasta zamieszkuje duża społeczność turecka.

"Tymczasowe" mauzoleum Arafata

Z okazji trzeciej rocznicy śmierci Jasera Arafata w Ramallah, w którym Palestyńczyk spędził ostatnie lata życia, otwarto jego mauzoleum. Podczas uroczystości palestyński prezydent zapowiedział, że będzie się starał, by Arafat ostatecznie został pochowany w Jerozolimie.

Nie ma jak matka (Berlusconiego)

To, że były premier Włoch Silvio Berlsuconi obecnego szefa rządu Romano Prodiego nie lubi, to nie tajemnica. Teraz postanowił zmusić go do ustąpienia przez ogólnonarodowy apel o dymisję. Pierwszą osobą, która go podpisała była... 97-letnia matka prawicowego polityka.

Pluton egzekucyjny za zabójstwo dziennikarza

Bezgłowe ciało Mohameda Tahy, redaktora jednej z sudańskich gazet, znaleziono na przedmieściach Chartumu prawie dokładnie rok temu. Dziś sudański sąd uznał za winnych jego śmierci 10 mężczyzn i skazał ich na bezprecedensowy wyrok śmierci przez rozstrzelanie. Obrońcy zarzucają sędziom bezprawie.

Pakistan dalej szykanuje Bhutto

Nie słabną represje pakistańskich władz wobec byłej premier i przywódczyni opozycji Benazir Bhutto. Dzień po uwolnieniu z aresztu domowego nie pozwolono jej spotkać się z innym przeciwnikiem prezydenta Perveza Musharrafa, zdymisjonowanym sędzią sądu najwyższego Iftikharem Chaudhrym.

Zabójcza promocja

Co najmniej trzy osoby zadeptane i 31 ciężko rannych, to wynik rozpoczętej dzisiaj wyprzedaży w sklepie sieci Carrefour.

Malezyjska opozycja boi się wyborów

Około 500 demonstrantów z okrzykami "Allach jest wielki" i "Ratujcie Malezję" przeszło ulicami Kuala Lumpur w proteście przeciwko obowiązującej ordynacji wyborczej. Policja użyła siły.

Eksport trujących zabawek wstrzymany

Chiny oficjalnie poinformowały, że wstrzymują eksport zabawek zawierających groźną substancję, która po połknięciu działa jak w "pigułka gwałtu". Zabawki były dostępne m.in. w Polsce.

Krwawe demonstracje w Wenezueli

Czterech wenezuelskich policjantów zostało rannych, po tym jak jeden z uczestników antyrządowej demonstracji w Meridze zaczął strzelać w kierunku interweniujących funkcjonariuszy. To nie pierwsze ofiary w sporze o reformę konstytucyjną prezydenta Hugo Chaveza.

Cerkiew pośredniczy w rozmowach z władzą

Gruzińska opozycja, która przez tydzień w gwałtownych demonstracjach domagała się przedterminowych wyborów prezydenckich, rozpoczęła rozmowy z władzami. Pośrednikiem w dialogu jest gruzińska cerkiew prawosławna.

Amerykanie wpadli w afgańską zasadzkę

Sześciu amerykańskich i trzech afgańskich żołnierzy zginęło w zasadzce talibów w prowincji Nuristan na wschodzie Afganistanu. Patrol wracał ze spotkania ze starszyzną plemienną w jednej z wiosek.

Stan wyjątkowy w San Francisco

W Zatoce San Francisco tankowiec zderzył się z mostem. Z dziurawego kadłuba statku do wody wyciekło około 220 tysięcy ton ropy. Gubernator stanu Kalifornia Arnold Schwarzenegger wprowadził w mieście stan wyjątkowy. Trwa usuwanie skutków katastrofy.