Rozmowy o tarczy bez przełomu

Amerykańsko-rosyjskie konsultacje w sprawie tarczy antyrakietowej nie doprowadziły do zbliżenia stanowisk, twierdzi wiceminister spraw zagranicznych Rosji.

Barroso: jestem rozczarowany postawą Polski

- Oczywiście, że jestem rozczarowany. Jesteśmy w Europie przeciw karze śmierci - mówi TVN24 Jose Manuel Barroso. Polska zablokowała Europejski Dzień przeciw Karze Śmierci.

Papież nie chce widzieć Condoleezzy Rice

Papież Benedykt XVI konsekwentnie odmawia spotkania z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice. Powodem mogą być różnice światopoglądowe - donosi "Corriere della Sera".

Tymoszenko: Ukraina nie dorosła do NATO

Julia Tymoszenko w wywiadzie dla "Ukraińskiej Prawdy" powiedziała, że społeczeństwo ukraińskie nie dojrzało jeszcze do dyskusji o członkostwie w Pakcie Północnoatlantyckim.

Instalacja w Azerbejdżanie nie zastąpi tarczy antyrakietowej

Według szefa Amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej (MDA), rosyjskie instalacje w Azerbejdżanie nie mogą zastąpić radaru w Europie. I zaapelował, by Rosja przestała sprzeciwiać się zainstalowaniu na terenie Polski i Czech tarczy antyrakietowej.

Mnisi przeciwko wojskowej juncie

Policja tłumi antyrządowe demonstracje buddyjskich mnichów w Birmie. W jednym z miast funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, kilka osób zostało pobitych, a cztery zatrzymano.

Porażająca akcja policji

Paralizator i 50 tys. woltów. Przy użyciu takich środków amerykańska policja okiełznała studenta, który przerwał wystąpienie senatora Johna Kerry'ego. Do zdarzenia doszło na Uniwersytecie Florydy. Student został zatrzymany i spędził noc w areszcie.

"Brat Numer Dwa" schwytany

Nuon Chea, najbliższy współpracownik Pol Pota został zatrzymany w Kambodży. Odpowie za zbrodnie popełnione przez Czerwonych Khmerów w latach siedemdziesiątych.

Kup sobie Belgię

Belgia na sprzedaż! To nie żart. Na internetowej aukcji e-bay pojawiło się ogłoszenie internauty, który chce się pozbyć Belgii.

Tajfun pustoszy Chiny

Potężny tajfun Wipha w ciągu najbliższej doby uderzy w Szanghaj - chińską stolicę finansową. Władze miejskie zadecydowały o ewakuacji około dwóch milionów ludzi z bezpośrednio zagrożonych przez żywioł terenów.

Paryż zgadza się z Moskwą w sprawie tarczy?

Amerykanie specjalnie zaproponowali Polsce i Czechom stworzenie elementów tarczy antyrakietowej, by zagrozić Rosji - oświadczył szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner w wywiadzie dla rosyjskiego radia.

"Krowa" i "Cham" zmierzą się w wyborach

Rządziła jak "krową na lodzie". Tak mówił o byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko jej główny rywal w wyborach parlamentarnych Wiktor Janukowycz. "Krowa" nie zwlekała z odpowiedzią.

Wojna o pieniądze Pavarottiego

Sądowa batalia o spadek po zmarłym tenorze Luciano Pavarottim. Przeciwko jego ostatniej żonie występują trzy córki z wcześniejszego małżeństwa. Podważają testament, zgodnie z którym Nicoletta Mantovani dostałaby 15 mln euro majątku śpiewaka.

Rosja i Chiny wciąż szpiegują w USA

Rosja i Chiny prowadzą działalność szpiegowską w USA na skalę równie wielką, jak w czasach zimnej wojny - twierdzi dyrektor Mike McConnell, koordynujący pracę kilkunastu amerykańskich agencji wywiadowczych, w tym CIA.

Iran: Nie traktujemy poważnie gróźb Zachodu

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad twierdzi, że wypowiedzi francuskich polityków o ewentualnej wojnie z Iranem były przygotowane pod kątem mediów i nie należy ich traktować poważnie. Współpracę z UE w sprawie Iranu deklarują USA.

Rosyjski dziennik wątpi w prawdę o Katyniu

Odpowiedzialność ZSRR za Katyń nie jest oczywista - taką tezę stawia we wtorek rządowa "Rossijskaja Gazieta" w komentarzu do poniedziałkowej wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

Rosyjskie media po wizycie w Katyniu

"Niezawisimaja Gazieta" zastanawia się, czy wizyta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu była obliczona przede wszystkim na polskie audytorium, czy też mogła być "wypróbowaniem gruntu przed przyjazdem do Moskwy".

Kopuła nad Czarnobylem

W zniszczonym w 1986 roku czarnobylskim reaktorze wciąż znajduje się 95 proc. niebezpiecznego dla ludzi materiału nuklearnego. Potrzeba nowej konstrukcji by zabezpieczyć jego zawartość. Umowę w tej sprawie właśnie podpisały ukraińskie władze.

Korea Północna: nie pomagamy Syrii

- Ostatnio niektóre media w USA, w tym "New York Times", rozpowszechniały pomówienia, że pomagamy Syrii przy jej programie nuklearnym - dementuje doniesienia prasowe koreańskie MSZ.

"Polityka Kaczyńskich - polityką podziału"

Bracia Kaczyńscy prowadzą politykę dzielenia Polaków na dobrych i złych - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas swojej wizyty w USA. Zastrzegł jednak kilkukrotnie: "nie jestem tutaj obiektywny".

USA: Senator pozywa Boga

Znany z kontrowersyjnego zachowania senator ze stanu Nebraska, Ernie Chambers wytoczył proces Bogu. Jak twierdzi, chce w ten sposób pokazać absurdy amerykańskiego systemu prawnego.

Amerykanie sprawdzają Azerbejdżan

Do Gabali w Azerbejdżanie przyjeżdża dziś amerykańska delegacja, aby ocenić wartość rosyjskiej propozycji użycia tamtejszej stacji radarowej do projektu tarczy antyrakietowej. Rosjanie w ten sposób zamierzali odwieść USA od budowy elementów tarczy w Polsce i Czechach.

Kłopot z hamulcami promu Discovery

NASA informuje o możliwym opóźnieniu planowanej na 23 października misji promu kosmicznego Discovery. Powodem jest wykrycie usterki systemu hamulcowego wahadłowca.

"Rosjanie byli mordowani w polskich obozach koncentracyjnych"

Kiedy prezydent Lech Kaczyński w Katyniu apelował o dobre, ale oparte na prawdzie stosunki między Rosją i Polską, kontrolowana przez Kreml telewizja przekonywała, że Polacy dopuścili się nie mniejszej od stalinowskiej zbrodni - pisze "Dziennik".

Specjalista od terroryzmu prokuratorem generalnym USA

- Sędzia Mukasey wie co trzeba robić, by prowadzić skutecznie wojnę z terroryzmem i jak to robić w sposób zgodny z naszymi prawami i konstytucją - powiedział prezydent Bush mianując Michaela B. Mukaseya na nowe stanowisko.

Rząd iracki wyrzuci amerykańskich najemników?

Wynajmowana przez amerykański Departament Stanu firma ochroniarska Blackwater ma zakaz działalności w Iraku - ogłosił szef miejscowego MSW, po tym, jak ochroniarze zastrzelili ośmiu cywilów.

Pierwsze ofiary cholery w Iraku

W Iraku rozszerza się epidemia cholery - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Na północy - w kurdyjskiej części kraju - objawy choroby wykryto już u 16 tys. osób.