Meczet pomimo protestów

We wschodniej dzielnicy Berlina uroczyście otwarto w czwartek meczet. To pierwsza islamska świątynia na terenie dawnego NRD. Uroczystość odbyła się jednak pod policyjną ochroną z powodu protestów około 150 przeciwników powstania meczetu.

Niemcy chcą mieć swoich bohaterów

Czy przeszło 60 lat po wojnie i wobec zaangażowania niemieckich sił zbrojnych w misjach wojennych za granicą Niemcy mają prawo, by znów mieć swych bohaterów? - na pytanie to próbowali odpowiedzieć uczestnicy czwartkowej konferencji w Berlinie.

Francja skazana za nieludzkie traktowanie

Europejski Trybunał Praw Człowieka skazał w czwartek Francję za "nieludzkie i poniżające traktowanie" chorego psychicznie więźnia, który popełnił samobójstwo. Trybunał podkreślił, że państwo francuskie nie zapewniło więzionemu "prawa do życia".

50 mld dolarów na dozbrojenie armii

Rosja planuje wydać w przyszłym roku 50 mld dolarów na broń i ciężkie uzbrojenie swojej armii, bez względu na rosnące ryzyko gospodarcze - powiedział rosyjski wicepremier i minister obrony Siergiej Iwanow, po spotkaniu na wezwanie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

10 tys. dzieci umrze dziś z głodu

Miliard ludzi na świecie cierpi z głodu - informuje brytyjska organizacja humanitarna Oxfam. Czwartek jest Światowym Dniem Żywności i Walki z Głodem. Dramat nabrał mocy w ostatnim czasie, w miarę jak m.in. rosnący popyt i ceny surowców energetycznych pchały ceny żywności do góry.

Przeżyła katastrofę Titanica, teraz nie ma na życie

Millvina Dean, ostatnia żyjąca pasażerka Titanica, wyprzedaje na aukcji pamiątki, żeby mieć pieniądze na opłacenie domu opieki - podały w czwartek brytyjskie media. Słynny transantlantyk, który zatonął podczas dziewiczego rejsu w 1912 r.

UE nie będzie rozmawiać z Rosją

Nie będzie natychmiastowego wznowienia negocjacji Unia Europejska-Rosja w sprawie nowego porozumienia o współpracy; decyzja została przełożona na listopad. - To rozwiązanie w stu procentach realizuje nasze postulaty - komentował w TVN24 Maciej Dowgielewicz, szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE). Ale prezydent Lech Kaczyński już sprzeciwił się listopadowej perspektywie.

Koniec z obrzezaniem kobiet w Ugandzie

Władze wschodniej Ugandy oficjalnie zakazały okrutnej praktyki obrzezania kobiet (female genital mutilation - FGM). Choć zabieg ten jest nielegalny już w 16 krajach Afryki, w niektórych dystryktach Ugandy nadal można w ten sposób okaleczać kobiety.

Koniec szczytu, pakiet w grudniu

Przywódcy unijnych krajów jednogłośnie potwierdzili cele i kalendarz przyjmowania pakietu klimatyczno-energetycznego - oznajmił na zakończeniu szczytu w Brukseli prezydent Francji, przewodniczącej w tym półroczu Unii Europejskiej, Nicolas Sarkozy.

5,8 tys. małych Chińczyków wciąż w szpitalach

Co najmniej 5,8 tys. dzieci nadal przebywa w szpitalach, po spożyciu mleka skażonego melaminą - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia Chin. Tymczasem władze starają się przywrócić zaufanie do rodzimych produktów mlecznych i organizują dla dziennikarzy wycieczki po "modelowych" mleczarniach.

Merkel: jest zgoda ws. pakietu klimatycznego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła w czwartek na szczycie UE w Brukseli, że szefowie państw i rządów zgadzają się, by porozumienie w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego nastąpiło w grudniu. Polska jest zadowolona z negocjacji, bo pakiet ma uwzględnić naszą specyfikę energetyczną.

Obama pomaga demolować samochody

Ścigając się samochodem w popularnej w USA konsolowej grze Burnout Paradise, możesz dowiedzieć się, na kogo warto zagłosować w nadchodzących wyborach prezydenckich, a nawet zepchnąć przeciwnika wprost na billboard Barracka Obamy.

"Tusk zapatrzony w Wałęsę"

- Donald Tusk zapatrzył się w prezydenturę Lecha Wałęsy i powtarza jego taktykę wywoływania ciągłych wojen na górze i konfliktów - ocenił w rozmowie z TVN24 prezydencki minister Michał Kamiński. Jego zdaniem, "świadoma, twarda decyzja" premiera, żeby prowadzić wojnę z prezydentem wynika z PR-u.

Rząd daje pieniądze na wybory

- Rząd Ukrainy zatwierdził projekt ustawy o zmianach w budżecie, dzięki któremu zostaną wydzielone środki na przedterminowe wybory parlamentarne - poinformował w czwartek minister finansów Wiktor Pynzenyk. Dodał, że członkowie rządu poparli projekt ustawy prawie jednomyślnie.

