Nazistowska propaganda z pierwszej ręki

Aktualizacja:
 
Niemcy przedrukowują historię nazizmufreedomsfoundationaz.org

- To lekcja historii z pierwszej ręki - przekonuje wydawca. - To próbka niebezpiecznej nazistowskiej propagandy - replikują przeciwnicy pomysłu. W Niemczech zaczęto wydawać przedruki niemieckich gazet z lat 1933-1945, w tym tak kontrowersyjnych, jak partyjny organ nazistów "Der Angriff".

Nagłówki "Hitler kanclerzem Rzeszy!" i "Pierwsze posiedzenie gabinetu Hitlera" można znaleźć w niemieckich kioskach. Pierwszy zeszyt "Zeitungszeugen" pojawił się w czwartek w nakładzie 300 tys. egzemplarzy i zawiera wydanie "Deutsche Allgemeine Zeitung" z 31 stycznia 1933 roku oraz faksymile partyjnego organu nazistów "Der Angriff" i komunistycznej gazety "Kaempfer".

Mam nadzieję, że każdy czytelnik sięgnie nie tylko do oryginalnych źródeł, ale i załączonych komentarzy oraz analiz renomowanych naukowców. Jeśli zainteresują go tylko przedruki gazet i zawarta w nich narodowosocjalistyczna propaganda (...) będzie to fatalne. przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech

Lekcja historii czy niebezpieczny eksperyment?

"To lekcja historii z pierwszej ręki" - reklamuje swoje dzieło wydawca, który podobny projekt z sukcesem zrealizował w ośmiu innych państwach europejskich. Popierają go historycy, odrzucając sugestie przeciwników, że próba przybliżenia niemieckim czytelnikom m.in. propagandy nazistowskiej, która przed 60 laty doprowadziła do tragedii, jest kontrowersyjna i ryzykowna.

"Mam nadzieję, że każdy czytelnik sięgnie nie tylko do oryginalnych źródeł, ale i załączonych komentarzy oraz analiz renomowanych naukowców. Jeśli zainteresują go tylko przedruki gazet i zawarta w nich narodowosocjalistyczna propaganda (...) będzie to fatalne" - oświadczyła na stronie internetowej "Zeitungszeugen" przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech Charlotte Knobloch. Jej zdaniem dla osób ocalałych z Holokaustu to nie tylko źródła historyczne, ale też "część koszmarnej rzeczywistości".

Także prasa "opozycyjna"

Co tydzień przez rok ukazywać się będą kolejne numery z dwoma bądź trzema przedrukami dzienników z czasów nazistowskich - w sumie 51 wydań z przedrukami około 150 gazet. Będzie to jednak nie tylko przesiąknięta nazistowską propagandą prasa, która ukazywała się w Niemczech, ale także pisma przeciwników reżimu Hitlera, w tym prasa emigracyjna.

Do zeszytów zostaną także dodane komentarze znanych historyków. Ma to zapewnić właściwe spojrzenie na sytuację i oddzielenie propagandy od faktów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: freedomsfoundationaz.org