Amerykanie przyznają: zabiliśmy więcej cywilów

Pentagon przyznał, że w sierpniowym nalocie na wioskę w zachodnim Afganistanie zginęło więcej cywilów, niż pierwotnie podawali amerykańscy wojskowi. W dalszym ciągu jest to jednak liczba o wiele mniejsza niż ta podawana przez Afgańczyków.

Ukraiński parlament rozwiązany

Nadzieje na ponowne zejście się pomarańczowej koalicji legły w gruzach. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu. Ukrainę czekają wybory.

Niepodległość Kosowa pod sąd

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zbada, czy niepodległość Kosowa jest zgodna z prawem. Sprawę przekazało sądowi, na wniosek Serbii, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Zabawa czy Hitlerjugend - kampania w internecie

Maszerują w wojskowym rytmie i skandują hasła chwalące Baracka Obamę - w internecie pojawiły się filmiki, na których dzieci różnych ras i w różnym wieku dają wyraz swojemu uwielbieniu dla demokraty. Dla jednych to skandal przypominający najgorsze czasy, dla innych tylko forma ekspresji.

Opozycja: rozmawiać z Łukaszenką

Unia Europejska powinna prowadzić dialog z Mińskiem - uznali białoruscy opozycjoniści Aleksandr Kazulin i Aleksandr Milinkiewicz. W Parlamencie Europejskim jest już gotowy projekt rezolucji, który wzywa rządy państw UE do rewizji sankcji nałożonych na Białoruś.

Media pełne bezpieki

W mediach demokratycznej Bułgarii uchowali się agenci i współpracownicy dawnej komunistycznej bezpieki, wynika z raportu bułgarskiej komisji lustracyjnej.

Rosja chce wyeliminować USA z Europy

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew zaproponował Europie stworzenie nowego układu bezpieczeństwa. W zamierzeniach Moskwy, miałby on zastopować rozszerzenie NATO i wyrugować Waszyngton ze Starego Kontynentu.

Oszczędności na wyspie zagrożone, Polacy drżą

Islandzki rząd boryka się z wielkim kryzysem finansowym, zagrożone są bankowe oszczędności setek tysięcy ludzi. Brytyjski premier Gordon Brown już zapowiedział, że jego rząd zrobi wszystko, by uchronić oszczędności jego rodaków złożone w islandzkich bankach. Zaniepokojeni sytuacją na wyspie są także Polacy.

Rosja i Białoruś zbudują własną tarczę

Moskwa i Mińsk zacieśniają współpracę w dziedzinie obrony rakietowej. 2 listopada ma zostać podpisana umowa dająca podstawę dla budowy regionalnego systemu przeciwrakietowego - poinformował Paweł Borodin, sekretarz Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (ZBiR).

Nobel za zielone białko

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii trafiła w tym roku do dwóch Amerykanów i Japończyka: Martina Chalfie, Rogera Tsiena i Osamu Shimomury - poinformowała Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

"Tarcza się Polsce opłaci"

- Sam fakt budowy bazy będzie ekonomiczną korzyścią - uważa amerykański ambasador w Polsce Victor Ash, który odwiedził w środę Redzikowo, gdzie mają zostać rozmieszczone elementy amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej.

18 osób zginęło pod Mount Everest

18 osób zginęło podczas nieudanego lądowania niewielkiego samolotu pasażerskiego na lotnisku u stóp Himalajów w Nepalu. Wśród ofiar jest 12 niemieckich i dwóch australijskich turystów.

Parlament zostaje. Do czwartku

Kryzys polityczny na Ukrainie przedłuża się. Wbrew oczekiwaniom, prezydent Wiktor Juszczenko nie zarządził rozwiązania jednoizbowej Rady Najwyższej, ale utrzymał perspektywę przedterminowych wyborów. Urzeczywistnienie tego scenariusza spodziewane jest teraz w czwartek.

Obama prezydentem? "Prawie na pewno"

- Obama prawie na pewno zostanie prezydentem USA i będziemy mieli przed sobą bardzo trudny i bardzo, w cudzysłowie, ciekawy okres - tak amerykanista, profesor Zbigniew Lewicki komentował wyścig do fotela prezydenta, po kolejnym starciu kandydatów.

Rosyjscy nacjonaliści w obronie Jaruzelskiego

"Ręce precz od Jaruzelskiego" - pod tym hasłem odbędzie się środowa pikieta rosyjskich nacjonalistów przed budynkiem polskiej ambasady w Moskwie. Działacze Euroazjatyckiego Związku Młodzieży uważają, że sąd nad generałem jest zapowiedzią "NATO-wskiej i amerykańskiej agresji przeciwko Rosji".

McCain-Obama: jak ratować Amerykę z kryzysu?