Dzieci imigrantów izolowane w szkołach

Mali emigranci będą uczyć się w specjalnych klasach. Tylko zdanie specjalnego egzaminu pozwoli im na dołączenie do włoskich dzieci - tak zadecydowała niższa izba włoskiego parlamentu, aprobując kontrowersyjny projekt segregacji uczniów.

"Polska może zablokować szczyt"

- Jeśli będzie trzeba, Polska zablokuje wnioski końcowe szczytu UE w Brukseli - zapowiedział prezydent Lech Kaczyński. Jak wyjaśnił, stanie się tak, jeśli nie będą spełnione polskie postulaty dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego. Tuż po rozpoczęciu drugiego dnia szczytu prezydent ponownie opuścił obrady. Jego miejsce zajął minister finansów Jacek Rostowski.

McCainowi nie rośnie

Kandydaci na prezydenta USA stoczyli ostatnią debatę przed listopadowymi wyborami. Zanim jednak okaże się czy i jak wpłynęła ona na decyzje Amerykanów dotyczące głosowania, najnowsze sondaże wciąż dają przewagę Barackowi Obamie. Demokrata ma przewagę pięciu punktów procentowych nad swym republikańskim rywalem Johnem McCainem.

Prostytucja made in UE

Tajemnicą poliszynela są częste odwiedziny poselskich pokojów przez prostytutki. Dlatego kilkudziesięciu eurodeputowanych wystosowało list do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Hansa-Gerta Pötteringa. Mają dosyć rozpusty niektórych swoich kolegów.

Omar szaleje w tropikach

Piętnasty już w tym sezonie huragan przybiera na sile i kwalifikuje się już do trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali. Omar, który uformował się w rejonie Wysp Dziewiczych, sunie w kierunku Portoryko z prędkością ponad 185 km/h.

Maszyny sfałszują wyniki wyborów?

Do wyborów w USA zostało już tylko kilkanaście dni. Tymczasem, jak się okazuje, Ameryka nie jest do końca do nich przygotowana. Władze obawiają się, ze podobnie jak w 2000 roku, tak i teraz zawiodą maszyny do głosowania - czytamy w "Dzienniku".

Ameryka przede wszystkim

Edukacja, opieka zdrowotna i kryzys finansowy - tym razem tylko na tematy krajowe dyskutowali podczas debaty prezydenckiej John McCain i Barack Obama. W zgodnej opinii komentatorów, dla Republikanina była to ostatnia szansa na uzyskanie przewagi nad demokratą.

Tusk obiecywał: nie będzie problemów logistycznych

"Będziemy czasami się spierać na tematy ważne, jak długość misji wojskowych w Iraku czy tarcza antyrakietowa, ale z całą z pewnością problemy logistyczne i organizacyjne nie będą stanowiły problemu." Kto jest autorem tych słów? Premier Donald Tusk.

Korea grozi zerwaniem kontaktów z Koreą

Korea Północna zagroziła zerwaniem wszelkich kontaktów z Koreą Południową. Phenianowi nie podoba się "bezkompromisowa i konfrontacyjna postawa" prezydenta południowego sąsiada.

Była Pierwsza Dama złamała miednicę

Środa nie była łaskawa dla przedstawicieli amerykańskiej śmietanki politycznej. Najpierw problemy z sercem miał wiceprezydent Dick Cheney, a później z Waszyngtonu nadeszła informacja, że była Pierwsza Dama, Nancy Reagan, złamała miednicę.

Unia przebuduje system finansowy

- Jesteśmy jednomyślni w odpowiedzi na kryzys. Przebudowa musi być globalna - powiedział na zakończenie pierwszego dnia obrad szczytu UE w Brukseli prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Szczyt nie podjął jeszcze decyzji, czy wznowić negocjacje z Rosją.

W Azerbejdżanie bez zmian

Wybory prezydenckie w Azerbejdżanie nie przyniosły niespodzianek - urzędujący prezydent Ilham Alijew wygrał je bez problemu. Główne partie opozycyjne wybory zbojkotowały.

Coraz bliżej beatyfikacji ks. Popiełuszki

Do Stolicy Apostolskiej dotarł już komplet dokumentów 1. etapu beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki. Wręczył je osobiście papieżowi Benedyktowi XVI metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz.

Polska znów grozi UE wetem

Warszawa zawetuje wnioski końcowe dwudniowego szczytu Unii Europejskiej, jeżeli te nie uwzględnią polskich postulatów - zapowiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Chodzi o narzucony termin wprowadzenia redukcji CO2, co byłoby hamulcem rozwoju gospodarczego Polski.

Wiceprezydent USA trafił do kliniki

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych trafił w środę do szpitala, po tym jak doświadczył niepokojących skurczy serca. Dick Cheney przeszedł już cztery zawały serca, z czego pierwszy w wieku 37 lat.