Jak wyjść z ekonomicznego kryzysu i jaką cenę zapłacą za niego Amerykanie? Drugą w tej kampanii prezydenckiej debatę Johna McCaina i Baracka Obamy zdominowała tematyka gospodarcza. Nie zabrakło też pytań o politykę zagraniczną przyszłego gospodarza Białego Domu.

Wyjdą z Guantanamo, pojadą do USA

W bezprecedensowym orzeczeniu, amerykański sędzia federalny nakazał nie tylko uwolnienie 17 chińskich Ujgurów trzymanych przez siedem lat w bazie Guantanamo. Kazał też wpuścić ich do Stanów Zjednoczonych, ponieważ po powrocie do Chin, mogłoby im grozić jeszcze większe niebezpieczeństwo, niż w amerykańskim więzieniu.

Studenci z Kalifornii za Obamą

Uniwersytet Stanford w Kalifornii to kuźnia amerykańskich kadr, szczególnie zaplecze dla pobliskiej Doliny Krzemowej. To także demokratyczny bastion, w którym niekwestionowanym faworytem jest Barack Obama.

Obama bliżej Białego Domu

Demokratyczny senator Barack Obama cieszy się większym poparciem Amerykanów od swojego republikańskiego rywala Johna McCaina - wynika z najnowszych przedwyborczych sondaży przeprowadzonych przez kilka amerykańskich ośrodków badania opinii publicznej i mediów.

"Zagraża nam tarcza, nie Polska"

Ostro w stosunku do USA i dużo łagodniej w stosunku do Polski i Czech wypowiada się szef rosyjskiej dyplomacji. Siergiej Ławrow zapewnił, że Rosja będzie traktowała tarczę antyrakietową wyłącznie jako zagrożenie ze strony Stanów Zjednoczonych.

Ukraina śle czołgi do Płd. Sudanu?

Znaleziona ewidencja ładunku ukraińskiego statku, który od czwartku znajduje się w rękach somalijskich piratów, jasno wskazuje na to, że kontrakt na czołgi i broń został zawarty przez kenijskiego ministra obrony, ale w imieniu rządu zbuntowanej republiki Południowego Sudanu. Dokument zaprzecza zatem wielokrotnym zapewnieniom Kenii i Ukrainy, że broń na pokładzie "Fainy" miała trafić do kenijskiej armii.

Iran: presja nie rozwiąże sporu

Iran oskarżył "Szóstkę", czyli pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy - o "niedorzeczne zachowanie" w polityce wobec Teheranu - czytamy w liście irańskiego dyplomaty skierowanym do Javiera Solany, europejskiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Rosja znów obiecuje wycofanie wojsk z Gruzji

W środę Rosja wycofa swoich żołnierzy z szesciu punktów kontrolnych, rozlokowanych w tzw. strefie buforowej okalającej Osetię Południową, jedną z dwóch zbuntowanych gruzińskich prowincji - zapowiedziało rosyjskie dowództwo.

Nobel nie dla Wolszczana

Emocje opadły - niestety Polska nie ma kolejnego noblisty z dziedziny fizyki. Profesor Aleksander Wolszczan - wymieniany jako jeden z głównych kandydatów - przegrał z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych i Japonii: profesorami: Yoichiro Nambu, Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa.

"Policzek" dla Benedykta XVI

Synod w Watykanie zaczął się od "policzka" wymierzonego Benedyktowi XVI i "ostrego ataku" na Kościół - pisze "La Repubblica", podsumowując pierwszy dzień obrad biskupów z całego świata.

Albo koalicja we wtorek, albo wybory

Ukraina po raz kolejny znalazła się na progu przedterminowych wyborów parlamentarnych. Pod groźbą rozwiązania ukraińskiej Rady Najwyższej, prezydent Wiktor Juszczenko domaga się powołania nowej koalicji rządowej we wtorek, do końca dnia - oświadczył deputowany prezydenckiego bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS), były minister obrony Anatolij Hrycenko.

Zdesperowany finansista zamordował rodzinę

Krach finansowy w USA przyniósł rodzinną tragedię. Sfrustrowany swoją sytuacją finansową 45-latek z Los Angeles zastrzelił żonę, trzech synów oraz teściową, a następnie popełnił samobójstwo. Zostawił listy pożegnalne. - To nie była nagła decyzja. Ten mężczyzna był pogrążony w rozpaczy - mówi policja.

Kilkudziesięciu rannych na pokładzie samolotu

Od 30 do 50 osób - według różnych źródeł - zostało rannych na pokładzie Airbusa 330-300 awaryjnie lądującego w Australii. Jak poinformowały linie lotnicze Qantas, samolot "nagle poważnie zmienił wysokość lotu" z powodu silnych turbulencji.